Bozuk Deyip Geçme: Siyah Lekeli Muzun Yararları

Buradasınız

Ye-İç 05 Mayıs 2016

Bir şeyler satın alırken genelde en iyi, en sağlam görünenleri tercih etmeye çalışırız. Hele de söz konusu gıda ürünleriyse daha fazla titizleniriz. Fakat “daha iyi” her zaman düşündüğümüz gibi daha pürüzsüz ya da “hasarsız gibi gözüken” olmayabiliyor.

Konumuz muz. Siyah lekeli muz. Lezzeti daha fazla olan siyah lekeli muzun faydaları da daha çok. Bakalım siyah lekeli muzun faydaları nelermiş? Neden sapsarı, lekesiz muzlar dururken siyah lekeli muzları tercih etmeliyiz?

1- Daha Fazla Antioksidan

Meyveler olgunlaştıkça içeriklerinde de farklılaşma olur. Siyah lekeli muz, daha olgun bir muz demektir. Ve daha olgun bir muzda daha fazla antioksidan bulunur. Antioksidan da hücrelerimizin en güçlü kuvvetli koruyucusudur.  

Kanserli Hücrelerin Düşmanı: TNF

Siyah lekeli muzlarda TNF (Tumor Necrosis Factor) bulunur. TNF de kanserli hücreleri yıkmak ve alt etmek için savaşır. Vücuttaki “anormal” denilen hücreleri dize getirir.

Beyaz Kan Hücresi Üretimi Başlasın!

2- TNF’nin başka bir faydası da beyaz kan hücrelerini arttırmasıdır. “Beyaz kan hücreleri de ne ola ki?” diyenler için bilgi: Kendilerini çoğumuz “akyuvar” olarak biliyoruz. Vücudu bulaşıcı hastalıklara ve mikroplara karşı koruyup bağışıklık sistemini güçlendiriyorlar. Ak Deli Kan, Göster Gücünü!

Kansızlığın başlıca nedenlerinden biri demir eksikliğidir ve siyah lekeli muzda gani gani demir vardır. Kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) en önemli maddesi olan hemoglobinin oluşmasına yardımcı olur ayrıca. “Kan”ımız, canımız muz.

3- Ekşiyen Midelere Derman

Antiasit işlevi gören muz, mide ekşimelerini azaltır. Dolayısıyla buruşan ve üzülen suratlarda da azalma sağlar. Aşırı faydalı bir meyve, çok amaçlı.

4- Daha Fazla Enerji ve Coşku İçin

 

Spor yapanlara antrenman öncesi muz yemeleri söylenir. Neden? Çünkü muz, enerji deposu, kileri, hatta hangarıdır.

5- Muz Ye, Depresyondan Çık

“Ay bugün de çok suratsızım.” dediğinizde muz yiyin, bir rahatlama gelecek, söz veriyoruz. Hemen nedenini açıklayalım: Mutlu olmayı harika bir konsere, serotonini de hayranı olduğumuz ve bizi çok mutlu eden müzisyene benzetelim. Serotoninin ön grubu ise triptofan denen amino asit. Triptofan, serotoninin sahneye çıkması için onu hazırlarken motivasyon da sağlıyor yani. Ne kadar çok triptofan içeren besin yersek, serotonin düzeyi o kadar artar ve evet, muzda triptofan var.

6- Sinirlere Der ki, “Hişşt, Sakin Ol!”

Şekeri düşen insanın eli ayağı titrer, sinir gelir üzerine. Muz ise şeker seviyesini dengeleyerek yiyeni rahatlatır. Ayrıca içerdiği B vitamini de kaynıyormuşçasına deliye dönen sinirleri yatıştırır.

7- Çok İyi Meyve Ama…

Siyah lekeli muzun faydalarını gördük fakat şeker ve kalp hastalığı olanlar ne ölçüde muz tüketmeleri gerektiğini doktorlarına danışmalılar. Bir de alerjisi olanlar. “Muza alerjisi olan mı varmış?” demeyin, insanlar ve alerjiler çeşit çeşit.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.