Yiyeceğinizi de Paranızı da Çöpe Atmayın: Sağlıklı Alışveriş İçin 5 Öneri

Buradasınız

Yaşa 09 Eylül 2016

Dünya üzerinde milyonlarca insan açlıkla boğuşurken Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) araştırmalarına göre her yıl 940 milyar Dolar değerinde gıdayı çöpe atıyoruz.  Gıda atıklarını önlemek konusunda önemli kampanyaların başındaki isim Tristam Stuart’a göre sadece İngiltere’de marketlerin ve manavların çöpe attığı yiyeceklerle yılda 30 milyon kişi karnını doyurabilir!

Gıda atıkları ayrıca sera gazının artmasına neden olarak küresel ısınmayı hızlandırıyor. World Resources Institute Başkanı Andrew Steer bu sera gazı emülsiyonlarına ayrıca dikkat çekiyor:

“Gıda kaybı bir ülke olsaydı; Çin ve ABD’den sonra dünyayı en çok kirleten üçüncü ülke olurdu.”

Küresel sorunlara çözüm getirmek bireysel olarak boyumuzu aşabilir ama birkaç alışveriş tüyosuyla yiyecekleri bilinçsizce tüketmekten kaçınabilir; gereksiz harcamalardan kurtulmanın yanı sıra daha sağlıklı yaşama sahip olabiliriz.

1 – Alacağınız Ürünlerin Son Kullanma Tarihlerini İnceleyin

Süpermarket çalışanları çoğunlukla son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri daha ön sıralara, taze ürünleri ise arka sıralara dizerler. Herhangi bir ürünü alırken arka raflardan daha tazelerini bulabilir; böylece üründen tam verim almadan onları çöpe atmak zorunda kalmazsınız.

2 – Et Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Taze ve sağlıklı et almak istiyorsanız dikkat etmeniz iki nokta var: Görüntüsü ve kokusu. Taze et her zaman daha açık renkte olur; etin üstünde koyulaşmalar görüyorsanız uzun zamandır kasap reyonunda bekliyor demektir. Taze et paketlendiği zaman koku yaymaz; yayıyorsa bayat demektir.

Et alırken sert olmasına dikkat edin, taze etin doku bağları sıkı olur.

3 – Yiyecekleri Buzdolabında Saklamak

Yiyecekleri doğru saklamak istiyorsanız derin dondurucu almak iyi bir fikir. Böylece etlerinizi ve sebzelerinizi uzun süre boyunca bayatlamaya karşı koruyabilirsiniz.

Süt ürünleri buzdolabının kapağında değil, arka kısımlarında saklanmalı.

Buzluğa et koyacaksanız yanında başka tür yiyecekler olmamasına dikkat edin. Buzdolabınızın etler için özel bölümü varsa onları mutlaka orada saklayın.

Yemekleri tencerelerle değil, hava almayan plastik kaplarla buzdolabına koyun.

Meyve ve sebzeleri aynı bölmeye koymayın, ayrıca onları her gün kontrol edin. Bir tanesi bozulduğu zaman diğerleri ondan etkilenir; problemi erken fark ederseniz yiyecekleriniz çöpe gitmez.

4 – Kesinlikle Alışveriş Listesi Yapın

Satın almak insana iyi hissettiriyor ve süpermarketlerde de sınırsız çeşitlilik oluyor. Evdeki eksiklerinizi belirleyin, kendinize bir liste yapın ve fuzuli harcamalardan kaçının.

5 – Buzdolabınızı Düzenli Olarak Temizleyin

Her ne kadar soğutucu etkisiyle buzdolabı yiyecekleri bakterilerden ve mikroplardan uzak tutuyor olsa da yüzde yüz koruma sağlamaz. Buzdolabınızı iki haftada bir temizleyin, böylece buzdolabınız çok daha verimli çalışacak.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.