Yeni Bir İş? Kontrat İmzalamadan Önce Bunlara Dikkat Edin!

Buradasınız

Yaşa 02 Mayıs 2016

İş bulmak için uğraştık, didindik. Tam bulduk derken hüsrana uğramayalım değil mi? Sayfalarca hazırlanmış karmakarışık detaylarla bezeli iş sözleşmeleri, haklarınızın farkına varmak ve gerektiği yerde yaygara çıkarmak için titizce incelenmesi gereken bir sürü evrak. Bu yüzden “Aman ne olacak?” akımına kapılmayın; okuyun, okutun.

Oku Annem, Oku Gülüm!

Öncelikle şunu belirtelim: İş sözleşmeleri konusuna insanların yaklaşımı, genelde ilk bir iki maddeye göz atıp, sıkılıp imzayı atmak şeklinde. Ancak asıl bombanın nereden çıkacağını bilemezsiniz. Bazıları da var ki hiç okumadan atıyor imzayı. Okursa güvensiz gibi görüneceğini falan mı düşünüyor, nedir? Sakın! Duymamış olalım. Her maddeyi tek tek okuyun, anlamadıysanız not alın, bir bilene danışın. Bu işi kesinlikle hafife almayın.

Burayı mı İmzalıyoruz? 

Yeni iş kontratınızı imzalarken havaya girmiş olabilirsiniz ama abartmayın, tamam! İşe girmenin haklı gururu ve heyecanıyla neyi imzaladığınıza dikkat etmezseniz, iş sözleşmesi yerine tarihsiz istifa dilekçenizi imzalıyor olabilirsiniz. Sonra işten çıkarılır da “Nerede benim tazminatım?” derseniz, çok geç kalmış olabilirsiniz.

Bir Takım Katakulliler 

Şimdi, “Yeni iş kontratı nasıl başımı yakabilir?” diye düşünebilirsiniz. Şöyle söyleyelim; şirketi borçlarıyla beraber üstünüze yaparlar da ruhunuz duymaz. O yüzden her türlü riske karşı uyanık olun. En çok yapılan katakullilerden biri, sözleşmenin başlangıç tarihini galeyana getirmek. İşe başlama tarihinizi geç gösterip ya da sözleşmede tarih belirtmeyip, bir yılı doldurduğunuzda kıdem tazminatınızın üstüne çökebilirler.

Sigortası Var mı? 

Sigortasız işçi çalıştırmak gibi bir durum biliyorsunuz ki hem sizin hem de çalıştığınız kurumun başını yakıyor. Ancak sigortalı olmanız kadar önemli bir diğer konu da sigortanızın tam ödeniyor olması. Aldığınız ücretin sözleşmenizde de yer alması gerekiyor ki sigorta priminizin olması gerekenden az ödenmesi halinde itiraz etmeye yüzünüz olsun. Yoksa kimseye bir şey kanıtlayamazsınız, aman diyelim!

Söz Uçar Yazı Kalır...

Oldu da sözleşmede hoşunuza gitmeyen ya da kafanıza tam yatmayan kısımlar var. Bunlara netlik getirmek, gerekirse yeni bir düzenleme yapmak istiyorsunuz haliyle. Bu durumda sözle yapılacak ikna çalışmalarını çok da önemsemeyin. Sözleşmede düzenleme isteyin. Görüşme sırasında hukuk bilginizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız sözleşmenin bir örneğini alıp, bu işlerden anlayan birine danışın.

Gelirim Güvencede Sigortası 

Tüm bu detaylara dikkat ettiniz. İşe başladınız. Olabildiğince uzun ve istikrarlı bir çalışma hayatı yaşamanızı temenni ederiz. Ancak olur ya işinizi kaybedebilir ya da geçici olarak iş göremeyecek durumlara düşebilirsiniz. İnsanlık halidir, olabilir ve bu gibi durumlarda insanın yapması gereken önlemini önceden almaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 16 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.