Uzun Yolculuklarda Çocuklara Özel Dahiyane Oyunlar

Buradasınız

Yaşa 13 Ekim 2016

Çocukla çıkılan uzun yolculuklarda hem onu hem de sizi oyalayacak hatta oyalamanın ötesinde faydası bile olacak oyunları derledik. Tabii siz oyuncak çantanızı, hikaye kitaplarınızı hazır edin, bunlar sözün bittiği yerde devreye girsin.

Görerek Öğreniyoruz

Önce 0-3 yaş arası miniklerden başlayalım. Daha yeni yeni kelimeleri öğreniyorsa yol boyunca gördüklerinizin isimlerini söyleyip yapabildiği kadar tekrar ettirin, konuşmayı epeyce söktüyse renkler ve sayılar da devreye girebilir: Yeşil ağaç, sarı araba, iki kedi gibi. Artık üç yaşına yakınsa büyük bir ağaç, deniz, ayçiçeği tarlası gibi yerlere ilgisini çekip bilgi verebilirsiniz. Aynısından bir daha görürse haber vermesini isteyebilirsiniz.

Kelime Oyunları

Okuma yazmayı öğrenmiş çocuklarla hem çaktırmadan ders çalışmak hem de oyalanmasını sağlamanın güzel bir yolu kelime oyunu. Yaşına göre çeşitlendirmek de mümkün. Uzun yolculuk sırasında mutlaka deneyin.

  • Bunlardan ilki söylenen kelimenin son harfinden kelime türetmece: Yol-lale-erik-kale gibi.
  • İkinci oyunsa plakalardan kelime oluşturma oyunu. Örneğin 34 PMS 48 plakasındaki ilk harften sırayla kelime bulun, tekrar eden ya da beş saniye içinde türetemeyen kaybeder. Bu oyunu tüm harflere kelime bulmak şeklinde de zorlaştırabilirsiniz. Aynı örnek üzerinden pamuk, mısır, siyah gibi.
  • Bir de hikaye oluşturma oyununu deneyin. Yedi yaşından büyük çocuklarla oynayabileceğiniz bu oyunda, bir kelime seçin ve bu kelimeyi kullanarak hikayenin ilk cümlesini kurun. Sonra sırayla devam edin. Örneğin kelimemiz güneş olsun. Güneş doğar doğmaz yola çıktık - Üstümde en sevdiğim tişörtüm vardı - Derken aniden yağmur bastırdı…

Sayı Oyunları

Çocuğunuz saymayı öğrendiyse yoldan kaç tane 34 plakalı ya da kırmızı araç geçtiği veya kaç tane ağaç gördüğü gibi bir oyun oynayabilirsiniz. Hatta bunu bir yarışa dönüştürüp sonunda minik bir ödül de olabilir. Örneğin o kırmızı araba seçtiyse siz de mavi seçin, en çok araç sayan kazansın. Mola yerleri de bitiş çizginiz olsun. Yazıp çizmeyi seviyorsa, not almasını da isteyebilirsiniz.

Uzun yolculuk sırasında gördüklerini sayma oyununu resimle de birleştirebilirsiniz. Kağıdın aldığı kadarına araba, ağaç, benzin istasyonu, dağ çizebilir. Her yenisini gördüğünde de yanına tik atabilir. Sonunda sizinle tahmin oyunu oynamasını isteyebilirsiniz. Kaç ağaç vardı gibi...

Adam Tutmaca

Aklınızda birisini tutun. Bu isim Madonna gibi dünyaca tanınan biri de olabilir, komşunuz Ayşe Teyze de. Ve aile bireylerinin sorular sorarak bu kişinin kim olduğunu bulmasını isteyin. Siz sadece “evet” ve “hayır” cevaplarını verebilirsiniz. “Kadın mı erkek mi?”, “Ünlü mü değil mi?”, “30 yaşından büyük mü küçük mü?”... Sorular uzar gider. Sırayla biriniz birini tutun, diğerleri bilmeye çalışsın.

Minik Yönetmen İş Başında

Kamerayı sevmeyen çocuk yoktur değil mi? O halde bu eğlencesini uzun soluklu bir göreve dönüştürebilirsiniz. Yolculuğunuzun filmini çekmesini isteyin. “X ailesi macera dolu bir yolculukta” gibi ilgisini çekecek bir ismi de olsun filmin. Bazen yolda giderken bazen mola verdiğiniz yerlerde çekim yapsın, kurguladığı hikayeleri anlatsın kameraya. Hatta kamerayı arada siz de alıp onu çekin, katılımcı olmanız hoşuna gidebilir. Tatil sonunda da bu görüntüleri basit bir video maker programıyla montajlayın ya da bilen birine yaptırın. Hem ufaklığı mutlu eder hem de bu uzun yolculuk sonrası güzel bir anı biriktirmiş olursunuz. 

Meraklarını Avantaja Dönüştürün

Gideceğiniz yere dair neler yapacaksınız, nereleri ya da kimleri göreceksiniz gibi planlar, çocukların ilgisini çeker. Zaten hayal kurmaya meyilli olduklarından, ayrıntılar onlar için önemlidir. Ve bu merak üç yaşından itibaren işe yarar. Yaşına göre bu planlamaya ortak olmasını da sağlayabilirsiniz. Örneğin bir harita açıp gideceğiniz yerleri birlikte işaretleyin, “Burayı dolaştıktan sonra ne yapalım?” gibi sorular sorun. Eğer yanınızda tablet varsa, Google Maps gibi bir aplikasyon açıp rotanızı takip etmesini isteyin. Bu sayede yön algısı gelişeceği gibi sürekli ne kadar kaldığını da sormaz.

Molaları Değerlendirin

Oyuncaktı, oyundu, yemekti derken elinizdeki kozları epey kullandınız ama daha yolunuz var mı? Çocukların enerjisi bizimkinden kat kat yüksek malum. O yüzden fiziksel olarak da onları meşgul etmek gerekiyor. Yola çıkarken yanınıza top, frizbi, kaykay gibi oyuncaklar almanın faydasını burada göreceksiniz. Molalarda kiminde onunla oynayın, kiminde kendisinin oynamasını sağlayın. Bu yorgunluk bir süre daha idare edecektir ve bir sonraki mola yeri için sabırsızlanmasını sağlayacaktır. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.