Test Sürüşü Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 14 Şey

Buradasınız

Yaşa 17 Aralık 2016

Sonunda yeni bir otomobil almak için galeridesiniz. Galeriye gidene kadar internette pek çok araştırma yaptınız ve seçeneklerinizi azalttınız. Test sürüşü aşamasına geldiniz. İşte bu noktada dikkat etmeniz gerekenleri sıralayalım.

1.     Cep telefonlarınızı, şarj aletlerinizi ve diğer ıvır zıvırlarınızı test sürüşünde yanınızda bulundurun. Böylece onlar için araçta yeteri kadar boş ve kullanışlı yer var mı kontrol edebilin.

2.     Telefonunuz otomobilin bluetooth’una ne kadar hızlı ve kolay bağlanıyor kontrol edin.  Araçta ses tanıma sistemi var mı, var ise nasıl çalışıyor ve ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek türden mi mutlaka öğrenin.  

3.     Otomobil kullanırken kahveniz de mutlaka yanınızda oluyorsa, test sürüşüne giderken yanınıza kahve alın ki test ettiğiniz araçta bardak koymak için uygun için yer var mı bakın.

4.     Bebek arabası ya da bebek araç koltuğu kullanıyorsanız, bunları test sürüşünde yanınızda götürün ve otomobile tam sığıp sığmadıklarını, kolaylıkla takılıp takılamadıklarını kontrol edin. 

5.     Test ettiğiniz otomobilin güneşlikleri sizi güneşten korumada yeterli mi dikkat edin. Bu tarz minik ayrıntılar satın alacağınız otomobilin teknik özelliklerinin yanında önemsizmiş gibi dursa da yoğun trafikte veya uzun yolda sizi çok rahatsız edebilir.

6.     Test sürüşü sırasında pek akla gelmez ama otomobilin klimalarını kontrol etmekte de fayda var. Ne kadar iyi hava üflüyor, otomobil ne kadar sürede ısınıyor ve soğuyor, kullanımı kolay mı, ne kadar ses çıkarıyor ve en çok havayı nereye veriyor, bunlar önemli detaylar.

7.     Otomobilin medya sistemini deneyimleyin. Ekran aydınlatmasının ve ışıklandırmanın nasıl çalıştığına bakın.

8.     Otomobilin içi camlar kapalı olduğunda ne kadar sessiz kontrol edin. Sürüş sırasında dışarıdaki gürültüyü duymak istemezsiniz değil mi? Bunu test etmek için yan koltuğunuzda oturan kişiyle normal bir ses tonunda konuşun. Rahatlıkla duyuyorsanız sorun yok demektir.

9.     Otomobilin ses kaynağını AM, FM, gibi kullanabileceğiniz tüm radyo kanalları üzerinden kontrol edin. Bu kanalları, aracı kullanırken farklı mekânlarda kontrol etmekte fayda var.

10.  Eğer mümkünse, test sürüşünü akşam yapın ki böylece otomobilin ışıkları ne kadar iyi ve yolu nasıl aydınlatıyor görebilin. Eğer test sürüşüne gündüz vakti çıkarsanız otomobili bir köprünün altında ya da bir tünelde sürün. Bu da otomobilin ışıklarının karanlıkta nasıl olduğunu anlamanız için yeterli olacaktır.

11.  Test sürüşü sırasında mutlaka otoban gibi boş bir yolda da sürün. Bu sırada rüzgâr sesi, araçta tıkırtılar ve benzeri anormal sesler olup olmadığına dikkat edin.

12.  Otomobilinizi her gün pek çok kez park edeceksiniz. Bu yüzden kolay manevra yapabiliyor musunuz veya bir başka aracın yanına park ettiğinizde otomobilinizden rahat çıkabiliyor musunuz görmeniz gerekiyor. Elbette park ettikten sonra geri geri de çıkacaksınız tam da o yüzden arkayı görme netliğinizi ve görüş kalitesini iyice kontrol edin.

13.  En ideal oturma pozisyonunda sürücü koltuğuna oturun. Ve siz yerleştikten sonra arkanıza binecek kişi rahat bir şekilde oturabiliyor mu, ayakları sığıyor mu sorun.

14.  İdeal oturma pozisyonunuzu almış otomobili kullanırken, aracın minimum ve maksimum görünürlüğünü kontrol edin. Otomobilin dört köşesini rahatlıkla görebiliyor musunuz, ön ve arka tampon nerede başlıyor dikkatlice bakın.

Unutmayın, test sürüşü sizin o otomobili satın alıp almayacağınıza karar vereceğiniz yer olacak. Bu nedenle almak istediğiniz otomobili iyi tanımak için onunla yeteri kadar vakit geçirmelisiniz. Ne de olsa o aracı gelecek birkaç yıl boyunca kullanacak olan sizsiniz.

Bir diğer önemli konu ise otomobili aldıktan sonra yaptırmanız gereken Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası. Çünkü başınıza gelebilecek kazalardan korunmak için otomobiline asacağınız nazar boncuğundan daha fazlasına ihtiyacınız var. Ayda 12,50 TL’den başlayan taksitlerle sigortanızı yaptırın, kazalara karşı önlem alın. Detaylı bilgi için tıklayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.