Yeni Dönemin Sosyal Medya Mecrası Clubhouse Nedir?

Buradasınız

Yaşa 30 Mart 2021

clubhouse, sosyal medya, platform, bilgisayar

Son 10 yılda hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini alan sosyal medyaya her geçen gün yeni mecralar eklenmeye devam ediyor. Bu mecraların ve uygulamaların bazıları yoğun ilgi görürken bazıları ise ismini duyuramadan kapanıyor. Son günlerde hayatımıza giren ve herkesin dilinde olan mecralardan bir diğeri ise Clubhouse. Peki son günlerde adını sıkça duyduğumuz Clubhouse nedir?

Nedir bu Clubhouse?

clubhouse, sosyal medya, kadın, cep telefonu

Kısa bir tabirle Clubhouse ses temelli bir sosyal ağıdır. Bir nevi etkileşimli podcast olarak tanımlayabiliriz. Sesli sohbet amacıyla kurulan Clubhouse, seçtiğiniz ilgi alanlarına göre açılan sohbet odalarına dinleyici ya da konuşmacı olarak katılabilme imkanı sunuyor. Şimdilik sadece App Store’da yer alan uygulamaya kullanıcılar davetiye yoluyla giriş yapabiliyor.

Android kullanıyorum, Clubhouse indiremez miyim?

clubhouse, sosyal medya, platform, telefon

Kullanabilirsiniz demeyi çok isterdik ancak sadece IOS işletim sistemli cihazlarda Clubhouse uygulamasını kullanılabiliyor. Fakat bu durumla ilgili çalışmalar yapıldığı ve Android işletim sistemine sahip kullanıcılar için de üyelik olanağı getirileceği konuşuluyor.

Davetiyem olmazsa kayıt olamaz mıyım?

clubhouse, sosyal medya, platform

Kayıt olabilirsin. Ancak belli bir süre beklemen gerekiyor. Çünkü sistem sana belli bir sıraya koyuyor. Bu sıra sana geldiğinde Clubhouse kullanıcısı hakkına sahip oluyorsun. Davetiyenin olması sana ayrıcalık sağlayarak sıra beklemeden, anında kullanıcı olmanı sağlıyor.

Davetiyem geldi, Clubhouse’u indirdim. Peki ya şimdi ne yapacağım?

clubhouse, sosyal medya, platform, cep telefonu, kulaklık

Clubhouse kullanıcısı olmaya hak kazandın, peki, uygulamada bizi neler bekliyor? Şimdi de uygulamanın içeriğine bir göz atalım. Uygulamada üç ana konuşma bölümü var. Bunlara (Start a Room) oda oluşturma deniyor. Herkesin katılımına açık Open Room, sadece takip ettiklerinle iletişim kurabileceğin Social Room ve dışarıdan kimsenin katılamadığı Closed Room seçenekleri ile odalarını oluşturup sohbet etmeye başlayabiliyorsun. Ya da sadece dinleyici olarak veya dinlerken el kaldırarak konuşmalara dahil olabiliyorsun.

İçeride nasıl konuşmalar dönüyor?

clubhouse, sosyal medya, platform, uçak

Clubhouse’ta dilediğiniz her konuya ait konuşmaları bulup dinleyebilme imkanın söz konusu. Magazinden bilimsel araştırmalara kadar neredeyse her konuda konuşma bulabilir ya da başlatabilirsin. Zevkine, moduna hitap eden konuşma odalarına katılabilir, herhangi bir konuda uzman kişilerin konuşmalarını dinleyebilirsin.

Diğer sosyal mecralardan farkı ne?

clubhouse, sosyal medya, platform, cep telefonu, aplikasyon

Clubhouse; Instagram, Twitter, Facebook gibi mecralardan farklı olarak görüntü ya da yazı paylaşım uygulaması değil. Gönderi paylaşımı olmadığı gibi görüntülü konuşma ya da mesajlaşma özelliği de yok. Sadece anlatmaya ve dinlemeye dayalı olan Clubhouse’a yeni nesil radyo ya da etkileşimli podcast de diyebiliriz.

Clubhouse “işim”e yarar mı?

clubhouse, sosyal medya, platform, kahve, fincan

Clubhouse’u çoğu kullanıcı sadece sosyal mecra olarak görüp geçmiyor. İş insanları veya herhangi bir uzmanlığı olan kişiler, Clubhouse’ta iş arkadaşları ya da meslektaşları ile birlikte kimi zaman kendilerini bir toplantı odasında bulabiliyor. Özellikle pandemiyle birlikte gelen online çalışma ortamı Clubhouse’ta da kolaylıkla uygulanabiliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.