Yaşlılara Yardımcı Olan Yeni Teknolojiler

Buradasınız

Yaşa 05 Ekim 2021

yaşlı, robot, yardımcı, teknoloji, kadın

Teknoloji hayatın her alanında olduğu gibi yaşlı insanlar için de büyük kolaylıklar sağlıyor. Yaşlı insanların ihtiyaç duyduğu birçok noktada kullanılan bu yeni teknolojiler ve cihazlar, evlerde, dışarıda, huzur evlerinde ve hastanelerde yaygınlaşmaya devam ediyor. İlerleyen yaşları sebebiyle birçok alanda eskisine göre günlük hareketlerini yapamayan yaşlılarımız için bu teknolojiler zaman zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Yaşlılar Haftası’nda onlara yardımcı olan teknolojilerden birkaçını hatırlamaya ne dersin?

Büyük tuşlara sahip telefonlar

yaşlı, robot, yardımcı, teknoloji, erkek, telefon, büyük tuş, büyüteç

Dünya tatlısı yaşlılarımız, sandığımızdan çok daha fazla şekilde teknolojiye meraklılar ve en çok da akıllı telefonları kullanmayı seviyorlar. Ancak günümüzde üretilen birçok akıllı telefonda yer alan sayısız özelliği de kullanmakta zaman zaman zorlanıyorlar. Burada ise yardımlarına büyük tuşlara sahip olan telefonlar yetişiyor. Tuşlarını daha rahat görüp basabilecekleri bu telefonlar, ayrıca yaşlıların acil durumda kullanabilecekleri sağlık hizmetlerine ulaşma, yakınlarını daha hızlı arama gibi birçok özelliği de içerisinde barındırıyor.

Her şeyi takip edebilecekleri akıllı saatler

yaşlı, robot, yardımcı, teknoloji, erkek, akıllı saat

Yaşlılara her anlamda yardımcı olacak bir diğer cihaz da akıllı saatler. Kalp atışından nabza, adım sayısından ilaç alma saatine kadar pek çok sağlık fonksiyonunu takip edebilecekleri akıllı saatler, ayrıca cep telefonu kullanmak da zorluk çeken yaşlılar, Alzheimer gibi hastalıklara sahip olanlar için hayat kurtarıcı birçok özelliği içerisinde barındırıyor.

Ev robotları

yaşlı, robot, yardımcı, teknoloji, ev

Evlerde kullanılan ve farklı fonksiyonlar ile görevler üstlenen robotlar da yaşlılara yardımcı olan bir diğer teknoloji. Verilen farklı komutlara göre günlük görevlerini yapan ve birçok farklı noktada yaşlılara yardımcı olan bu robotlar, sadece evlerde değil, aynı zamanda hastane ve benzeri sağlık kurumlarında da sıkça kullanılıyor. Yardımcı bir asistan gibi görevler alan bu robotların bazıları, acil ve önemli durumlarda sağlık profesyonellerine ulaşabilecek yazılımlar içeriyor.

Güvenli pişirme sistemleri

yaşlı, robot, yardımcı, teknoloji, güvenli pişirme, mutfak, ev

Yaşlıların ev içerisinde, özellikle de tek yaşıyorlarsa yaşadıkları en ciddi ve önemli sorunlardan biri de ocakta ya da fırında bir şey unutmaktır. Kısa süre içerisinde ciddi ölçülerde yangına dönüşebilecek ve birçok insanın da hayatını tehlikeye atabilecek bu durumu önlemek için ısıyı ölçen ve belirli bir dereceyi aştığında otomatik olarak kapanan cihazlardan birini kullanabilirsin. Fırınlara da entegre edilen bu teknoloji, ocak ya da fırın içindeki ısı belirli bir noktaya geldiğinde önce uyarı veriyor, ardından da kendini kapatıyor.

TV dinleme cihazları

yaşlı, robot, yardımcı, teknoloji, TV, cihaz, dinleme

Yaşlıların en çok zorlandıkları konulardan biri duymadır. İlerleyen yaşla birlikte artan duyma sorununa çözüm bulmak için geliştirilen teknolojilerden biri de kablosuz TV dinleme cihazları. Akıllı televizyonlarla uyumlu olan bu cihazlar, bir kulaklık işlevi görerek yaşlıların TV izlemesini kolaylaştırıyor. Ayrıca TV’nin sesini çok açmadıkları için de komşular da rahat ediyor.

 

 

 

 
 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.