Yapay Zeka Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Buradasınız

Yaşa 28 Ağustos 2020

Son dönemlerde teknoloji dünyasının gündemini en fazla meşgul eden ve en fazla yatırım alan alanların başında yapay zeka geliyor. Konuyla ilgili uzmanların bir bölümü yapay zeka çalışmalarını desteklerken, diğer bölümü ise yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini düşünüyor. Peki, yapay zeka hayatımızda neleri değiştirecek?

Yeni bir iş dünyası oluşacak

Dünyanın birçok bölgesinde yapay zeka destekli cihazlar farklı iş grupları için kullanılmaya başlandı. Ayrıca kullanılan bu cihazların birçok avantajı da bulunuyor. Öncelikle can güvenliği ve iş güvenliği problemleri ortadan kalkıyor, cihazlar çalışma saati sınırlamasına takılmıyor ve 24 saat boyunca kesintisiz çalışıyor. Dolayısıyla insanlara göre çok daha fazla verim sağlıyor. Yapay zeka destekli cihazlar iş dünyasında daha fazla tercih edilecek ve bir süre sonra işlerin yönetiminde de etkili olacak.

Tüm araçlar otonom olacak

Yapay zeka çalışmalarına en fazla ağırlık veren sektörlerden biri de otomotivdir. Büyük otomotiv devleri piyasaya otonom ve yarı otonom araçlarını tanıtmaya başladı. İlerleyen yıllarda sürücüsüz araçları daha fazla göreceğiz ve hatta tüm araçlar bir süre sonra sürücüsüz olarak üretilecek. Bu gelişmeler yanında kendinizi ve sevdiklerinizi kazalara karşı korurken ev ve araç ile ilgili bakım ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz QNB Sigorta, Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası’na da göz atabilirsiniz.

En büyük yardımcımız olacaklar

5G altyapısı ve nesnelerin interneti (IoT) çalışmaları sonucunda birçok yapay zeka destekli cihaz birbirine bağlanıyor ve iletişim kurabiliyor. Bu da insanlık için büyük bir devrim niteliği taşıyor. İlerleyen yıllarda yapay zeka destekli cihazlar birçok günlük işimizi yapma yetisine kavuşacak ve bizlerin en büyük yardımcıları konumuna gelecekler.

Robot sporcular yarışacak

Eski dünya şampiyonu ve satranç ustası Garri Kasparov ile yapay zeka destekli cihazın karşılaşması yakın zamanda dünya gündemine gelmişti. Çünkü 15 yıl boyunca hiç kimseye yenilmeyen Kasparov, bu defa yapay zeka destekli bir robota yenilmişti. Yapay zeka destekli cihazlar insanlara oranla daha yetenekli olacaklar. Dolayısıyla çeşitli alanlarda ve farklı müsabakalarda bu cihazları izleme fırsatı yakalayacağız.

Uzay çalışmalarında kullanılacak

İnsan ile uzay arasındaki mesafe yapay zeka cihazları sayesinde kısalacak. Gerçekleştirilen yapay zeka çalışmaları ile uzay çalışmaları birbirine entegre edilecek ve yeni bir dönem başlayacak. Özellikle uzay madenciliği konusunda yapılan çalışmalar ve ilk örnekler bu noktada oldukça dikkat çekmeyi başardı.

Sağlığımız sürekli takip edilecek

Yapay zeka destekli giyilebilir teknoloji ürünleri gün geçtikçe gelişim göstermeye devam ediyor. Kalp ve nefes ritmimizden harcadığımız kaloriye kadar hesaplayan bu cihazlara yapılan yatırımlar da artacak. Ayrıca giyilebilir teknoloji ürünleri kişisel olarak sağlığımızı sürekli kontrol edecek.

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.