Video Oyunları Severlerin Vazgeçilmez Aksesuarları

Buradasınız

Yaşa 04 Temmuz 2021

bilgisayar, video oyun, aksesuar, mouse, klavye. mouse pad

Video oyunlarının tarihi yaklaşık olarak 30-40 yıl öncesinde kadar uzanıyor. Bugün arcade oyunlar olarak ifade edilen atari oyunlarından, oyun salonlarında topluca ya da bireysel olarak oynananlara, Commodore 16 ya da 64 döneminden efsanevi bilgisayar oyunlarına kadar video oyunları, teknolojinin gelişmesine paralel olarak evrimini sürdürüyor. Son yıllarda sadece bilgisayar altyapısında değil, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, bulut gibi sistemlerdeki gelişmelere paralel olarak artık sadece bir hobi ya da zevk değil, aynı zamanda bir meslek olarak da kabul ediliyor. E-oyunculuk için kullanılan aksesuarlar da bu hızlı değişim ve gelişime paralel olarak çeşitleniyor ve farklılaşıyor. 8 Temmuz Video Oyunları Günü’nde video oyunları severlerin ve e-oyuncuların vazgeçemediği aksesuarlara bir göz atalım mı?

İyi ve fonksiyonel bir klavye

bilgisayar, video oyun, aksesuar, mouse, klavye. mouse pad

E-oyuncuların ve video oyunu severler, her ne kadar oyun kolları ve joystickler olsa da halen klavye ile oynamayı tercih edebiliyorlar. Hızlı, komutlara daha iyi ve etkin şekilde yanıt veren, fonksiyonel ve ergonomik bir klavyeyi tercih edebilirsin. Klavyenin oyun kollarına göre daha çok tercih edilmesinin sebebi oyunun birçok farklı fonksiyon ve özelliğine daha iyi yanıt verebilmesi ve eksilerin tabiriyle “Oyun oynadığını” hissetmen.

İyi ve kaliteli ses için kulaklık

bilgisayar, video oyun, aksesuar, mouse, klavye. mouse pad, kulaklık

Video oyunun severlerin en sık tercih ettiği aksesuarlardan bir diğeri de kulaklıktır. Sesi tam olarak veren ve oyunun içerisindeymiş hissiyatı yaratan bir kulalık, oyuncunun oyuna daha hakim olmasının da yolunu açar. Kulaklığın ergonomik, ses ve bas ayarının iyi yapılmış olmasının gerekir ve bazılarında bulunan mikrofonlar da oldukça kullanışlıdır. Bazı oyunlarda, oyuncuları kendi aralarında konuşması için ve bunu yaparken de oyundan kopmaması için bu tarz bir kulaklık seçebilirsin.

Rahatlık ve sağlık için oyuncu koltuğu

bilgisayar, video oyun, aksesuar, mouse, klavye. mouse pad

Oyun oynarken kendini rahat hissetmen ve ekran başında harcadığın zaman diliminde bel, boyun ve sırt sağlığını koruman için iyi bir koltuğunun da olması çok önemli. Farklı noktalardan ayarlanabilir kolçaklı bir koltuk seçimi, oyunun başında daha rahat etmeni sağlayabilir.

Göz sağlığın için ekran ve monitör

bilgisayar, video oyun, aksesuar, mouse, klavye. mouse pad

Oyun performansını artıran ve aynı zamanda göz sağlığın için de çok önemli olan bir diğer aksesuar da monitörler. Oyunu en temel olarak hissedebileceğin yerlerden biri olan monitörünü seçerken de dikkat etmen gereken bazı özellikler var. Görüntülerin monitörüne yansınma süresini ifade eden yansıma hızı (120 ya da üstü bir Hz olmalı),  bir monitörde görüntüyü oluşturan piksellerin bir renkten diğerine değişmesinin ne kadar sürdüğünü ölçen tepki süresi, monitörün en ve oy oranı (16:9, 21:9, 32:10  olabilir) bu özeliklerden sadece birkaçı.

Hızlı ve rahat hareket için mouse ve mousepad

bilgisayar, video oyun, aksesuar, mouse, klavye. mouse pad

Oyun severlerin en sık tercih ve dikkat ettiği aksesuarlardan bir diğeri de Mouse ve mousepadlerdir. Hem rahat ve ergonomik hem de oyunun özelliklerini ve hareketlerini kolayca yapabileceğiniz bir mouse oyunu daha oynamanıza olanak verecektir. Aynı şekilde rahat edeceğiniz bir mousepad seçmeyi de ihmal etme. Bunu yaparken birbirinden farklı özelliklere sahip bir marka, boyut, dayanıklılık, hız, konfor ve yine en az o kadar önemli olan estetiği göz önüne alabilirsin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 17 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.