Vatandaşlığın Yeni Boyutu: “Dijital Vatandaşlık”

Buradasınız

Yaşa 27 Nisan 2020

Günümüzde mevcut fiziksel kimliğinizin yanı sıra online alandaki kimliğiniz de hem iş hem de özel hayatımız açısından önem taşıyor. İnternetin, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesinin ardından online alandaki kimliğimizi ifade eden "Dijital Vatandaşlık" son dönemlerin en çok konuşulan kavramları arasında yer alıyor. Peki, dijital vatandaş kimdir? Nasıl olunur? Günümüzün popüler kavramını sizler için araştırdık.

Dijital vatandaş kimdir?

Dijital vatandaş, mevcut fiziksel kimliğine ek olarak kullanılan internet teknolojileri aracılığıyla dijital dünyada toplumla ilişki kuran, alışveriş yapan, siyasi, sosyal, ekonomik tercihlerini paylaşan, e-uygulamaları hayatın merkezine koyan kişi olarak tanımlanıyor. Dijital vatandaşlık ise, toplumla etkileşim kurmak için bilgisayar, internet ve dijital cihazları kullanan herkesin teknolojiyi sorumlu ve etik kurallar çerçevesinde kullanması anlamına geliyor.

Dijital vatandaşlığın önemi artıyor

Gelinen noktada fiziksel dünyada olduğu üzere, dijital dünyada da iletişim kurduğumuz tüm bireyler, markalar, topluluklar, kurumlar fiziksel dünyanın bir uzantısı, parçası durumunda. İletişimin sanal olarak gerçekleşmesi bizlerin etik kırmızı çizgileri kolayca geçebileceğimiz anlamına gelmiyor. Sanıldığının aksine bu kırmızı çizgileri geçen insanların sayısı, fiziksel dünyadakinden çok ama çok fazla. Bu durum dijital vatandaşlığın önemini daha da artırıyor.

Dijital ayak iziniz itibarınız için önemli

Teknolojinin yanlış ve etik olmayan şekilde kullanılmasından dolayı oluşan sorunlar nedeniyle dijital vatandaşlık kavramının önemi artarken dijital ayak izimiz de önem kazanıyor. Günümüzde internette, özellikle de sosyal medya hesaplarımızdan paylaştığımız tüm iletiler, bilgiler, ne satın aldığımız, nelere yorum yaptığımız, hangi gruplara dahil olduğumuz "dijital ayak izimizi" oluşturuyor. Dolayısıyla dijital dünyada doğru ve güvenilir izler bırakabilmek hem özel hem de iş dünyasındaki itibar için büyük önem taşımaya başladı. Gelecekte dijital ayak izimiz kariyerimizi, ilişkilerimizi hatta alacağımız krediyi dahi etkiliyor olacak.

İyi bir dijital vatandaş olmanın kuralları

Teknolojiyi kötüye kullanmamak, online dünyada iletişim kurarken fiziksel dünyada olduğu üzere doğru, etik ve ahlaki davranışlar sergilemek iyi bir dijital vatandaş olmanın temel kurallarını oluşturuyor.

Kırmızı çizgilere dikkat

Dijital dünyada neler paylaştığımıza dikkat etmek, sosyal medya hesaplarımızı diğer bireyleri rahatsız edici şekilde kullanmamak, çevrim içi davranışlarının etik sonuçlarını bilmek, internette paylaştığınız şeylerin asla kaybolmayacağının bilincinde olmak, her bilginin kaynağını belirtmek, herhangi bir platformda görüş bildirirken veya yorum yaparken tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi saygılı olmak gibi kurallar, dijital vatandaşların geçmemesi gereken kırmızı çizgileri oluşturuyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.