Uzay Yolculuğu Hakkında Merak Edilenler

Buradasınız

Yaşa 04 Aralık 2022

uzak, astronot, yolculuk, seyahat

İnsanlık tarihi boyunca en fazla merak edilen konuların başında uzay geliyor. Galaksiler, gezegenler, gök cisimleri, uzayın sonsuzluğu ve buna benzer uzayla ilgili birçok kriter insanoğlunun keşif dürtüsünü harekete geçirmiş durumda. 1950’li yıllara kadar yalnızca teleskoplarla incelenen, akabinde ilk uzay yolculuğu deneyimlerinin gerçekleştiği çalışmalar sonucunda günümüzde uzay turizmini gündemimize almayı başardık. Uzay yolculuğu hakkında merak edilenleri senin için araştırdık. 

Kıyafetler 60 dakikada giyiliyor 

uzak, astronot, yolculuk, seyahat

Uzay yolculuğu hakkında en fazla merak edilen konuların başında astronot kıyafetlerinin özellikleri ve fiyatı geliyor. Astronot kıyafetleri, astronotların dış etkenlerden korunması, kan akışının düzenlenmesi ve nefes alabilmeleri için özel olarak üretiliyor. Ayrıca bu kıyafetler sayesinde astronotlar uzay boşluğunda birbirleri ile iletişim kurabiliyorlar. Astronot kıyafetlerinin yaklaşık olarak 100 milyon dolar gibi bir maliyetinin olduğu biliniyor. Dayanıklı ve işlevsel olan astronot kıyafetlerinin giyim süresi ise ortalama 45-60 dakika arasında değişiklik gösteriyor.

Uzay yolculuğunun maliyeti 140 milyar dolar 

uzak, astronot, yolculuk, seyahat

Uzay yolculukları ekip sayısına göre değişmekle beraber oldukça maliyetlidir. Astronot kıyafeti, uzay aracı, ekibin yiyecekleri ve özel ihtiyaçları gibi birçok detay uzay yolculuğunun maliyetinin artmasına neden oluyor. İlk kez aya insan gönderen Apollo 11 yolculuğunun 25.4 milyar dolara mal olduğu tahmin ediliyor. Günümüzde ise bir uzay yolculuğunun maliyeti yaklaşık olarak 140 milyar dolar civarında. 

Günde 3.8 kilogram yiyecek hakkı 

uzak, astronot, yolculuk, seyahat

Uzay yolculuğu hakkında merak edilen bir diğer detay da astronotların nasıl beslendiğidir. Astronotların yerçekimsiz ortamda tat alma duyuları zaman içerisinde değişiklik gösterebiliyor. Astronot yiyecekleri özel vakumlanmış poşetler ile korunuyor ve astronotların günde 3.8 kilogram yiyecek hakları bulunuyor. İşlenmiş gıdaların hazırlanması için çeşitli askeri ısıtma ekipmanları kullanılıyor. 

Uyku için sabitleyicilere ihtiyaç var 

uzak, astronot, yolculuk, seyahat

Uzay yolculuğu sırasında prosedür gereği her türlü atığın dönüştürülmesi şart. Bu noktada astronotlar tuvalet ihtiyaçlarını giderirken birtakım farklı yöntemlere başvuruyorlar. Astronotlar uzay aracı içerisinde bulunan yerçekimsiz ortamda tuvalet ihtiyaçlarını bir poşet yardımıyla gideriyor ve poşetin geri dönüştürülmesi için hazırlanan deliğe iletiyor. Vakumlu bir boru ile uzay aracındaki koku düzeni de sağlanıyor. Astronotların bir diğer ihtiyacı olan uyku ise dünyaya oranla oldukça meşakkatli. Astronotlar kişisel uyku kapsülleri ile sabit bir yere bağlanıyor ve bu sayede uyku ihtiyacını karşılıyor. Yerçekimsiz ortamda uyumak ancak sabitleyici yardımıyla mümkün oluyor. 

Astronotlar zorlu eğitimlere tabi tutuluyor 

uzak, astronot, yolculuk, seyahat

Uzay yolculuğuna hazırlanan astronot ekibi birçok farklı alanda zorlu eğitimlere tabi tutuluyor. Verilen eğitimlerin bu denli zorlu olmasının sebebi ise astronotların uzayda yaşanabilecek olası sorunlar karşısında bilinçli reaksiyonlarda bulunmasını sağlamak. Astronot eğitimlerinde fırlatma antrenmanı, araç kullanım eğitimi, hayatta kalmak için gerekli senaryoların tatbikatı, ilkyardım eğitimi ve hastalıklar karşısında birtakım tıbbi eğitimler veriliyor. 

Uzayda fiziksel antrenman şart 

uzak, astronot, yolculuk, seyahat

Astronotların yerçekimsiz ortamda daha hızlı kas kaybettiği göz önüne alındığında astronotların sürekli olarak fiziksel antrenman yapmaları gerekiyor. Bu notada uzay araçlarında astronotların kas sistemlerini çalıştırmaları ve çevik olmaları için birtakım ekipmanlar bulunuyor. Astronotların kas kütlelerini ve genel sağlığını korumak için düzenli olarak egzersiz yaptığı biliniyor. 

Dünyaya dönüşte astronotları birtakım zorluklar bekliyor 

uzak, astronot, yolculuk, seyahat

Uzay yolculukları belirli çalışmaların ardından planlı ve programlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Yaşanabilecek risklerin en aza indirilmesi adına birçok çalışma ve simülasyon gerçekleştiriliyor. Ekibin yerçekimsiz ortamda kaldığı süre zarfı boyunca belirli bir adaptasyon sürecine girdiği ve dünyaya döndüğünde farklı sorunlarla karşılaşabileceği biliniyor. Yerçekimsiz ortamda belirli bir süre zarfını dolduran astronotlar dünyaya döndüklerinde birkaç gün boyunca yürümekte zorlanma, sırt ağrısı ve hareket edememe gibi çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.