Uzay Turizmi Geleceği Nasıl Şekillendirecek?

Buradasınız

Yaşa 18 Eylül 2021

uzay, uzay turizmi, mekik, gezegen, ay

Gelişen teknoloji, dijitalleşen dünya, uzay ve yazılım çalışmaları, ilk uzay turizmi denemelerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin önünü açtı. Son yıllarda devlet kurumlarının yanı sıra özel teşebbüslerin de başarılı uzay çalışmaları ve koloni faaliyetleri dikkat çekici başarılar elde etmeye başladı. Yapılan çalışmaların sonucunda uzay turizmi nasıl şekillenecek? Uzay turizmi geleceği nasıl şekillendirecek? Senin için araştırdık.

Uzay turizmi nedir? 

uzay, uzay turizmi, mekik, gezegen, ay

Uzay turizmi iş ve keşif gibi amaçlar doğrultusunda atmosferin ötesine yapılan yolculukları kapsayan bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca güneş tutulması, Ay Tutulması, roket fırlatmaları ve yıldız gözlemi gibi aktiviteler de astro turizm olarak kavramlaştırılıyor. Uzaya yolcu taşıyacak bu gemilerin gelecek dönemde rotalarını farklı yerlere, gezegenlere ve yakın uzaya çevirmesi de bekleniyor.

İkiye ayrılıyor 

uzay, uzay turizmi, mekik, gezegen, ay

Uzay turizmi; karasal uzay turizmi ve atmosferik uzay turizmi olarak ikiye ayrılıyor. Karasal uzay turizmi; uzay tesisleri gezilerini, simülasyon cihazlarını, yıldız izleme turlarını ve uydu gözleme aktivitelerini kapsıyor. Atmosferik uzay turizmi ise yer çekimsiz ortam turlarını ve yüksek irtifa jet uçuşlarını kapsıyor. 

İlk denemeler başarılı 

uzay, uzay turizmi, mekik, gezegen, ay

Daha önce yüksek maliyet ve risk durumlarından dolayı devlet tekelinde olan uzay çalışmaları günümüzde Jeff Bezos, Elon Musk ve Richard Branson gibi dünyanın önde gelen iş insanları tarafından yürütülüyor. Richard Branson ve Jeff Bezos’un yüksek irtifa yer çekimsiz ortam uçuşlarının başarılı olmasının ardından Elon Musk’ın da kısa bir süre sonra bir uçuş gerçekleştirmesi bekleniyor. İnsanların binlerce yıldır uzaya karşı duydukları hayranlığı giderecek yeni bir turizm kanalı olarak lanse edilen uzay turizmi, dünyanın dışına çıkarak uzayı bir de oradan görmek isteyenleri bekliyor. Bu yolculuklar ile uydumuz olan Ay’ı ve diğer yakın gezegenleri atmosferin bozucu etkileri olmadan görmek mümkün olacak.

Yüzde 15 büyüme bekleniyor 

uzay, uzay turizmi, mekik, gezegen, ay

Market Study Report LLC raporuna göre; Space Adventures, Boeing, Armadillo Aerospace, EADS Astrium, SpaceX, Virgin Galactic, Space Island Group, Excalibur Almaz, Zero 2 Infinity ve Blue Origin şirketlerinin uzay çalışmalarının ardından Uzay Turizmi Pazarının 2020 ile 2025 yılları arasında yüzde 15.6 gibi bir büyüme oranına ulaşması bekleniyor. Yakın gelecekte özelikle Ay’ın yüzeyine yolcu götürülmesi, Mars’a yolculuklar yapılması ve yakın kuyruklu yıldız geçişlerinde uzaya yolcu taşınması da planlanıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.