Sanal Asistanlar Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Nokta

Buradasınız

Yaşa 28 Haziran 2020

Sanal asistanlar doğal dili işleme yeteneğine sahip, ses komutlarını anlayan ve verilen komutlar kapsamında ilgili görevleri yerine getiren uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle nesnelerin interneti ve 5G teknolojisinin gelişmesiyle beraber büyük bir yol kat edeceği düşünülen sanal asistanlar hakkında bilmeniz gereken 6 püf noktayı sizler için sıraladık.

Amacına göre farklılaşıyor

Sanal asistanlar amacına göre farklılaşan uygulamalarla ön plana çıkıyor. Temel olarak 2 farklı sanal asistan bulunuyor. Bunların ilki daha büyük ölçekte iş kabiliyetine sahip ve markalar için tasarlanan sanal asistanlar, ikincisi ise bireysel ihtiyaçların çözümüne yönelik ve kişisel kullanımı destekleyen sanal asistanlardır.

Basit görevleri kolaylıkla yapabiliyor

Sanal asistanlar gündelik hayatınızı kolaylaştıracak basit ama zaman alan işleri kolaylıkla yapabiliyor. Sanal asistanlar ile yapılacaklar listesi oluşturabilir, ev eşyalarını kontrol edebilir, mailleri ve mesajları yönetebilir, yol tarifi alabilir, rezervasyon yapabilir ve dilediğiniz web içeriklerine erişebilirsiniz. Küçük ama etkili bu yetenek ile sanal asistanlar, arta kalan zamanı istediğiniz gibi değerlendirmenizi sağlar.

Yapay zekâ teknolojisi kullanılıyor

Sanal asistanlar büyük ve küçük ölçekli olmak üzere iki farklı yapay zekâ altyapısı ile desteklenen uygulamalardır. Bir süre sonra alışkanlıklarınızı öğrenen sanal asistanlar sizlere önerilerde bulunmaya başlayacaktır. Bu durum sanal asistan kullanımını daha keyifli bir hale getirecektir. Sanal asistanlar yapay zekâ özelliği sayesinde size özel film veya müzik listesi oluşturabilir, tatil önerilerinde bulunabilir veya listenizde olan ve unuttuğunuz maddeleri size hatırlatarak günü kurtarmanıza destek olabilir.

Güvenlik ve gizlilik önlemleri sunuyor

Sanal asistanlar kişisel bilgilerinizi yapay zekâ yazılımları üzerinde işler ve depolar. Bu sayede kişiselleştirilebilir. Bu özelliği etkin kullanmak için birçok kişisel bilginizi de sanal asistanlarınız ile paylaşmak durumundasınız. Dolayısıyla gizlilik ve güvenlik problemi ile ilgili önyargılar ve yanılgılar ortaya çıkabiliyor. Sanal asistanlar kişisel bilgilerin korunması kapsamındadır. Ayrıca sanal asistan üzerinde gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler başka bir merkezde depolanmaz, böylelikle güvenlik önlemleri alınmış olur.

5G ile birlikte farklı bir boyuta geçecek

5G teknolojik altyapısının dünya genelinde kullanılması ve nesnelerin interneti kavramının genişlemesi durumunda sanal asistanlara talep daha fazla artacak. Ayrıca sanal asistanlar tüm bu teknolojik gelişmelerle birlikte yeteneklerini de arttıracaktır.

Tercih seçenekleriniz bulunuyor

Sanal asistanlara yönelik çalışmalar ve yatırımlar tüm hızıyla devam ediyor. Google, Amazon Alexa gibi büyük ölçekli teknoloji firmaları sanal asistan pazarını domine ediyor. Dolayısıyla sanal asistanlar noktasında isteklerinize göre tercih şansınız da bulunuyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.