Robot Süpürgeler Gerçekten İşine Yarar Mı?

Buradasınız

Yaşa 24 Nisan 2021

robot, süpürge, temizlik, ev, teknoloji

Teknolojinin her geçen gün baş döndürücü şekilde gelişmesi günlük hayatlarımızı da kolaylaştıracak birçok yeni cihazı bizlere sunmaya devam ediyor. Bu ürünlerden biri de son dönemde hızla popülerliği artan robot süpürgeler. Kendi kendine evin içerisinde dolaşarak yerleri süpüren ve temizlik yapan bu makineler, geleceğin dünyasından çıkıp gelmiş gibi bir izlenime sahip. Şarj edildikten sonra ev ya da iş yeri gibi kapalı bir ortama salınan ve her türlü zeminde temizlik yapma kabiliyetine sahip olan bu robotlar, zamandan ve enerjiden büyük tasarruf da sağlıyorlar. İşte robot süpürgeler hakkında birkaç işe yarayacak bilgi.

Özellikleri ile iyi bir alternatif oldular

robot, süpürge, temizlik, ev, teknoloji, yer

Robot süpürgeler, beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde son yıllarda daha hızlı şekilde görüşmeye başlanan teknoloji ve dijitalleşme trendinin bir uzantısı olarak ortaya çıktı. Geleneksel süpürgelere karşı bir alternatif olarak geliştirilen bu süpürgeler, evlerde daha sık vakit geçirilen bu dönemde tüketicilerin de ilk tercihleri arasında yer alıyor. Enerji tasarruflu olarak pazarlanan ve özellikle kullanıcı için zaman konusunda önemli avantajlar sunan robot süpürgeler genelde daire formunda hazırlanıyor. Kendi şarjının el verdiği süre içerisinde evi dolaşıyor ve temizlik yapıyor. Şarjı bittiğinde olduğu yerde duruyor ve tekrar şarj edilerek çalıştırılması gerekiyor.

Gerçekten temizlik yapıyorlar mı?

robot, süpürge, temizlik, ev, teknoloji, halı

Bu sorunun yanıtı evet, robot süpürgeler gerçekten dolandıkları alanlarda ciddi ölçüde temizlik yapıyorlar. Özellikle yüzeysel olarak yerde bulunan farklı kirleri topluyorlar. Saç, tüy, kırıntı vb. tüm cisimleri temizleyerek dolaşıyorlar. Ancak eski tarz süpürgeler kadar derinlemesine bir temizlik yapamıyorlar. Burada hem sahip oldukları watt ve güç hem de hacimleri ve genel ergonomik yapıları bu tarz bir derin temizlik yapılmasına müsaade etmiyor.

Tam olarak nereyi temizliyor?

robot, süpürge, temizlik, ev, teknoloji, telefon, kontrol

Robot süpürgeler hakkında genel olarak sadece bırakıldıkları odayı temizliyorlar diye bir inanış bulunuyor. Oysa bu tarz süpürgeler sahip oldukları haritalama teknolojisi ile evin içerisinde tüm odaları dolaşıp temizleme özelliğine sahipler. Ancak burada robot süpürgeyi satın alırken bu teknolojinin olup olmadığını kontrol etmen gerekiyor. Çünkü her markada maalesef bu teknoloji bulunmuyor.

Her yeri temizliyor mu?

robot, süpürge, temizlik, ev, teknoloji

Bu sorunun yanıtı ise maalesef  hayır. Robot süpürgeler şu an itibariyle bulundukları ortamda her yeri temizleyemiyorlar. Örneğin basamaklar ya da önlerine hafif yüksekçe bir set çıktığında oradan geri dönüyorlar. Yine aşağı yukarı yüksekliği 7-8 cm’den az olan yerlerin altına da giremiyorlar. Kendi boylarına göre bir ayarlama yapılan bu cihazlar, altına girip takılacakları ve çıkamayacakları bir yeri zorlamıyorlar. Yine robot süpürgelerin toz hazneleri de diğer süpürgeler kadar büyük değil. Bunun için en çok 3-4 günde bu haznelerin ve filtrelerin temizlenmesi gerekiyor.

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.