Ormanlarımızı Koruyan Teknolojiler

Buradasınız

Yaşa 23 Mart 2022

orman, koruma, gelecek, doğa, teknoloji

Dünyanın akciğeri ormanlarımız... Maalesef ki her geçen gün biraz daha yok oluyorlar. Her sene ülkemizde çok sık görülen orman yangınları da bizleri kahrediyor. Türkiye’de ormanlık alanlar ülkenin genel alanının yüzde 29,4’ünü oluşturuyor. Bu da 22 milyon 933 bin hektar araziye tekabül ediyor. Ormanları korumak ve onların yaşam alanlarını temiz tutmak ise hepimizin görevi. Orman Haftası’nda bu amaçla kullanabileceğimiz ve ormanlarımızı koruyan teknolojilerden bazılarını kaleme aldık.

Uydu teknolojileri

orman, koruma, gelecek, doğa, teknoloji, uydu, uzay

Günümüzde kullanılan birçok teknolojinin altyapısını oluşturan uydular, orman yangınları ile mücadele noktasında da oldukça önemli bir yer tutuyor. NASA uydularının termal kameraları ile dünya çapındaki orman yangınları tespit ediliyor ve hızlı bir şekilde müdahale gerçekleştiriliyor. Uydu teknolojilerinin son yıllarda IoT teknolojisi ve yapay zekâ ile iyileştirilmesi de daha kesin sonuçlara ulaşılmasını sağlıyor.

Isı sensörleri

orman, koruma, gelecek, doğa, teknoloji, sensör

Ormanları koruyan bir diğer teknoloji ise sensörler. Ormanların içine çeşitli aralıklarla yerleştirilen ısı sensörleri, anormal ısı artışlarını yetkili kurumlara rapor ederek orman yangınlarına erken müdahaleyi kolaylaştırıyor. Isı sensörlerinin verileri sürekli olarak büyük veride depolanıyor.

Dronelar

orman, koruma, gelecek, doğa, teknoloji

Orman yangınları ile mücadelede uydu teknolojilerinden gelen bilgileri teyit etmek ve yangın alanının sınırlarını belirlemek için dronelardan yararlanılıyor. Dronelar, hata payını en aza indirmek için yetkililerin girmesinin riskli olduğu ve arazinin engebeli olduğu bölgelerde de durumu gözlemlemek için kullanılıyor. Ayrıca mevcut yangın söndürme cihazlarını, helikopter ve uçak gibi diğer hava araçlarına da dar alanlarda yardımcı olduğu biliniyor.

Yangın söndürme robotları

orman, koruma, gelecek, doğa, teknoloji, itfaiye, robot

Gelişen robot teknolojisi, orman yangınları için de vazgeçilmez teknolojik ürünler üretmeye başladı. Yangın robotları, droneların aksine kara müdahalesinde oldukça önemli bir rol oynuyor. Ekiplerin yüksek ısıdan dolayı girmesi mümkün olmadığı bölgelere yangın robotları ile müdahale ediliyor. Bu şekilde yangınlara hem çok daha hızlı ve etkili şekilde müdahale edilebiliyor hem de itfaiyecilerin giremediği yerlere ve noktalara söndürme işlemleri uygulanarak daha başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.