Nasıl Oyun Tasarımcısı Olabilirsin?

Buradasınız

Yaşa 08 Ekim 2022

oyun, tasarımcı, kariyer, iş hayatı, tasarımcı

Dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle birlikte günümüzde oyun endüstrisi büyük ölçekli bir ekonomiye ve yüksek gelirlerin elde edildiği bir istihdam alanına dönüştü. Uzmanlar özellikle son 10 yıl içerisinde konsol, bilgisayar ve mobil oyunların sayısının arttığını ve büyük bir ivme ile gelişim gösterdiğini belirtiyor. Yoğun bir rekabet ortamının bulunduğu oyun sektörü, geliştirme aşamasında yetenekli ve tecrübeli ekiplere ihtiyaç duyuyor. Geliştirme ekibinin en önemli parçalarında biri de oyun tasarımcıları. Nasıl oyun tasarımcısı olabileceğini senin için araştırdık.

Oyun tasarımcılarının görevi nedir?

"oyun, tasarımcı, kariyer, iş hayatı, tasarımcı

Oyun tasarımcıları genel hatlarıyla geliştirme aşamasındaki oyunun yöneticisi ve takımın lideri olarak kabul edilir. Oyun tasarımcıları; oyunun hikayesinin oluşmasını sağlar, oyun içerisindeki kodları ve hataları kontrol eder, oyun karakterlerini geliştirir, oyun mekaniklerini düzenler ve animasyon, modelleme ve kodlama gibi departmanlarla dirsek teması halinde çalışarak oyunun piyasaya sürülmeden önce uzun oynama testlerini yapan ekibin içerisinde yer alır.

Oyun tasarımcıları hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Oyun geliştirici şirketlerin oyun tasarımcılarından beklediği birtakım özellikler bulunuyor. Oyun tasarımcılarının konsol, bilgisayar ve mobil oyunlara hakimiyeti ve tutkusu bu noktada oldukça önemli. Oyun tasarımcıları için oyun oynamak, öğrenmenin en etkili yolu olarak ön plana çıkıyor. Oyun tasarımcıları, farklı şirketlerin oyunlarını oynarken aynı zamanda yenilikçi hamleleri ve hataları da göz ardı etmemeli ve tecrübelerini yeni adımlar için oluşturacağı yol haritasının bir parçası haline getirmelidir. Öte yandan gelişen oyun endüstrisi ile birlikte oyun tasarımcılarının sürekli olarak bir gelişim içerisinde olması ve yeniliklere adaptasyon konusunda herhangi bir sorun yaşamaması gerekiyor. Son olarak oyun tasarımcılarından beklenen bir diğer özellik de oyunun geliştirme aşamasında ortaya çıkacak sorunlara etkili çözümler üretmesidir.

Oyun tasarımcıları nereden başlamalı? 

oyun, tasarımcı, kariyer, iş hayatı, tasarımcı

Oyun tasarımcısı olmaya karar veren bireylerin öncelikle yoğun bir araştırma dönemine girmesi gerekiyor. Temel yazılım ve kodlama becerileri elde edildikten sonra mevcut oyunların içerisinde farklı modlar geliştirmek bu süreçte oyun tasarımcılarının tecrübe düzeyini artıracaktır. Öte yandan basit bir 2D oyununu, tek başına ve bütün aşamalarına hâkim olacak şekilde UDK, Unity, CryEngine gibi oyun motorları yardımıyla sıfırdan yaratarak kendini geliştirmelidir. Son olarak oyun tasarımcısı olmak isteyen bireylerin oyun geliştirici şirketleri yakından takip etmesi ve çeşitli iş fırsatlarını değerlendirmesi de büyük önem taşıyor.

Oyun tasarımcıları tarzını belirlemeli

oyun, tasarımcı, kariyer, iş hayatı, tasarımcı

Oyun tasarımcılarının hangi oyun türünde kendini geliştirmek istediğine karar vermesi gerekiyor. Günümüzde MMORPG, RGP, FPS ve Çok Oyunculu birçok farklı oyun türü bulunuyor. Oyun tasarımcısının kendi zevklerini de göz önüne alarak bu oyun türlerinden birinde uzmanlaşması gerekiyor. Aksi takdirde aynı anda birçok türde oyun tasarlamak oldukça zor ve hatta neredeyse imkânsız bir istek olacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.