Mavi Işığın Sağlığımız Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Buradasınız

Yaşa 15 Ağustos 2022

mavi ışık, sağlık, teknoloji, ekran, insan

Günümüzde her alanda görülen dijital dönüşüm ve baş döndürücü teknolojik gelişmeler, iş ve sosyal yaşamamızda birçok farklı noktada akıllı cihazların kullanımını zorunlu kılıyor. Birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran ve günlük yaşamımızın temel bir parçası haline de gelmiş durumda olan tablet, telefon, bilgisayar gibi akıllı cihazlar bir yandan da sağlığımız için ciddi tehlikeler barındırıyorlar. Uzmanlar, özellikle üzerinde ekran bulunan bu cihazlardan yayılan mavi ışığın zaman zaman ciddi sonuçlar yaratacak ölçüde sağlığımızı etkilediğini ifade ediyorlar. Mavi ışığın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini senin için araştırdık.

Mavi ışık nedir?

mavi ışık, sağlık, teknoloji, ekran, insan

Mavi ışık temelde iki farklı noktadan türeyen ve biri tamamen doğal iken diğeri de yapay olarak biz insanların ürettiği bir ışık türüdür. İnsan gözünün görebildiği ışık spektrumunun bir parçası olan bu ışık türü, 380-500 nanometre aralığında titreşen ve en kısa dalga boyu ile en yüksek enerjiye sahip olan grupta yer alır. İlk mavi ışık türü, kaynağını Güneş’ten alan ve vücudumuzun biyolojik ritminin de dengelenmesine yardımcı olan türdür. Odaklanma seviyemizi de artıran bu ışık tamamen zararsızdır. İkinci ve tehlikeli olan mavi ışık türü ise gökkuşağı renklerini temsil eden ROY G BIV ışıklarından biridir ve TV, akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazların ekranlarında kullanılan LED ve floresanlarda yer alır. Bu türdeki mavi ışığın tehlikeli olmasının ana sebebi ise gözümüz tarafından süzülemediği için doğrudan retinadan geçme özelliğinin olması ve bu nedenle de ciddi göz hastalıklarına sebep olma olasılığının olmasıdır.

Mavi ışığın zararları nelerdir?

mavi ışık, sağlık, teknoloji, ekran, insan

Mavi ışık, insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etki oluşturuyor. Araştırmacılar bu noktada artan teknolojik cihaz kullanımının ve günlük hayatımızda büyük yer tutan ekranların tetikleyici bir unsur olarak öne çıktığını ifade ediyor. Doğrudan retinaya etki eden mavi ışık başta göz kuruluğu olmak üzere göz sağlığını etkileyen birçok sağlık sorununa neden oluyor. Uyku düzenini bozuyor ve odaklanma problemi yaratıyor. Mavi ışığın retina aralığı ile doğrudan sinyaller alması nörolojik sağlığı etkiliyor. Kolajen ve elastin kaybına neden oluyor ve erken yaşlanma belirtilerini ortaya çıkarıyor. Stres düzeyini artırarak cildin hücre kaybetmesine neden oluyor. Ciltte lekelenmelere ve renk değişiklerine zemin hazırlıyor. Göz altı morluklarının oluşmasını sağlıyor. Fiziksel sağlığın yanı sıra mental sağlığı da olumsuz bir şekilde etkiliyor. Tüm bunların yanında kanser riskini de artırıyor.

Mavi ışıktan nasıl korunabiliriz?

mavi ışık, sağlık, teknoloji, ekran, insan

Fiziksel ve ruhsal sağlığın korunması için mavi ışığa maruz kalma oranlarının düşürülmesi gerekiyor. Özellikle beyaz yaka meslek gruplarının mavi ışığın etkisine daha fazla maruz kaldığı biliniyor. Ancak mavi ışıktan korunabilmek adına alabileceğin farklı önlemler mevcut. Mavi ışık yayan ekranlara mümkün olduğunca daha az bakmak, mavi ışık filtreli gözlükler kullanmak, mavi ışığa bakarken gözünü kısmak, göz yorgunluğunu engellemek için zaman zaman gözlerini kapamak, hem cihazlarda bulunan hem de ek olarak ekranlara monte edilen ışık filtrelerini kullanmak faydalı olabilir.

Bunların yanında teknolojik cihaz kullanımının sürelerini mümkün olduğunca en aza indirilmesi ve dijital detoks uygulamalarına başlamak, teknolojik cihazlarda mavi ışığı azaltan aplikasyonların ve ekran koruyucularının kullanılması, parlaklık ayarlarının ortam aydınlığına uygun olarak ayarlanması gerekiyor.

Teknolojinin getirdiği sağlık sorunları artık günlük konuşmalarımızın içine yerleşmeye ve bunlar için önlemler almaya başlamışken farklı sağlık sorunları da hayatımızın parçası olmaya devam ediyor. İşte böyle anlarda Cigna Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında olacak. Özel hastanelerde SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden tedavi ve muayene olmanın yanında check-up, online doktor ve diyetisyen gibi sunduğu birçok ücretsiz sağlık hizmetinden de faydalanabilirsin. %10 hoş geldin indirimiyle seni bekliyor!

 

 

 

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.