Kışın Elektrik Faturanı Azaltacak Enerji Tasarruf Önlemleri

Buradasınız

Yaşa 12 Ocak 2022

kış, elektrik, tasarruf, az yakma

Günün ekonomik koşullarında hemen her daim yüksek gelen elektrik faturaları, kış aylarında havaların soğuması ile birlikte daha da artmaya başladı. Elektrik kullanan ısıtıcılar ve sıcak suya olan ihtiyacın artmasıyla yukarı doğru çıkan faturaları dengede tutmak ve artmasını engellemek için atabileceğin birkaç adım mevcut. İşte Enerji Tasarrufu Haftası’nda kışın elektrik faturalarının seni korkutacak seviyeye çıkmasını engelleyecek önlemlerden birkaçı.

Kombiyi dengeli kullanın

kış, elektrik, tasarruf, az yakma, kombi

Kışın elektrik faturalarının artmasının en önemli sebeplerinden biri artan ısınma ihtiyacıdır ve bunun için de ülkemizde en çok kullanılan cihazların başında da kombi gelmektedir. Elektrikli kombiler genel olarak bir buzdolabı kadar elektrik harcar ve doğru şekilde kullanılmadıklarında bu oran daha da artar. En bilinen hata, gece ya da evden çıkarken kombiyi kapatıp gelince tekrar açmaktır. Bu doğalgaz olduğu kadar elektrik tüketimini de artırmaktır. Bunun için bir denge kurarak kombiyi belirli bir seviyede çalıştırmak daha az elektrik tüketimi sağlayacaktır.

Işıkları kapatmayı unutmamalısın

kış, elektrik, tasarruf, az yakma

Kış aylarında günler kısa ve geceler uzun olduğundan ışıklar yılın diğer aylarına göre daha fazla yanık kalmaktadır. Bu da elektrik faturalarını artıran ana unsurlardan biridir. Bunun önüne geçmek ve elektrik faturalarını azaltmak için kullanmadığın ve ihtiyaç duymadığın her an ışıkları söndürmelisin. Ayrıca ışıkların daha az elektrik harcamasını istiyorsan enerji tasarruflu ampuller kullanmak da bir o kadar işe yarayacaktır.

Buzdolabının kapasını kapalı tutmalısın

kış, elektrik, tasarruf, az yakma, buzdolabı

Kış aylarında yaza ve bahara göre evde daha fazla vakit geçiriyoruz. Havalar daha soğuk olduğundan evde geçirdiğimiz bu vakitler içerisinde de özellikle bazı cihazları daha fazla kullanıyoruz. Bunlardan biri de buzdolapları. Evde en çok elektrik yakan cihazlar sıralamasında üst sıralara oynayan buzdolabı, özellikle kapısı daha fazla açılıp kapandığında çok daha fazla elektrik sarfiyatı yapıyor. Bunun önüne geçmek ve tasarruf sağlamak için buzdolabının kapısını gerçekten ihtiyacın olduğunda açabilirsin.

Kettle da çok masum değil

kış, elektrik, tasarruf, az yakma, kettle

Kış aylarında evde daha çok vakit geçirdiğimiz ve hava da soğuk olduğu için normalden daha fazla kullandığımız bir diğer cihaz da elektrikli su ısıtıcılarıdır. Çay, kahve gibi sıcak içecekler için daha sık tercih edilen bu ısıtıcılar, elektrik faturalarının yükselmesinde de epey pay sahibidir. Bu ısıtıcılarda oluşan kireç ve tortuları sık sık temizlemen ve cihazın filtrelerini kullanman elektrik tasarrufu için çok önemlidir. Bir diğer önemli konu da sadece ihtiyacın kadar suyu ısıtmandır.

Klimayı da dikkatli kullanmalısın

kış, elektrik, tasarruf, az yakma, klima

Klimalar da kışın ısınma amaçlı kullanılan cihazlar arasında başı çekmektedir. Özellikle ülkemizin daha ılıman bölgelerinde ısınma amacıyla tercih edilen klimalar çok elektrik tüketen cihazlar arasındadır. Bunun için enerji tasarruflu olan klimalardan seçebilir ve bunu da gerekli ve dengeli şekilde açık tutarak ısınma sağlayabilirsin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.