James Webb Teleskobu Neleri Değiştirecek?

Buradasınız

Yaşa 07 Nisan 2022

james webb, teleskop, uzay, araştırma, teknoloji

NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak çalışmasıyla üretilen James Webb Teleskobu, 25 Aralık 2021 tarihinde Ariane Uçuş VA256 ile uzaya gönderildi. James Webb Teleskobunun kızılötesi çözünürlüğü ve hassasiyeti ile görüntü toplama kapasitesi uzay çalışmalarında yeni bir dönemi başlatacak. Önceki uzay teleskoplarına kıyasla daha yüksek teknolojiye sahip olan bu cihaz, uzayın sırlarını çözmemize yardımcı olacak. James Webb Teleskobu neleri değiştirecek? Uzay çalışmalarına nasıl bir katkı sağlayacak? Senin için araştırdık.

Evrenin sırrı çözülecek

james webb, teleskop, uzay, araştırma, teknoloji

Şimdiye kadar uzaya gönderilen teleskoplar arasında en büyük aynaya sahip olan James Webb Teleskobu, uzay çalışmaları için yeni bir devrin kapılarını aralıyor. James Webb Teleskobu, atası olan Hubble Uzay Teleskobuna oranla çok daha kapsamlı çalışmaların ve gözlemlerin önünü açıyor. Evrendeki en uzak yıldızlardan ve galaksilerden kızılötesi ışık toplayacak olan James Webb Teleskobu, evrenin ilk dönemlerdeki versiyonlarının fotoğraflarının çıkarılmasına da olanak sağlayacak. James Webb Teleskobu ile Big Bang’den hemen sonra oluşan en eski uzay nesnelerinin görüntülenmesi amaçlanıyor. Ayrıca süper kütleli kara deliklerin, yıldız patlamalarının, karanlık maddenin ve uzayla ilgili buna benzer birçok gizemin ilerleyen yıllardan çözülmesi bekleniyor.

James Webb Teleskobu hangi özelliklere sahip?

james webb, teleskop, uzay, araştırma, teknoloji

20 yılı aşkın bir planlamanın ve ARGE çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan James Webb Teleskobunun ana aynası 6,5 metre genişliğinde. Bu da James Webb’i şimdiye kadar yapılmış en büyük uzay tabanlı teleskop yapıyor. Ayna toplamda 18 parçadan oluşuyor.

Tenis kortu büyüklüğünde bir genişliğe sahip olan teleskop, güçlü bir soğutma sistemine de sahip. Soğutma sistemi güneşten gelen ısıyı kontrol ederek fotoğraf kalitesinin bozulmasının önüne geçiyor. James Webb topladığı verileri ABD’deki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde bulunan Webb Bilim ve Operasyon Merkezi’ne iletiyor.

James Webb hangi yörüngede?

james webb, teleskop, uzay, araştırma, teknoloji

James Webb teleskobu temelde Güneş’in yörüngesinde konumlanmış durumda. Buna ek olarak uzayda Lagrange 2 olarak bilinen bir nokta etrafında sıkı bir yörünge yapacak. Bu yörünge dünyadan yaklaşık olarak 1,5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. James Webb’in yörüngesi baz alındığında evrenin daha net fotoğraflanması ve evrenin geçmişine yönelik birçok sırrın çözülmesi hedefleniyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.