Ana içeriğe atla

Teknoloji

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

İnternette Kimlik Güvenliği Nasıl Sağlanır?
İnternette Kimlik Güvenliği Nasıl Sağlanır?

iyihisset.com

20 Ara 2021

internet, kimlik, güvenlik, korsan

Mobil cihazların gelişimi ile birlikte internet kullanıcılarının sayısı oldukça arttı. 2021 yılı istatistiklerine bakıldığında dünyada 7,8 milyar, Türkiye’de ise 62 milyon kişinin aktif internet kullanıcısı olduğu görülüyor. Bu rakamlar doğal olarak bilgisayar korsanlarının ilgisini çekiyor. İnternette kinlik güvenliğini sağlaman için sana birkaç önerimiz olacak.

Güncellemeleri ihmal etme

internet, kimlik, güvenlik, korsan

Bilgisayar, tablet ve mobil cihazların yetkili servis sağlayıcıları belirli zaman aralıklarıyla güvenlik duvarı iyileştirmeleri yapıyor. Bu bağlamda kullanıcıların cihaz güncellemelerini sıklıkla kontrol etmeleri ve güncellemeleri düzenli bir şekilde yapması gerektiğinin altı çiziliyor.

Anti-virüs programları kullan

internet, kimlik, güvenlik, korsan

İnternet erişimi olan teknolojik cihazlarda lisanslı anti-virüs program kullanımı oldukça önemli bir detay. Özellikle korsanlar tarafından çeşitli doküman ve link içine saklanan trojen virüslerini engellemek için anti-virüs programlarına ihtiyaç var. Kullanıcıların lisanslı olmak kaydıyla anti-virüs programı kullanması gerekiyor.

E-postalarınızı kontrollü açın

internet, kimlik, güvenlik, korsan

Günümüzde en yaygın kimlik hırsızlığı taktiklerinden biri de e-posta ile gönderilen linkler. Kullanıcıların emin olmadıkları e-postaları spam olarak değerlendirmesinde ve bu gibi e-postalara yerleştirilen linklere tıklamamasında fayda var.

Sanal kart kullan

internet, kimlik, güvenlik, korsan

E-ticaretin gelişimi ile birlikte kredi kartı hırsızlıkları da artış gösterdi. Kullanıcıların, e-ticaret alışverişlerinde kimlik bilgilerinin bulunduğu kredi kartları yerine sanal kartları kullanması gerekiyor. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşma olasılığı oldukça yüksek.

Güvenli olmayan sitelerden uzak durun

internet, kimlik, güvenlik, korsan

Kullanıcıların, güvenilirliği sorgulanan web ve e-ticaret sitelerinden kesinlikle uzak durması gerekiyor. Bilgisayar korsanları bu yöntemlerle de birçok kullanıcının kimlik bilgilerine kolayca ulaşabiliyor. Ayrıca çeşitli ücretli programların ücretsiz olarak sunulduğu web sitelerinden de uzak durmak gerekiyor.

 

 

 
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.