Hayatını Sadeleştirmek İçin Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Yaşa 12 Temmuz 2023

hayat, yaşam, basit, sade, teknoloji

Günümüzde birçok kişi hayatı koşturmacası, yoğunluğu, stresi, kalabalığı ve hızından rahatsız durumda. Kendi günlük yaşamlarında zamanın nasıl geçtiğini fark etmemekten şikayetçi ve son derece standart olan bu süreçten de oldukça kaygılı. Bunun için de hemen herkes hayatını basitleştirip sadeleşmeyi, üzerindeki gereksiz yüklerden kurtulmayı ve kendisine daha küçük bir çember oluşturarak yaşamını burada sürdürmeyi tercih ediyor. Bu alanda ortaya atılan minimalizm gibi felsefeler de bu süreçleri destekliyor. Zaman zaman sağlığı doğrudan etkileyecek düzeye gelen bu stresli ve yoğun hayatlardan kurtulmak herkesin temel hedefi. 12 Temmuz Basit Yaşama Günü’nde hayatını nasıl sadeleştirebileceğine dair önerilerimizi sunuyoruz.  

Öncelikle bir gözden geçirme ve değerlendirme yapmalısın

hayat, yaşam, basit, sade, teknoloji

Hayatında sadeleştirme yapmak ve daha basit bir sürece geçmek için atman gereken adımlardan ilki hayatındaki önemli unsurları ve gerçekten neyin seni mutlu ettiğini belirlemektir. İhtiyaçlarını ve isteklerini gözden geçirmeli ve gereksiz karmaşıklıklardan kaçınarak sadeleşmeye odaklanmalısın. Kendi kişisel rutinlerini ortaya dökmeli, gerekirse bunları bir yerlere yazarak gün içerisinde sıklıkla neler yaptığını çıkarmalısın. Bunun ardından tüm bu tabloda seni nelerin mutlu edip etmediğini bulmalı ve sadeleştirme işine buradan başlamalısın.

Senin için minimalizm zamanı başlıyor

hayat, yaşam, basit, sade, teknoloji

Bu gözden geçirmenin arkasından hayatındaki yükleri üzerinden atmaya başlayabilirsin. İşe eşyalardan ve mülklerden başlamalısın. Bunların sayısını ne kadar azaltırsan o kadar daha mutlu olmaya başladığını göreceksin. Hayatımızı karmaşıklaştıran temel unsurlardan biri çok fazla sahiplenmektir. Sadeleşmeyi desteklemek için gereksiz eşyalardan kurtulmalı, düzenli olarak temizlik yapmalı ve sadece gerçekten değerli olanları yanında tutmalısın. Kıyafetlerini ve eşyalarını azaltarak daha az karmaşık bir yaşam tarzı benimsemelisin. İşine yaramayan, uzun zamandır kullanmadığın ve dokunmadığın her şeyden kurtulmalısın.  

Seni üzen insanlardan da uzaklaşma vakti

hayat, yaşam, basit, sade, teknoloji

Aynı eşyalar da olduğu gibi seni üzen ve mutsuz eden insanlardan da uzaklaşmak, hayatını basitleştirmenin en güzel yollarından biridir. Senin kendi içsel mutluluğun için çevrende bulunan ve seni üzen herkesten uzaklaşmalısın. Kendi çizdiğin çemberin içerisine sadece seni mutlu eden kişileri almalı ve deyim yerindeyse kendi küçük dünyanı yaratmalısın. Bu yolla daha stresli zamanları da hayatından çıkararak huzura odaklanacak ve çok daha sağlıklı günlere de merhaba diyeceksin. Etrafını seni daha mutlu edecek olan kişilerle çevirmeye başladığında zamanla sen de çok daha mutlu ve huzurlu bir kişiye dönüşeceksin.

Teknoloji kullanımını kısıtlamalısın

hayat, yaşam, basit, sade, teknoloji

Teknoloji ve sosyal medya kullanımını sınırlayarak zihnini rahatlamak da hayatını sadeleştirip basitleştirmek için atman gereken adımlar arasında. Daha az ekran süresiyle doğaya, kendinize ve sevdiklerinize odaklanmalı ve günlük yaşantından teknolojik cihazların kullanımını hızla azaltmalısın. Teknoloji bağımlılığını azaltmak için bilinçli seçimler yapmalı ve bunların yerine seni çok daha mutlu edecek aktivitelere ve rutinlere odaklanmalısın. Sevdiklerinle ve arkadaşlarınla daha fazla vakit geçirmek, sinemaya gitmek, spor ve egzersiz yapmak, kitap okumak, müzik dinlemek gibi basit ama etkili yolları deneyebilirsin.

Doğaya çıkma vakti

hayat, yaşam, basit, sade, teknoloji

Hemen herkesi çok mutlu eden basit bir sır verelim, doğada vakit geçirmek. Özellikle büyük şehirlerde, betonlar ve kalabalıklar içinde yaşayanların toprakla ve doğayla teması hemen hemen yok gibi. Bu kaotik ve stresli ortamlardan uzaklaşmak ve hayatın normal akışına tekrar dönüş yapmak için doğayla olan etkileşimini çok daha fazla kuvvetlendirmelisin. Sade bir yaşam demek neredeyse doğada çok daha fazla vakit geçirmekle aynı anlama gelmekte. Bunun için kendine fırsatlar yaratarak doğaya çıkmalı, açık havada daha fazla vakit geçirmeli, sakin ve doğal ortamlara gitmelisin.

Meditasyonu deneyebilirsin

hayat, yaşam, basit, sade, teknoloji

Stresi azaltmak ve içsel huzuru sağlamak için meditasyon, yoga, nefes egzersizleri veya başka bir rahatlama tekniği gibi pratiklere yönelebilirsin. Kendine zaman ayırarak zihinsel ve duygusal dengeyi sürdürmek önemlidir. Daha sade bir hayat için meditasyonun gücünden yaralanabilir ve üzerindeki olumsuz ve seni negatif etkileyen duygulardan bu yolla kurtulabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.