Gönüllerde İz Bırakmış En İyi Bilgisayar Oyunları

Buradasınız

Yaşa 06 Mayıs 2020

Koronavirüs salgınının beraberinde getirdiği karantina süreci dolayısıyla pek çoğumuz evlerimizden çıkmıyoruz. Evlere kapandığımız bu günlerde, işten ya da ailenizle ilgili görevlerden arta kalan zamanlarda ise eğlenmek ve birazcık da gevşemek için bilgisayar oyunları birebir. Hep birlikte biraz eskilere dönelim mi? Hem yüzünüzde tebessüm bırakacak hem de sizi yeniden bilgisayar başına oturtarak belki de çocukluk günlerinize götürecek efsane oyunlardan bazılarını birlikte hatırlayalım.

Pac-Man

Belki de Pac-Man ile başladığımıza şaşırmadınız. Evet, çocukken başından kalkmadığımız Pac-Man her dönemin efsanesi olmayı sürdürüyor. 1980 yılında geliştirilen ve piyasaya sürülen bir labirent oyunu olan Pac-Man, yıllar geçse de her kuşağın severek oynadığı oyunlar listesinde en üstte yer alıyor. Labirentte bulunan noktaları yemeye ve sevimli hayaletlerden kaçmaya çalışan sarı renkli Pac-Man karakterini unutmak mümkün değil.

2010’da Google Doodle, t-shirtlerde, yastık kılıflarında, duvar kağıtlarında, posterlerde, filmlerde hatta kravatların üstünde dahi gördüğümüz Pac-Man’in piyasaya sürülmesinin 30. yıl dönümünü kutlamak için oynanabilir bir versiyonunu sevenleriyle yeniden buluşturdu.

Süper Mario

Oyun tarihine adını yazdırmış bir diğer efsane oyun olan Super Mario Bros., 1985’de yayınlandı. Bizi eğlendirmenin ötesinde farklı bir dünyaya da götürmeyi başaran oyun, ilk olarak Japonya’da ve sırasıyla 1985 ve 1987’de Kuzey Amerika ve Avrupa’da piyasaya sürüldü. 2020 yılında 35. yaşını kutlayan oyunda tesisatçı Mario karakteriyle süper mantarlardan ve düşmanlardan kaçarken, emin olun zamanın nasıl geçtiğini unutacaksınız.

Sensible Soccer

Gelmiş geçmiş en oynanabilir futbol oyunu olarak anılan Sensible Soccer, 1990’ların başında oldukça popüler olan ve hala popülerliğini sürdüren bir futbol oyunu serisi. Sensible Software tarafından geliştirilen ve ilk olarak 1992 yılında Amiga ve Atari ST bilgisayarları ve PC için piyasaya sürülen oyun; kuşbakışı görünümü, menajerlik seçeneği ve hızlı hızlı koşmalarıyla yüzlerde tebessüm bırakan futbolcularıyla oyun severlerin unutamadığı futbol oyunlarının başında geliyor. Oyunu henüz oynamamış olanlara küçük bir tavsiye. Eğer denemek isterseniz oyunun en iyi versiyonu olarak anılan SWOS 96/97’yi indirmenizi ve oynamanızı tavsiye ediyoruz. Pişman olmayacaksınız.

Call of Duty

2. Dünya Savaşı konulu, Infinity Ward tarafından geliştirilen oyun, destansı hikaye anlatımı ve gerçekçi atmosferiyle yayınlandığı 2003 yılına damgasını vurdu. Her sene yeni bir oyunu yayınlanan seri, hikayesi ve karakterleriyle oyun severlerin beğenisini kazanan efsanevi oyunların başında geliyor. Çıktığı dönemde büyük beğeni toplayan ve halen oynanan Call of Duty, 2. Dünya Savaşı’nı diğer ülkelerin askerlerinin gözünden anlatıyor.

Prince of Persia

1989 yılında piyasaya sürülen ve o dönem için devrim niteliği taşıyan Prince of Persia serisinin ilk oyunu, insan vücudunun hareketlerinin ilkel tekniklerle bilgisayara aktarıldığı, Motion Capture (hareket yakalama) tekniğinin atası sayılabilecek ilk oyun olma özelliğini taşıyor. Oyundaki karakteri, oyunun yaratıcısı olan Amerikalı video oyun tasarımcısı, yazar, senarist ve film yapımcı Jordan Mechner’ın kardeşi canlandırmıştır.

Oyunun müzikleri babası tarafından yapılmış ve Jordan Mechner’ın kendisi de oyunun kodlamasını yapmıştır. Ubisoft firması 2003 yılında Prince of Persia serisinin telif haklarını alarak; The Sands of Time, Warrior Within ve The Two Thrones adında oyunlardan oluşan Sands of Time üçlemesini piyasaya sürmüştür. Ancak tüm yeni sürümlere rağmen Prince of Persia’yı oynayanlar bize katılacaklardır, ilk oyunun verdiği keyfi yıllar geçse de unutmak mümkün değil.

Tetris

Bir dönemin bağımlık yaratan, hatta anne ve babalarımızın dahi elimizden aldıkları ve oynadıkları efsane oyun. Rus tasarımcı Alexey Pajitnov tarafından 1985 yılında yılında geliştirilen Tetris, aynı yıl ve sonrasında tüm dünyayı etkisine alan oyunların başında geliyor. Efsane oyunun ismi, Yunan sayısal öneki tetra (düşen parçalar 4 bölüm içerir) ve Pajitnov’un en sevdiği spor olan tenis kelimesinin bir bölümünün birleşmesinden oluşmuştur.

SimCity 2000

Piyasaya sürüldüğü dönemde çığır açan oyunlardan biri olan SimCity 2000, Maxis’ten Will Wright ve Fred Haslam tarafından geliştirilen bir şehir kurma simülasyonu oyunudur. Bir dönemin yine bilgisayar başından kalkmamamıza neden olan oyunda amaç, bir şehir oluşturmak, konut ve çalışma alanları geliştirmek, altyapı oluşturmak ve şehrin daha da geliştirilmesini sağlamaktı.

Unuttuk sanmayın… Age of Empires, Serious Sam, Final Fantasy, Goldan Axe, North&South, Contra, Donkey Kong, Resident Evil, Diablo, Doom, StarCraft, Street Fighter gibi uykusuz kalmaya neden olan nice efsanevi oyunu da saygı ve mutlulukla anıyoruz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.