Geleceğin Teknolojisi Metaverse Hakkında Merak Edilenler

Buradasınız

Yaşa 18 Aralık 2021

metaverse, gelecek, teknoloji

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm ekseninde devrim niteliğinde yenilikler her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Köken olarak “evren ötesi” anlamına gelen Metaverse teknolojisi de son dönemlerde adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Oldukça yeni bir kavram olan Metaverse kullanıcılara neler sunuyor? Metaverse geleceğin teknolojisi mi? Hadi incelemeye başlayalım.

Metaverse nedir?

metaverse, gelecek, teknoloji

Dijital dünyanın birleşimiyle oluşturulan sanal paylaşım alanı Metaverse, kısa sanal evrenler olarak tanımlanıyor. Kullanıcılara kurgusal evren deneyimi sunmayı vadeden teknoloji, AR ve VR gibi çeşitli dijital araçlar yardımıyla kullanılacak.

Romanlara ve filmlere konu oldu

metaverse, gelecek, teknoloji

Metaverse kavram olarak yeni olsa da geçmişin fütüristtik anlayışında pek de yeni değil. Sanal evrenler betimlemesi daha önce Neal Stephenson’un Snow Crash romanında ve 2018 yılında izleyicilerle buluşan Ready Player One isimli filmde işlendi. 

Teknoloji devlerinin odağında

metaverse, gelecek, teknoloji

Metaverse, kullanıcılar kadar dev teknoloji şirketlerinin de dikkatini çeken bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz yıllarda Facebook’un bir Metaverse şirketine dönüştürülmesi konusunda çalışmalar yaptığını dile getirdi ve çok kısa bir süre önce Facebook, Metaverse şirketlerinin öncüsü konumuna geldi. Facebook’un yanı sıra Epic Games gibi diğer dev teknoloji şirketleri ve NFT teknolojisi ile ürünlerini pazarlayabilecek büyük firmalar Metaverse evreninde yerini almaya hazırlanıyor.

Sosyal etkileşimi artıracak

metaverse, gelecek, teknoloji

İnternetin geleceği olarak nitelendirilen Metaverse sayesinde grafik bakımından kaliteli, avatarlarla var olacağınız ve kişiselleştirmeye elverişli oyunlar ortaya çıkacak. Bu durum oyun sektörünün gelişimini sağlamakla kalmayacak, klasikleşmiş oyunlar yerine sosyal etkileşimin yüksek olduğu oyunların piyasaya sürülmesine zemin hazırlayacak.

Metaverse ücretli mi olacak?

metaverse, gelecek, teknoloji

Metaverse ile ilgili en büyük yanılgılardan biri de Metaverse’ün ücretli olacağı yönünde. Metaverse kullanıcılara tamamen ücretsiz sunulacak ve kullanım aşamasında AR ile VR gibi teknolojilerden yararlanılacak. Ayrıca evren içi satın almalar ise NFT teknolojisi üzerinden sağlanacak.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.