Geleceğin Para Birimi Kripto Paralar

Buradasınız

Yaşa 17 Mayıs 2021

kripto, para, bitcoin

İnsanlar ticaretin ve ekonominin temel unsuru olarak paraları kullanmaya başlayalı çok uzun süre oldu. Takas ve alışverişin temel değişim aracı olan paralar, sikkeler, banknotlar çok uzun süredir dünyada kullanılıyor. Coğrafyaya ve yerel birçok farklı unsura göre farklılık gösterse de para her zaman, her yerde var olmayı sürdürecek gibi. Ancak teknoloji her alanı olduğu gibi paraları da değiştirip evrimleştirmeye devam ediyor. Teknolojinin her alanda ivme kazanması ve yaygınlaşan internet kullanımı geleneksel ticaret kavramında değişikliklere neden olarak hayatımıza yeni uygulamalar soktu. Bu uygulamaların en güncellerinden biri de ticareti ve ekonomik sistemleri baştan aşağı değiştireceği düşünülen kripto paralar. Geleceğin para birimi olacağı düşünülen ve son dönemde hem kamu hem de özel kurumlar tarafından da kullanımı yaygınlaşan kripto paralar hakkında detaylar bu yazımızda.

Kripto para nedir?

kripto, para, bitcoin, ripple, ethereum

Kripto paralar, veri madenciliğinin bir yan unsuru olarak ortaya çıkan, ekonomiye yeni bir nefes ve alternatif olması için icat yeni bir para olarak düşünülebilir. İnternet aracılığı ile kullanılan, merkezi herhangi bir otoriteye ya da kuruma bağlı olmayan sanal para birimi olarak kabul ediliyor. İlk kez, 2009 yılında Satoshi Nakamoto adlı kişi ve kendisine bağlı grup tarafından icat edilen Bitcoin, bu alandaki ilk para birimi olarak kabul ediliyor. Bugün Bitconi, kripto paralar arasında en popüler ve değeri en yüksek olan kur olarak kabul ediliyor.

Nasıl üretiliyorlar?

kripto, para, bitcoin

Kripto paraların üretim süreci, internetin ve buna bağlı olarak ortaya çıkan veri madenciliğinin yaygınlaşması ile başlıyor. Toprağın sunduğu değerli madenler olan altın ve gümüş, nasıl yerden kazılarak çıkartılıyorsa kripto paralarda da benzer bir süreç yaşanıyor. Altın bulmak için kazılar yapılırken kripto para bulmak için de matematik problemleri çözülmeye çalışılıyor. Veri madenciliği sistemleri kullanılarak yapılan bu süreç, kulağa sınırsız gibi gelse de durum hiç de öyle değil. Herkesin çözebilme hakkı olduğu için de en fazla çalışan, en fazla kazancı elde eder demek yanlış olmaz. Kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli nokta ise sınırlı sayıda kripto para üretebilmesidir. Yalnızca 21 milyon Bitcoin gibi sınırlı sayıda üretime izin verilmesi, bulunmasının giderek zorlaştığından değerini arttırıyor.

Ne işe yarıyor?

kripto, para, telefon, borsa, para

Kripto paraların en büyük özelliği, henüz değiştirilmese de herhangi bir devlet ya da bankanın kontrolü altında olmamasıdır. Kripto paralar, normal para sisteminin dışında tüm yetkiyi tamamen kullanıcıya verir. Bu sayede otoritenin verdiği karar ve yaptırımlardan bağımsız olarak insanlar kendi ekonomik özgürlüklerine doğru ilk adımı atmış olurlar. Kripto paraların sahip olduğu bu özellik en temel cazip noktalarından birini oluşturur. Ancak son dönemde uluslararası kurumların, devletlerin ve bankaların bu alandaki düzenlemeleri arka arkaya açıklamaları, kripto paraların geleceği konusundaki şüpheleri de artırıyor.

Ne avantajlar sağlıyor?

kripto, para, bitcoin, ripple, ethereum

Kripto paralar şu anki yapıları ile gücü bireye verdikleri için hükümetin ya da bir bankanın kişinin hesabını kolayca dondurabilme yetkisi ortadan kalkıyor. Her ne kadar bu durum değişmeye başlasa da kripto paralar ile imza atmaya, herhangi bir kartı okutmaya veya pin kodu girmeye gerek olmadan ödeme yapmaya yönelik uygulamalar da gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Bitcoin kullanımına ilgi günden güne artıyor

kripto, para, bitcoin

Kripto paralar, işletmelerin ve bankaların gündemini bir hayli işgal ediyor. Ayrıca Bitcoin ile imza atmaya, herhangi bir kartı okutmaya veya pin kodu girmeye gerek olmadan ödeme yapılabilmesi sağladığı en büyük kolaylıklardan biridir. Bitcoin sisteminde zaman ve yer kısıtlılığı yoktur. Ayrıca herhangi bir bankanın işleme dahil olmasına ve ücret tahsil edilmesine gerek yoktur.

Kripto paralar ortaya çıktığından bu yana her ne kadar fırtınalar estirse de gelecekte nasıl bir şekle bürüneceği hala tartışma konusu. Yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte geleneksel ödeme sistemlerini geride bırakan dijital ödeme sistemleri, nakit para kullanımını oldukça düşürecek gibi duruyor. Çok da uzak olmayan bir gelecekte fiziksel paranın etkisini kaybetmesi ve yerini dijital paraya bırakması kaçınılmaz gibi görünüyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.