Geleceği Şekillendirecek Sistem: Robotik Kodlama

Buradasınız

Yaşa 16 Ocak 2021

Dünyamız, bilimin bize sunduğu bilgiler ve teknolojinin bu bilgiler ışığında elde ettiği çıkarımlar ile her gün değişmeye, farklılaşmaya ve günlük hayatlarımızı değiştirmeye devam ediyor. Her gün yeni bir teknoloji ile karşılaştığımız bugünlerin en gözde konulardan biri de robotik kodlama. Bir robotun ya da bilgisayar programının, kendi görevi ya da işleviyle ilgili okuyabileceği herhangi bir yazılı komutu ifade eden robotik kodlama, biraz daha geniş anlamıyla deneme yanılma sürecini de içine alan bir derin düşünme yöntemidir. Geleceği yeniden şekillendirecek robotik kodlamayla ilgili bilmek istedikleriniz bu yazımızda…

Robotik kodlama nedir?

Özellikle son 50 yılda hızla gelişen bilgisayar yazılımları, altyapılar ve sistemleri ile hayatımızda daha da fazla yer almaya başlayan teknoloji ve dijitalleşme, bugün geldiği nokta itibarıyla bizlere robotik kodlamayı da sundu. Basitçe, bir robotun ya da yazılımın ne yapmasını istiyorsanız, onu söylediğiniz talimatlar olarak ifade edilebilecek robotik kodlama, istediğiniz bir görevin yerine getirilmesi için sunduğunuz yol ya da kurallar silsilesidir. İçerisinde bilim, mühendislik, sanat ve teknolojiyi de barındıran bu sistem, farklı bilgi ve tecrübeleri kullanarak, buradan elde edilen çıktının farklı bir alana yüklenmesi ya da kodlanmasını içerir.

Robotik kodlama nasıl yapılır?

Robotik kodlama yapmanın ilk adımı yazılım ve bilgisayar alanındaki programlama dillerini öğrenmektir. Kodlamayı yaparken ihtiyaç duyacağınız diller, aslında sizin ortaya çıkaracağınız sonucu da yakından ilgilendirir. C, C#, Java, Fortran, Python vb. birçok programlama dili vardır ve her birinde farklı sonuçlar elde etmek mümkündür. Robotik kodlama alanındaki en bilinen ve popüler dil C dilidir. Bu dilin mantığını ve temelini kavradıktan sonra robotik kodlama için ilk süreçleri tasarlamak ve basitten zora doğru gitmek mümkündür.

Robotik kodlama neden önemlidir?

Teknoloji bu denli hızla kendisini yenilerken geleceğin içinde kendine yer bulmak isteyen herkes için robotik kodlama da öğrenilmesi ve bilinmesi gereken bir alandır. Geleceğin yenilikçi ve üretimini şekillendirecek sistemleri içerisinde barındıracak robotik kodlama, analitik ve bütüncül düşünme sistemlerini de geliştiren en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle özellikle çocukların küçük yaşlarından itibaren robotik kodlamaya yönlendirilmeleri ve bunun eğitim sistemleri içerisinde yer alması çok önemlidir.

Robotik kodlama neler kazandırır?

Robotik kodlama, sadece çocuklar için değil değişen dünyaya ayak uydurmak isteyen herkesin bir şekilde anlaması ve bilmesi gereken unsurlardan biridir. Tam anlamıyla uygulanmasa da en azından işlevsel olarak nasıl çalıştığına dair bir fikre sahip olunması gereken bu sistem, analitik düşünme, hızlı sorun çözme, çoklu görevleri yerine getirme, takım çalışması, çözüm odaklılık, hızlı karar verme gibi birçok yeteneği de geliştirir.

Çocuğunuzun geleceği için mutlaka kodlamayı öğretin

Teknoloji her geçen gün büyük bir hızla değişmeye ve karşımıza yepyeni icatlar, cihazlar, sistemler çıkarmaya devam ediyor. Hayatımız her gün yeni baştan çizilirken ve günlük, rutin hayatlarımız farklılaşırken çocuklarımız da bu yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışıyorlar. Onların eğitimlerinin içerisine bugünden bu yeni teknolojileri adapte etmek ve öğretmek,  gelecekleri için büyük önem taşıyor. Siz de çocuklarınızın eğitimine robotik kodlamayı katarak geleceğin dünyasında çok daha rahat etmelerini ve daha iyi şartlarda var olmalarını sağlayabilirsiniz.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.