Gamerların En Çok Kullandığı Aksesuarlar

Buradasınız

Yaşa 10 Temmuz 2022

gamer, aksesuar, oyun, oyuncu

Günümüzde artık profesyonel bir meslek haline de gelen ve birçok kişinin de hobi olarak tercih ettiği gamerlık, giderek popülerliğini artırarak bugün artık bir sektör haline gelmiş durumda. Profesyonel olarak e-spor liglerinde oynayan oyuncuların dışında mobil oyuncular, masaüstü oyuncular gibi farklı dallara da ayrılan bu alanda oyuncuları destekleyen, konfor alanı sağlayan, oyunu daha iyi oynamalarına yardımcı olan çok sayıda farklı aksesuar da bulunuyor. Oyuncuların kişisel istekleri ve oyunun kendisine göre de zaman zaman farklı eşyalar ve ekipmanlar gerekebiliyor. Profesyonel oyuncuların kullandığı ürünler biraz daha masraflı ve detaylı olsa da tüm gamerların tercih edebileceği aksesuarlar bulunuyor. Bu yazımızda gamerların sıkça tercih ettikleri aksesuarlardan bazılarını derledik.

Oyuncu Koltuğu

gamer, aksesuar, oyun, oyuncu, koltuk

Bir gamerın ekran başında olduğu zamanlarda en büyük destekçisi olan koltuk, konfor ve rahatlık için en gerekli eşyalardan biri. Oyuncunun rahat etmesinin ötesinde tamamen oyuna konsantre olmasını da destekleyen oyuncu koltukları, aynı zamanda sağlık için de önemli. Oyun oynama sırasında bel, boyun, kol, dirsek ve ayakların desteklenmesini sağlayan bu koltuklar, özel olarak ayarlanabilen modüler alanlara sahip oluyor. Ergonomik özellikler taşıyan oyuncu koltukları, iyi bir gamerın en vazgeçilmez ve sağlığı için de sahip olması gereken ürünler arasında yer alıyor.

Oyuncu Klavyesi

gamer, aksesuar, oyun, oyuncu, klavye

Klavyeler de oyuncuların en vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alıyor. Oyuncunun eline, koluna ve parmaklarına en rahat gelen klavyeyi seçmesi önem taşıyor. İşin uzmanları klavye seçiminde parmak uzunluğunun da büyük önem taşıdığını söylüyorlar. Yine özel olarak üretilmiş klavyelerin altında bulunan bilek destekleri de oyuncu sağlığının korunmasında büyük önem taşıyan unsurlardan biri. Renkli tuşlar, led ışıklar, ekstra tuşlar ve yine numerik tuş takımları da bu işi daha profesyonel yapmak ve iyi bir oyuncu olmak için klavyede bulunması gereken özellikler arasında.

Hassas Hareket Kontrolörleri

gamer, aksesuar, oyun, oyuncu, sensör

Farklı oyun konsolları için özel olarak tasarlanmış ve üzerinde bulunan sensörler ile çok hassas kontrol imkanı veren kontrolörlerle de gamerların vazgeçemediği aksesuarlar arasında. Oyuna ayrı bir heyecan katan ve nefes kesen atmosferin içerisine katan bu cihazlar, tüm vücuduna hakim olarak en ufak hareketi bile oyunun içerisine yansıtıyor. Manyetik algılama teknolojisine sahip bu ürünlerin bazıları 3 boyutlu hareketler için de özel olarak tasarlanmış. Parmak kontrolleri için analog çubuklar da içeren bu ürünler manyetik izleme yüzeyleri ile üst düzey bir oyun keyfi de sunuyorlar.

Mousepad

gamer, aksesuar, oyun, oyuncu, mousepad

Gamerların en çok tercih ettiği aksesuarlardan bir diğeri de mousepadlerdir. Bilek rahatlığı ve farenin kullanım kolaylığı için büyük önem taşıyan mousepadlerin yastıklı çeşitleri olduğu gibi yastıksız, düz türleri de bulunuyor. Oyuncuların kendi kullanım alışkanlıklarına göre tercih edebilecekleri mousepadlerde doku ve renkler de öne çıkan diğer unsurlar arasında. Doğrudan oyunun akışını etkileme özellikleri de olduğundan mousepadlerin oyuncunun alanını kısıtlamaması ve ekran başında saatlerini geçirirken rahatlığına destek olması önemli bir unsur olarak öne çıkıyor.

Mouse

gamer, aksesuar, oyun, oyuncu, mouse

Gamerların belki de en önem verdikleri aksesuarların başında mouselar geliyor. Buradaki en önemli özellik mouseu hareket ettirdiğinizde ekranda kaç inç hareket ettiğini ifade eden DPI (Dots Per Inch) ayarı. Bu ayarın mümkün olduğunca yüksek olması ve ayarlanabilen özellik taşıması mouse seçimi için önemlidir. DPI ayarın yüksekse en küçük hareketinde bile ekrandaki imleç bir yandan bir yana uçabilir. Oyunun içerisinde daha rahat hareket edebilmen için bu ayarı iyi yapman gerekiyor ve bunun içinde seçtiğin farenin iyi ve kaliteli olması önemli. Yine mouseun üzerinde ekstra tuşlar bulunması, ergonomik tasarımda olması, çoklu tuş tıklayabilme özelliklerinin olması, hızlı yanıt verebilme süresinin bulunması önemli diğer unsurlar olarak öne çıkıyor.

Kulaklık

gamer, aksesuar, oyun, oyuncu, kulaklık

online olarak oynarken takım arkadaşlarınla konuşup haberleşebilmen için gerekli aksesuarlardan bir diğeri de kulaklık. Kullanım amaçlarına ve farklı performans özelliklerine göre çok sayıda gamer kulaklığı bulabilirsin. En ufak sesleri iletmesi ve oyunun ambiyansını sunması için özel olarak tasarlanan oyuncu kulaklıklarından birini tercih edebilirsin. Burada iki çeşit kulaklık öne çıkıyor. Biri kafaya takılan, diğeri de doğrudan kulağa yerleştirilenler. Uzun süre oyunun başında kalacağın için kafaya takılan kulaklıklar zaman zaman ağrı ve ağırlık yapabiliyor. Ancak bu türdeki kulaklıklar da diğer doğrudan kulağa takılanlara göre biraz daha iyi performans sergiliyorlar. Kulaklık seçiminde öne çıkan bir diğer özellik de yine bu aksesuarların terletmeyen özelliklerde olması.

Monitör

gamer, aksesuar, oyun, oyuncu, mikrofon

Oyun performansını etkileyen ve gamerın da daha rahat oynamasını sağlayan en önemli aksesuarlardan bir diğeri de monitörler. Standart monitörlere göre çok daha farklı özellikleri bulunan bu cihazlar, çözünürlük, renk, parlaklık vb. gibi birçok farklı ayarları ile öne çıkıyor. Hem oyundan alınan deneyimi artırmak hem de oyuncunun performansını üst düzeye çıkarmak için hızı ve tepkime süresi iyi olan monitörlerden seçmek büyük önem taşıyor. Monitörlerin yenileme hızı arttıkça tepkime süreleri de yükseliyor ve bu da çok daha net görüntüler sağlıyor. Birçok alanda teknolojiler arttıkça monitörlerin de buna uygun seçilmesi önem arz eden bir konu haline geliyor. Aksi taktirde oyun içerisinde zaman zaman donmalara giden durumlar bile yaşanabiliyor. Standart monitörlerde şu anda en fazla 120 Hz yenileme hızı bulunurken gaming monitörlerin ortalama yenileme hızı 144 Hz seviyelerinde oluyor. En fazla 240 Hz seviyelerine kadar da çıkabiliyor.

Mikrofon

gamer, aksesuar, oyun, oyuncu, ekran

Oyuncuların en çok kullandıkları bir diğer aksesuar da mikrofonlar. Oyuncuların birbirileri ile iletişim kurmalarını sağlayan mikrofonların da ergonomik ve oyuncuyu sıkmayacak, rahat ettirecek tarzda olanlarından seçilmesi önemli. Oyunun içerisinde aksiyonu ve heyecanı da oyuncuya doğrudan aktaracak bu aksesuarlar, farklı özellikleri ile sesle oyuna komut verilmesini bile destekleyebiliyor. Mikrofonların ses bozulmalarını önleyebilen, akustiği iyi ayarlanmış, yüksek tona karşı hassas vb. özellikler taşıması da önemli.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.