Evde Gürültüyü Azaltmanın 5 Yolu

Buradasınız

Yaşa 09 Eylül 2021

ev, gürültü, ses, çalışma, evde gürültü

Büyük şehirlerde artan nüfus yoğunluğu, pandemi ile birlikte yaygınlaşan hibrit çalışma modeli ve evlerin daha fazla kullanıldığı yeni normal bir dünya ile birlikte evde iç ve dış kaynaklı oluşan gürültüler büyük bir problem haline geldi. Evdeki gürültüler ile birlikte psikolojik ve fizyolojik olarak birçok olumsuzlukla karşılaşabilirsin. Senin için evde gürültüyü azaltmanın 5 yolunu derledik. 

Evin akustiğini düzenleyebilirsin

ev, gürültü, ses, çalışma, evde gürültü, kadın, yastık

Evlerde oluşan gürültüyü ortadan kaldırmak veya en aza indirgemek için basit ama etkili birçok yöntem bulunuyor. Evlerimizde ses emici özelliğe sahip halı, kilim, perde, duvar kâğıdı ve kitaplar gibi birçok eşya bulunuyor. Bu eşyaları kullanarak evinin akustik yapısını kolaylıkla düzenleyebilirsin. 

İzolasyon yaptırabilirsin

ev, gürültü, ses, çalışma, evde gürültü, adam, uyku

Evinin içerisine profesyonel destek alarak ses yalıtımı yaptırabilirsin. Bu sayede hem içerideki ses dışarıya çıkmayacak hem de dışarıdaki ses içeriye girmeyecektir. Bunun yanı sıra ses yalıtımı olan evler ısıyı da içeride tutar ve enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olur. 

Eşyalarınızı iyi seçebilirsin

ev, gürültü, ses, çalışma, evde gürültü, kadın, temizlik

Evdeki eşyaların çıkardığı sesler ciddi bir gürültü kirliliğine neden olur. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalar, mutfak robotları, süpürge, çay ve kahve makineleri gibi birçok elektronik eşya evdeki gürültüyü arttıran unsurlar arasında yer alıyor. Bu ürünleri satın aldığında ses faktörünü göz önünde bulundurmalısın. 

Ses kaynaklarını bulabilirsin

ev, gürültü, ses, çalışma, evde gürültü, adam, çocuk, gitar

Evdeki elektronik eşyalar dışındaki ses kaynaklarını bulmaya ve ardından çözüm üretmeye başlamalısın. Eskiyen döşemeler, su boruları, kapı ve pencerelerdeki yıpranma sebebiyle de evdeki gürültü kirliliği artabilir. Bu noktaları keşfetmek ve onarmak evdeki gürültü oranının inanılmaz bir şekilde düşmesini sağlayacaktır. 

Komşularını unutma

ev, gürültü, ses, çalışma, evde gürültü, kadın, yatak, uyku

Evdeki gürültü yalnızca ev eşyalarından veya onarılması gereken eşyalardan dolayı kaynaklanmaz. Komşular ve muhit de oldukça önemli bir kriter. Ayrıca senin de komşularını rahatsız etmemen gerekiyor. Bu noktada terlik seçimine, TV ses oranına ve farklı ses kaynaklarının komşularına ulaşıp ulaşmadığına dikkat etmelisin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 16 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.