Engelli Bireylerin Hayatını Kolaylaştıracak 5 Akıllı Cihaz

Buradasınız

Yaşa 12 Mayıs 2020

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2019 yılı verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 5 milyonu aşkın engelli birey bulunuyor. Engellilerin nüfusa oranı ise yüzde 7 civarında. Engelli bireylere engelsiz bir yaşam sunmak için birçok kurum ve kuruluş ise çeşitli çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeler, nesnelerin interneti ve dijital dönüşüm ile birlikte engelli bireylerin hayatını kolaylaştıran birçok teknolojik cihaz ve uygulama mevcut. Engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak 5 akıllı cihazı derledik. 

Sanal Asistanlar

Sanal asistan doğal dili işleme yeteneğine sahip, ses komutlarını anlayan ve komutlar ile kendisine verilen görevleri yerine getiren yazılımlar olarak karşımıza çıkıyor. Engelli bireyler, sanal asistanların yardımıyla günlük yaşamda birçok işini kolaylıkla halledebiliyor. Günümüzde de gelişimini sürdüren bu yazılımlar, gelecekte engelli bireylerin yardımına daha çok koşacak.

Elektrikli Engelli Arabaları

Elektrikli engelli arabaları, engelli bireylerin hem sağlığı hem de konforu düşünülerek tasarlanmış özel araçlardır. Bu araçların sayısı her geçen yıl artmaya devam ediyor. Engelli teknolojileri kapsamında piyasaya sürülen bu arabalar, engelsiz bir hayatın da temellerini atıyor.                  

Protezler

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm, sağlık teknolojilerindeki çıtayı da üst seviyelere çıkarmayı başardı. Vücuttaki herhangi bir uzuv yerine geçen protez organlar, son dönemlerde büyük bir ilerleme kaydetti ve engelli bireylerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştırdı. Ayrıca günümüzde engelli bireylere özgürce hareket etme imkanı sağlayan bu protezler, modern tasarımlarıyla da dikkat çekiyor.

Akıllı Saat

Özellikle görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan, İngiliz ve Kore ortak girişimi Dot akıllı saatler, mobil uygulamalarla entegre edilerek engelli bireylere birçok konuda yardımcı oluyor. Ayrıca saat, uzun kullanım süresi ile dikkat çekiyor. 

Mobil Aplikasyonlar

Mobil cihazların gelişimiyle birlikte engelli bireylere yönelik uygulama ve aplikasyonların da sayısında büyük oranda artış görülüyor. Engelli bireylerin akıllı cihazları üzerinden kullanabilecekleri bu aplikasyonlar, engelli bireylere birçok yönden yardımcı olmayı başarıyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.