Enerji Tasarrufu Etmenizi Sağlayan En Yeni Teknolojiler

Buradasınız

Yaşa 28 Şubat 2021

Gerçek anlamda enerji tasarrufu yapmanız, odadan çıkarken ışıkları söndürmekten ya da prizden fişi çekmekten çok daha fazlası aslında. Günümüzün sağladığı farklı teknolojiler sayesinde artık enerji tasarrufu yapmaya olanak tanıyan uygun fiyatlı birçok ürün mevcut. Bir yandan çevreyi korurken bir yandan da enerji tasarrufu yapmanızı mümkün kılacak bu ürünleri enerji tasarrufu sağlamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz. İşte hem çevreyi korumanıza hem de enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak ürünler.

Telefonunuzla ampulü kontrol edin

Akıllı telefonla ya da akıllı saat ile kontrol edilebileceğiniz yeni nesil enerji tasarruflu bir ampule ne dersiniz? Bu ampullerin wi-fi bağlantısı özelliliği sayesinde oturduğunuz yerden akıllı telefonunuzla ışığın rengini, parlaklığını, zaman ayarlarlarını değiştirebilirsiniz. Akıllı ampuller, akıllı telefon tarafından uzaktan kontrol edilebilme özelliği taşıyor. Ampullerin, zaman ayarlarını programlayıp istediğiniz zamanda açıp kapatabilir, renk geçiş efektlerini ve sürelerini de değiştirebilirsiniz.

Artık elektriği depolayabilirsiniz

Yeni geliştirilen bazı ürünler, elektriği depolamanıza ve cihazlarınızı depolanan elektrikle çalıştırmanıza olanak veriyor. Ev tipi batarya sistemleri olarak da ifade edilen bu ürünler, elektrik ücretlerin daha düşük olduğu gece saatlerinde şarj edilebiliyor ve diğer zamanlarda elektrikli aletlerinizi çalıştırmak için kullanılabiliyor. Bazı ürünler evde mobilyaların veya elektronik aletlerin arasına konabilecek kadar küçük ve dekoratif olabiliyor. Çevre dostu bu ürünleri aynı zamanda akıllı telefon uygulaması sayesinde de takip edebilirsiniz.

Sizin yerinize sıcaklığı o ayarlasın

Doğal gaz fiyatlarının sürekli artması herkesi yeni bir çözüm arayışına soktu. Akıllı kombi kitleri ve akıllı oda termometreleri bu soruna bir cevap niteliğinde geliştirildi. Akıllı telefonunuzdan yönetebileceğiniz akıllı kombiler sayesinde havanın durumuna uygun olarak tasarruflu ayarlamalar yapabilirsiniz. Örneğin, siz evde yokken sıcaklığı düşürerek enerji tasarrufu yapıyor. Böylelikle hem çevremiz hem de doğal gaz faturanız için enerji tasarrufu yapmış oluyorsunuz. 

Prizde yine fiş mi unuttun?

Enerji tasarrufu yapmanızı engelleyen durumların başında elektronik cihazlarınızın fişini kullanmasanız dahi sürekli prizde tutmanız geliyor. Bu sorununuzun ortadan kalkması için akıllı prizleri evinizde kullanabilirsiniz. Sağladığı enerji tasarrufunun yanında güvenliğinizi de düşünen akıllı prizler, “Ütüyü fişte mi unuttum?” gibi telaşlarınıza harika bir çözüm olacak. Fişte unutulan ve kullanılmayan cihazlar için elektrik akışını otomatik olarak kesen bu ürünler, yine akıllı telefonunuz üzerinden prizi kapatabiliyor veya açabiliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.