Elektrikli Araçlar Geleceğimizi Nasıl Değiştirecek?

Buradasınız

Yaşa 25 Haziran 2021

elektrik, akü, otomobil, elektrikli araç, gelecek, çevre

Tarihi artık yüzyıllarda ifade edilen otomotiv sektörü, son yıllarda hızla gelişen ve değişen teknoloji ile kabuğunu yırtmaya ve yepyeni bir hale bürünmeye başladı. Dizel ve benzinli motorların yerini yeni elektrikli aküler alırken, yollardaki istasyonlar şarj merkezlerini haline dönüşüyor. Otonom sürüş yapan araçlar, sadece ticari ya da özel amaçlı olarak yollarda değil tren, uçak, bisiklet, deniz taşıtları gibi çok farklı yerlerde de kendisini gösteriyor. Nesnelerin interneti, yapay zeka, bağlantılı araçlar, bulut teknolojisi derken dijitalleşmenin de ötesinde bir gelecek artık bizi bekliyor. Ve günümüzde otomotiv sektörüne yön veren en önemli değişimlerin başında elektrikli araçlar geliyor. Artık otomotiv sektörü adı altında anılan hemen her araç elektrikliye doğru evrimleşirken gelecekte bize neler bekliyor?

Elektrikli araçlar tarihi tahmin ettiğimizden de eski

elektrik, akü, otomobil, elektrikli araç, gelecek, çevre

Aslında hepimiz “elektrikli araç” terimine hemen hepimiz aşinayız ve her gün internette, televizyonda, gazetelerde bu terim ile ilgili hazırlanmış ilgi çekici haberlere rast geliyoruz. Bu nedenle “elektrikli araç nedir” biliyoruz fakat genel bir tanımlama ile piyasadaki çoğu aracın kullandığı fosil yakıtlar yerine elektrik enerjisiyle çalışan araçlar olarak ifade edebiliriz. Akıllarda bir bilim kurgu unsuru gibi gelen ve geleceğin habercisi olarak da canlanan elektrikli araçların tarihi aslında 19. yüzyıla kadar uzanıyor. Çok yeni gibi görünmesine karşın elektrikli motorun tarihçesi iki yüzyıl öncesine dayanıyor. Kayıtlara göre ilk patentli elektrikli motorunun mucidi Amerikalı Thomas Davenport. Geleceğin otomotiv sektörü teknolojisine ışık tutan bu icat sonrasında 1800’lerin başlarında Avrupalı birçok mucit ve bilim insanının hemen hemen eş zamanlı olarak elektrikle çalışan, çeşitli biçimlerde araçlar yaptığı bilinmekle beraber ilk elektrikli arabanın 1837’de Aberdeen’li kimyager Robert Davidson tarafından üretildiği kabul ediliyor.

Zamanla petrole yenik düştü

elektrik, akü, otomobil, elektrikli araç, gelecek, çevre

Elektrikli araçlar çok eski tarihlerde bulunmasına rağmen zamanla daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan petrole yenik düştür. İçten yanmalı araçlara kıyasla daha yavaş olmasına rağmen, 1900’lerin başında bazı avantajlarından dolayı çok tercih edilen elektrikli otomobiller, seri üretimin petrol türevli yakıtlı araçlara dönmesiyle gündemden düştü. Ancak zaman içerisinde petrolde yaşanacak tedarik sıkıntısı ve elektrik motorlu araçlardaki teknoloji gelişimi gelecekte bu araçları daha sık yollarda göreceğimiz anlamına geliyor.   

Birçok avantaj sunuyor

elektrik, akü, otomobil, elektrikli araç, gelecek, çevre

Elektrikli araçlar sahip oldukları birçok teknolojik özellik ile otomotiv emdüstrisiniz göz bebeği konumunda. Petrollü otomobillerde bulunan sarsıntı, koku ve gürültü gibi olumsuz yönler elektrikli otomobillerde yok. Günümüz şartları ve otomotiv piyasasına bakıldığında elektrikli araç ve fosil yakıtlı araçların arasındaki fiyat farkı dikkat çekmekte. Elektrikli araçların piyasadaki fosil yakıtlı araçlara kıyasla daha yüksek maliyetli olmasının sebebi batarya fiyatlarıdır. Yüksek satın alma fiyatı, petrollü otomobillerden elektrikli otomobillere geçişi engellemektedir. 2010’da Financial Times için Nielsen tarafından yapılan bir ankete göre, Amerikan ve İngiliz otomobil müşterilerinin dörtte üçü elektrikli otomobil sahibi olmaya istekliler fakat elektrikli otomobil için daha fazla para vermeyi reddediyorlar. Anket sonuçları gösterdi ki Amerikalıların %65’i, İngilizlerin %76’sı sıradan bir arabaya verilen bir ücretin üzerinde bir ücretle elektrikli otomobil sahibi olmayı reddediyor.

Çevreyi korumada üstüne yok

elektrik, akü, otomobil, elektrikli araç, gelecek, çevre

Hava kirliliği ve emisyon açısından baktığımızda elektrikli araçların çevre dostu olduğu bilinen bir gerçek. Fosil yakıtlı araçların çevreye verdiği zararı vermez. Elektrikli arabaların en önemli artısı çevre dostu olmalarıdır. Karbon emisyonları rakiplerine kıyasla çok daha düşük.

Bakım masrafları da oldukça düşük

elektrik, akü, otomobil, elektrikli araç, gelecek, çevre

Öte yandan kullanım ve bakım-onarım masrafları da göz ardı edilmemelidir. Elektrikli bir otomobilin çalışma masraflarının çoğu batarya bakımı ve olası yerleşimiyle ilgilidir çünkü elektrikli bir aracın motorunda sadece beş hareketli parça varken, benzinli bir aracın içten yanmalı motorunda yüzlerce parça bulunur. Elektrikli otomobiller değiştirilmesi gereken pahalı bataryalara sahiptirler fakat bunun dışında özellikle yaygın lityum tabanlı tasarımlarda çok düşük bakım masrafları bulunmaktadır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.