Dijitalleşmenin Hayatımıza Getirdiği 5 Yenilik

Buradasınız

Yaşa 13 Haziran 2020

Hayatımız, teknolojinin bizlere sunduğu birçok yenilik ve icat ile günden güne değişiyor ve farklılaşıyor. Hemen her gün yeni bir akıllı cihaz, uygulama, sistem yaşamımıza girerek hayat tarzımızı bir anda değiştiriveriyor. Hayatın her alanında giderek daha fazla dijitalleşiyoruz. Özellikle internetin ortaya çıkışı ve yaygınlaşması ile hızlanan bu süreç, bugün yapay zeka, 5G, artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerle yeniden şekilleniyor. Hiçbir zaman tam anlamıyla dijital birer canlı olmayacaksak da bu sürecin hayatımıza getirdiği yeniliklere bir göz atalım…

Nesneler birbirleriyle konuşuyor, her şey akıllanıyor

İnternetin ve ardından da bulut teknolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte nesnelerin interneti adı verilen bir kavram hayatımıza girdi. Akıllı sistemler üzerine kurgulanan ve birbirleriyle iletişime geçerek insan etkisine gerek kalmadan karar veren ve eyleme geçen cihazlar artık çok daha fazla hayatımızda. Evde biten peynir için en yakındaki markete sipariş veren buzdolabı, motordaki arızayı önceden sezerek tamirciden randevu alan otomobiller… Cihazlar birbirleriyle iletişim kurarken biz de bu akıllı hayata adapte oluyoruz.

Online sağlık hizmeti doktorları size getiriyor

Dijitalleşmenin belki de bize sunduğu en büyük avantajlardan biri online sağlık hizmetleri oldu. Eskiden sağlık ile ilgili bir sorun yaşadığımızda evden doktora gitmek ve sağlığımıza tekrar kavuşmak uzun bir süreçken, günümüzde uzaktan destek sunan doktorlarla canlı bağlantı kurarak hem çok daha hızlı şekilde sağlığımıza kavuşmak hem de bunu daha zahmetsizce yapmak mümkün oluyor.

Covid-19 salgını ile birlikte hayatımızda birçok köklü değişiklik yaşanıyor. Özellikle bu salgına karşı evlerimizde kalarak kendimiz ve sevdiklerimiz için önlem almaya devam ediyoruz. Evlerde kaldığımız bugünlerde herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınızda doktora danışma ihtiyacınızı karşılayacak 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası, sunduğu Online Sağlık Paketi ile sosyal izolasyonu korumanıza yardımcı oluyor. Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri sunan 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile pandemi günlerinde kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. 

Giyilebilir teknolojiler

Teknoloji, en çok günlük hayatımızı ve yaşam tarzlarımızı etkilemeye devam ediyor. Bunun en somut olarak karşımıza çıktığı alanlardan biri de giyilebilir teknolojiler. Akıllı saatler, giysiler, gözlükler, takılar ve daha birçok giyilme ve üzerimizde taşıma özelliğine sahip nesne, dijital olarak verileri topluyor, analiz ediyor ve bizim kullanabileceğimiz değerli sonuçlar sunuyor.

Online çalışma dönemi başladı

Teknoloji ve dijitalleşme ile birlikte hayatlarımızda yaşanan en önemli değişimlerden biri de online çalışma şekli oldu. Birçok şirket, hem daha hızlı aksiyon ve karar almak hem de daha verimli ve etkin bir düzen sağlamak için ofis dışında, evden ya da arzu edilen farklı bir lokasyondan online olarak çalışmaya geçti. Bu yöntemle iş yerine gitmek zorunda olmayan birçok departman dijital ortamda işe gitmeye başladı.

Alışverişin geleceği e-ticarette

Dijital dünyanın bize sunduğu en büyük ve önemli avantajlardan biri de internet üzerinden alışveriş yapmak oldu. Daha birkaç yıl öncesine kadar sadece belirli kategoriler ve ürünlerde yapılan e-ticaret, artık tüm ürünleri bize sunabilecek kapasiteye, hıza ve güvenilirliğe ulaştı. İstediğimiz herhangi bir ürüne, en uygun fiyatla, tek bir tık mesafede ulaşabiliyor, her nerede olursak olalım bize ulaşmasını sağlayabiliyoruz. Dijitalleşme tüm alışveriş dünyasını değiştirmeye devam ediyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.