Dijital Hikaye Anlatıcılığı Nedir Püf Noktalar

Buradasınız

Yaşa 26 Ağustos 2021

dijital, hikaye, anlatıcı, erkek

Hikayeler, binlerce yıldır insanların hem yazılı hem de sözlü olarak birbirlerine aktardıkları, bilgi alışverişinin en eğlenceli yöntemi olan, zaman zaman hayal gücünün sınırlarının da zorlandığı kültürün en önemli öğelerinden biri. İnsanların birbirleriyle iletişim kurmasını da sağlayan ve günümüzde eğitimin de doğal bir parçası olarak günlük hayatlarımıza giren hikaye anlatıcılığı, günün şartlarına uyarak farklı bir boyuta taşınmaya başladı. İnsanların var olduğu günden bu yana önce sözlü, ardından yazılı olarak süregelen geleneksel hikaye anlatıcılığı, gelişen teknolojiye ayak uydurarak dijitalleşiyor. Peki dijital platformlarda hikaye anlatımının püf noktaları ve incelikleri neler? Haydi gel birlikte bakalım.

Dijital hikaye anlatıcılığı nedir?

dijital, hikaye, anlatıcı, mikrofon

Dijital hikaye anlatıcılığı, hikayeler oluşturmak, yazmak, anlatmak ve farklı insanlara aktarmak için bilgisayar tabanlı araçları kullanmak, online uygulamaları tercih etmek ve tüm bunları değişik platformlarda gerçekleştirmeyi ifade eden bir durum. Çoğunlukla yazı olarak yapılan bu iş, artık farklı kolay ve hatta ücretsiz uygulamalar sayesinde sesli ya da görüntülü olarak da rahatlıkla yapılabiliyor. Bu iş bir hobi olabileceği gibi, profesyonel seslendirme yapan kişiler tarafından meslek olarak da yapılabiliyor.

Dijital hikaye anlatıcılığını kimler yapabiliyor?

dijital, hikaye, anlatıcı, kadın

Hem geleneksel hem de dijital platformlarda hikaye anlatıcılığı yapmak için biraz iletişim ve donanım bilgisi yeterli olabilir. Ancak bu alanda başarılı biri olmak ve hikayelerin ağırlıklı olarak senden dinlenmesini  istiyorsan, işin ustalarından püf noktalarını öğrenmen, hikayenin derinliklerine inebilecek şekilde sesini kullanman, mimiklerin ve el hareketlerinle beden dili kurallarını bilmen faydalı olabilir. Eğer bu işi dijital platformlar üzerinden yapacaksan teknolojinin sana sunduğu ses, görüntü, efekt gibi farklı özellikleri ve bunları uygulayabileceğin donanımları da bilmen yararına olacak.

Yaratıcılığı artırıyor

dijital, hikaye, anlatıcı, çizim, kalem

Hikaye anlatıcılığı, hangi platformda olursa olsun yaratıcılığı destekleyen ve hayal gücünün artmasını sağlayan bir aktivite. İster anlatan kişi isterse dinleyen olsun, zihinde yarattığı imgeler ile herkesin hayal gücünde farklı yansımalara sebep olan dijital hikaye anlatıcılığı, aynı zamanda okuryazarlık becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunuyor. Hikaye anlama, aktarma ve anlatma yeteneklerinin de gelişmesini sağlayan bu aktivite, aynı zamanda grup çalışmalarının yapılmasını ve teknoloji öğreniminin de hızlanmasını teşvik ediyor.

Eğitimde de kullanılıyor

dijital, hikaye, anlatıcı, bilgisayar, online

Eğitimde de etkili bir yöntem olarak kabul ve tercih edilen hikaye anlatıcılığı, eğitimin ana unsurları olan ses, resim, video gibi öğeleri bir araya getiriyor. Öğretici ve öğrenci arasında bir köprü görevi üstlenerek verilmek istenen bilgilerin daha eğlenceli ve zihinde yer edecek şekilde aktarılmasını sağlıyor. Belirli bir konuya odaklanarak zengin imgeler, betimlemeler, kültürel öğeler, farklı sesler ve görüntüleri içeriyor.

İyi bir hikaye anlatıcısı olmak için…

dijital, hikaye, anlatıcı, kadın, kitap

İster dijital platformlarda isterse geleneksel yöntemlerle olsun, iyi bir hikaye anlatıcısı olmak için sahip olman gereken bazı nitelik ve özellikler var. Öncelikle hikayeyi anlatırken oldukça net ve kararlı şekilde karşındakine bunu aktarmalısın. Hikayeni destekleyecek güçlü argümanlardan, örneğin kahramanlardan faydalanabilirsin. Zıtlıklar, sürprizler ve beklenmeyenler olaylarla hikayeyi eğlenceli ve merak edilir bir hale getirebilirsin. Bunu yaparken sesini ve beden dilini de kullanmayı unutma. Bir şeyleri anlatmak yerine onu betimlemeyi, tarif etmeyi seçebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.