Dijital Ayak İzi Nedir?

Buradasınız

Yaşa 04 Ekim 2020

Son dönemde gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte dijitalleşme de hayatın her alanına ve tam içerisine girmiş durumda. Bu baş döndürücü ve hızlı değişimin, teknolojik gelişmelerin ve dijital dönüşümün birçok avantajı olduğu kadar dezavantajı da bulunuyor. Hayatımız bir yandan kolaylaşıp daha rahat hale gelirken özellikle veri analizleri ve bu analizler üzerinden yapılan bilgi işlemlerin kötüye kullanımı bizi tehdit altında bırakıyor. Sizler için dijital dünyadaki ayak izleri ile ilgili detayları araştırdık.

Dijital ayak izi nedir?

İnterneti kullanırken girdiğimiz her web sitesi ve alanda oluşturduğunuz veri izi, genel adıyla dijital ayak izi olarak adlandırılıyor. Dijital ayak izi internet kullanırken gerçekleştirdiğiniz tüm hareketlerinizi, web site ziyaretlerinizi, e-postalarınızı ve çevrimiçi hizmetlere gönderdiğiniz bilgileri içeriyor. Tıpkı toprakta bıraktığımız ayak izleri gibi neredeyse hiç silinmeyecek şekilde orada kalabiliyor. Dijital ayak izi, aktif ve pasif olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Pasif dijital ayak izi nedir? 

İstemsiz olarak çevrim içi olarak bıraktığınız veri izlerine pasif dijital ayak izi adı veriliyor. Arama motorları tarafından kaydedilen veri geçmişleriniz aslında sizlerin pasif dijital ayak izleriniz oluyor. Öte yandan girdiğiniz sunucuların arka planında kaydedilen IP adresleriniz de pasif dijital ayak izleriniz arasında sayılıyor. Tüm bunlar zamanla sizin ne yaptığınız ve internetteki geçmişiniz hakkında bilgi veriyor.  

Aktif dijital ayak izi nedir?

Bilinçli olarak çevrim içi gönderdiğiniz tüm veriler ise aktif dijital ayak izleri olarak ifade ediliyor. Bir e-posta göndermek, verilerin başka bir kullanıcı tarafından görülmesini veya kaydedilmesini sağlamak, aktif dijital ayak izlerinizin artmasını sağlayan unsurlar. Dijital mecraların aktif kullanımına doğru orantılı olarak aktif dijital ayak izleriniz de artıyor. Ne kadar onlinesanız, o kadar iz bırakıyorsunuz.  

Ne yapmalıyız?

Dijitalleşmenin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde dijital ayak izi bırakmamak oldukça zor ve hatta imkansız. Ancak bu noktada bilinçli birer kullanıcı olarak bunu en aza indirgeyebilirsiniz. Verilerinizin kötüye kullanımının önüne geçmek için dijital dünyada kullandığınız mecraların gizlilik ilkelerine dikkat etmelisiniz. Öte yandan dijital mecralarda özel bilgilerinizi paylaşmamaya da özen göstermelisiniz. Aynı şekilde gereksiz hiçbir bilgiyi webe yüklememek ve aramayı online olarak yapmamak da dijital ayak izinizi azaltan bir diğer unsur olarak öne çıkıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.