Çocuğunun Eğitimine Destek Olacak Teknolojiler

Buradasınız

Yaşa 23 Ocak 2023

çocuk, eğitim, teknoloji, destek, öğrenim

Okul zilleri yeniden çalıyor ve her sınıftan, yaştan binlerce öğrenci tekrar sınıfları dolduruyor. Kimi zaman zorlu, kimi zaman eğlenceli, kimi zamanda çok hızlı geçen bir okul dönemi daha başlıyor. Her yıl olduğu gibi anne babalar, çocuklarının okul başarısını artırmaya yönelik farklı ek dersler, kurslar, etütler vb. birçok noktada destekleri gündemlerine aldılar. Son yıllarda hızla gelişen teknolojiler ise bu noktada velilerin yardımına koşuyor. Hem okulda hem de evde çocukların kullandıkları birçok cihaz, onların hem daha başarılı birer öğrenci olmalarını hem de geleceğe çok daha iyi hazırlanmalarını sağlıyor. Biz de Uluslararası Eğitim Günü’nde öğrencileri destekleyen dijital ve teknolojik yardımcılardan birkaç tanesini bu yazımızda derledik.

Tabletler

çocuk, eğitim, teknoloji, destek, öğrenim, tablet

Hiç kuşkusuz her yaştaki öğrencinin, okul dönemi boyunca aktif olarak kullandığı tabletler, en önemli teknolojik asistanlar arasında. Bazı okullarda doğrudan derslerde de kullanımı tercih edilen bu cihazlara yüklenen çok sayıdaki farklı alternatif uygulama ile sen de çocuğunun okul başarısını artırmasını sağlayabilirsin. Okulda ders işleme sırasındaki kullanımının dışında evde de ödevlerin yapımı, derslerin tekrarı, test çözümleri gibi farklı amaçlarla kullanabileceğin tabletler, eş zamanlı olarak öğrencilerin aynı anda online olarak buluşmasını ve interaktif bir ortamda eğitim görmelerini de destekliyor.

Akıllı Tahtalar

çocuk, eğitim, teknoloji, destek, öğrenim, akıllı tahta

Yine son dönemde okullarda öğrencileri destekleyen en önemli dijital yardımcılardan biri de akıllı tahtalar. Özellikle öğretmenlerin ders anlatırken sıkça kullandıkları akıllı tahtalar, aynı zamanda internete de bağlanarak online dünyanın sunduğu bütün avantajları da öğrencilere aktarıyor. Öğrencilerin sınıfta ders işlerken daha interaktif bir öğrenme modeline geçmesine destek olan bu tahtalar, aynı zamanda çok daha görsel ve yaratıcı şekilde, işlenen konunun aktarılmasına da yardımcı oluyor. Son dönemde geliştirilen yeni uygulamalar ve sistemlerle evdeki bilgisayar, tablet ya da telefonlara da bağlanabilen ve eş zamanlı ders işlenebilen bu cihazlar aynı zamanda pandemi döneminde hibrit ya da doğrudan evden öğrenim görülmesi aşamasında da öğrencileri büyük ölçüde destekliyorlar.

Bilgisayarlar

çocuk, eğitim, teknoloji, destek, öğrenim, bilgilsayar

Öğrencilerin sıkça kullandıkları ve artık günümüzde büyük bir gereklilik olan dijital yardımcılardan biri de bilgisayarlar. Artık giderek dijitalleşen öğrenim hayatının temel parçalarından biri haline gelen bilgisayarlar, öğrenciler tarafından ödev yapma, ders işleme, tekrar etme, test çözme vb. birçok farklı amaçla da kullanılabiliyor. Bilgisayarlar, internet üzerinden farklı noktalara da bağlanarak özellikle öğrencilerin yabancı dil öğrenimi, büyük sınavlara hazırlık dönemleri gibi zamanlarda en büyük yardımcıları oluyor. Eskiden matbu olarak, basılı şekilde yapılan hemen her işlem artık bilgisayarlar üzerinden dijital olarak gerçekleştirilebiliyor.

Akıllı Telefon Uygulamaları

çocuk, eğitim, teknoloji, destek, öğrenim, akıllı telefon

Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi öğrencilerin elinden düşmeyen ve doğru kullanıldığında akademik başarının da artmasına destek olan en temel dijital yardımcılardan biri de akıllı telefonlar. Telefona yüklenebilen ve hemen her ders için ayrı birçok farklı alternatifin olduğu uygulamalar, öğrenciyi her anlamda destekliyor. Birçoğu ücretsiz olan ya da okullar tarafından ücretsiz olarak temin edilen bu akıllı telefon uygulamaları, doğru şekilde yönlendirilip, düzenli olarak kullanıldığında öğrencilerin başarısının artmasında büyük rol oynuyor.

Yazılımlar

çocuk, eğitim, teknoloji, destek, öğrenim, yazılım

Yine öğrencileri destekleyen dijital yardımcılar arasında farklı yazımları da saymak mümkün. Özellikle teknik alanlarda öğrencilerin kendilerini geliştirmesini, pratik yapmasını, deneyler yapmasını ve yeni bir şeyler öğrenmesini sağlayacak bu tarzdaki yazılımlar da yine ücretsiz olarak ya da okulların temin etmesiyle kullanılabiliyor. Kodlama, yapa zeka, IoT gibi teknik ve dijital alanlara dair bilgi ve birikimin çoğaltılması için bu tarzdaki yazılımları da bilgisayar ya da tabletler üzerinden kullanabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.