Çevremizi Koruyan 7 Yeni Teknoloji

Buradasınız

Yaşa 04 Haziran 2021

çevre, koruma, teknoloji, gelecek

Dünyamız giderek kirleniyor ve biz insanlar onu kendi ellerimizle yaşanmaz hale getiriyoruz. Giderek artan enerji ihtiyacımız, artan nüfusumuz, doğal kaynakları hızla ve yarını düşünmeden tüketmemiz, giderek büyüyen şehirlerimiz, her geçen hızlanan tüketimimiz su başta olmak üzere, doğayı, canlı hayatı, havayı, toprağı ve tüm çevreyi kirletiyor. Bir yandan büyük bir hızla evrende tek olan evimizi el birliğiyle uçurumun kenarına sürüklerken bir yandan da geliştirdiğimiz yenilikçi, sürdürülebilir ve inovatif teknolojilerle de bu yıkımı yavaşlatmaya ve durdurmaya çalışıyoruz. Dünya Çevre Günü’nde çevremizi koruyan bu teknolojilerden bazılarını hatırlayalım mı?

Çöpkapanlar

çevre, koruma, teknoloji, deniz, çöp, toplama

Son yıllarda en çok kirlettiğimiz alanlardan biri de denizler. 7. kıta olarak anılmaya başlanan ve özellikle plastik atıkların yoğun şekilde kirlettiği denizlerdeki canlı hayat ve ekosistem doğrudan bundan etkileniyor. Bunun önüne geçmek ve sürekli temizlik yapacak bir teknoloji olan çöp kapanları ise bu alanda imdadımıza yetişiyor. Enerjisini kendi kendine üreten bu kapanlar, özellikle kirliliğin çok olduğu alanlarda 7 gün 24 saat boyunca aktif kalarak temizlik işlevi üstleniyorlar. Oluşturduğu yapay su akımı ile denizdeki çöpleri toplayan kapanlar, belirli aralıklarla temizlenerek dünyamızın geleceği için denizlerimizi temizliyorlar.

Cam şişeler kuma geri dönüyor

çevre, koruma, teknoloji, cam, şişe, kum

Çevremizi en çok kirlettiğimiz noktalardan bir diğeri plastik ve cam şişe atıkları. Bunu tersine çevirmek ve camın ana maddesi olan kuma geri dönüşünü sağlamak için yakın zamanda geliştirilen makineler ile renkli ya da renksiz cam şişeleri toplayarak kuma geri dönüştürebilirsin. Farklı lokasyonlara yerleştirilen bu makinelere, biriktirdiğin eski ve kullanılmış şişeleri atarak parçalayabiliyor ve uygun tesislerde tekrar kuma döndürülmesini sağlayabiliyorsun.

Dronelar iş başında

çevre, koruma, teknoloji, drone, yangın

Çevreyi korumak üzerine geliştirilen en güncel teknolojilerden biri de uzaktan gözleme, kontrol, koruma gibi işlevleri üstlenen dronelar. Farklı amaçlarla kullanılan ve sahip oldukları teknolojik özellikler ile değişik işlevler üstlenen dronelar, afet durumlarında hızla müdahale edilmesini sağlamanın yanında çok geniş alanları yukarıdan gözlemleme şansına da sahipler. Bu yolla doğanın korunması için de büyük görevler üstlenebilirler.

Akıllı evler doğayı koruyor

çevre, koruma, teknoloji, akıllı, ev

Doğanın korunmasında ve geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakılmasında en önemli işlevlerden birini de akıllı evler üstleniyor. Gün içerisinde kullanılan ısı ve enerjinin dengeli, geri dönüştürülebilir ve daha verimli kullanılmasını sağlayan farklı teknolojileri barındıran bu evler, güneş enerjisini kullanıyor, suyu biriktiriyor, evin ısısını otomatik olarak ayarlıyor, gereksiz enerji kullanımlarını kısıtlıyor. Evin birçok noktasına yerleştirilen sensörler ile gün boyu gelen veriler işlenerek enerjinin en doğru şekilde kullanımı sağlanıyor.

Güneş ve rüzgar bizden yana

çevre, koruma, teknoloji, gelecek, rüzgar, enerji

Dünyamızı en çok kirleten unsurların başında fosil ve katı yakıtlar geliyor. Farklı alanlarda, özelikle endüstriyel üretimde enerji ihtiyacı için kullanılan bu yakıtların atıkları, toprağı, suyu ve havayı en çok kirleten unsurlar arasında. Bunu engellemek ve geri dönüştürülebilir, yenilenebilir enerji kaynaklarına dönmek ise yine bizim elimizde. Bu noktada yıldızımı güneşin sonsuz enerjisi, yine bir döngüde çalışan rüzgar ve dalga enerjisini kullanabiliriz. Birçok ülke, bölge ve şirket bu enerji türlerine geçiş yapan çok sayıda teknolojiyi gündemine alıyor. Bu yolla doğal çevreyi korumak için doğanın sunduğu enerji kaynaklarını kullanabiliriz.

Elektrikli araçlar yollarda…

çevre, koruma, teknoloji, gelecek, elektrikli, araç, yol

Birbirlerine entegre olarak çalışan otomotiv, ulaşım ve lojistik endüstrisi bir yandan insanoğlunun günlük yaşamı için vazgeçilmezken bir yandan da çevre ve doğayı en çok kirletenler arasında yer alıyor. Bu noktada ise son 10-15 yılda devreye giren ve hemen her araca uygulanabilen elektrik aküleri devreye giriyor ve hem yakıtların verdiği zararı engelliyor hem de üretimde ve motorlardaki çevre düşmanı etkileri azaltıyor. Özellikle uluslararası ulaşım ve lojistik için hayati önemdeki bu değişim ile özellikle atmosfere yönelik zararların önemli ölçüde azalması hedefleniyor.

Hem suyu temizliyor hem de hastalıklardan koruyor

çevre, koruma, teknoloji, gelecek, temiz, su

Dünyayı kirlettiğimiz ve suyu zehirlediğimiz için birçok farklı bölgede insanlar temiz suya ulaşamıyor. Buna ek olarak suyun kirlenmesi yüzünden de birçok bulaşıcı hastalık çok hızlı yayılıyor. Buna engel olacak teknolojilerden biri olan taşınabilir su arıtma filtreleri, bir yandan Hepatit B, Tifo Ateşi ve Dizanteri gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engelliyor, bir yandan da dünya çapında suyun temizlenmesine olanak veriyor. Bu teknoloji, % 99,99 oranında su bazlı bakteri ve diğer bakterileri yok ediyor ve bunlar geri yıkama ile temizleniyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.