6G İnternet Hızı Neleri Değiştirecek?

Buradasınız

Yaşa 21 Aralık 2022

6g, teknoloji, internet, gelecek, online, altyapı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet altyapısı ve sistemleri de her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bir yandan internet ağlarının hızı artarken bir yandan da çok daha yüksek kapasitede hizmet vermeye devam ediyorlar. Arka arkaya 4G, 5G derken şimdilerde 6G ile internetin bambaşka bir hale bürüneceği konuşuluyor. Bugüne kadar gelişmiş en iyi internet altyapısı olarak kabul edilen 6G, sadece internet hızını artırmakla kalmayacak aynı zamanda daha güvenli şekilde çevrimiçi dolaşılmasının da önünü açacak. 6G ile hayatımıza girecek değişikliklerle ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsin.

6G nedir?

6g, teknoloji, internet, gelecek, online, altyapı

İnternet sistemlerinin, uygulamalarının ve altyapılarının geldiği teknolojik noktayı göstermek için kullanılan “G” harfi, İngilizcedeki Generation-Nesil kelimesinin kısaltması olarak kabul ediliyor. Kablosuz internet sistemlerinin gelişim aşamalarını gösteren bu alanda ortalama olarak her 10 yılda bir yeni nesil sistemler tanıtılıyor. Bunu yapan kuruluş ise Uluslararası Telekomünikasyon Birliği olarak kabul ediliyor. 1G’nin temel olarak başlangıcı 1980’ler, 2G 1990’lar olarak kabul ediliyor ve bu şekilde kendisini yenilemeyi sürdürüyor. Bu sıralamaya göre de 6G’nin 2030’lar civarında devreye alınması ve bunu kullanan sistemlerinin yaygınlaşması bekleniyor. 6G, bir önceki sistem olan 5G üzerine inşa ediliyor ve bu ağlardan çok daha yüksek frekansları kullanan ve buna bağlı olarak da daha yüksek veri hızlarına ulaşabilen bir yapıyı temsil ediyor. Uzmanlar 6G’nin sahip olacağı mobil teknolojisinin bir mikrosaniyenin altındaki iletişim hızlarını bile desteklemesi ve bununla da neredeyse anlık olarak kabul edilebilecek bir iletişim hızına kavuşması bekleniyor.

6G sistemi nelere sahip olacak?

6g, teknoloji, internet, gelecek, online, altyapı

Altıncı nesil kablosuz ağları temsil eden ve destekleyen 6G, temel olarak genişletilmiş gerçeklik, yapay zeka, otomasyon ve robotik sistemler ve benzeri teknolojik altyapıları destekleyecek şekilde geliştirilmektedir. Buradaki temel amaç interneti sadece telefonlara hizmet veren ve bir teknoloji olmaktan çıkarmak ve endüstriyel üretim, sağlık hizmetleri, uzaktan çalışma gibi güncel sistemlere uyumlu hale getirmek ve bunu yaparken de hızını mümkün olduğu kadar artırmaktır. Burada birçok teknolojik ve teknik yeniliğe de bağlı olarak gelişecek internet şu andaki hızının ortalama olarak 1.000 katına çıkacak. Bunu daha başka bir şekilde ifade etmek gerekirse veri akış hızının saniyede bir terabaytlık seviyeye ulaşması mümkün olacak. Bugünün çok ötesinde bir internet hızını sunacak olan 6G, çok yüksek miktarlardaki veriyi, saniyeler içerisinde bir yerden bir yere taşımaya imkan sunacak. Bunu sağlayacak olarak teknolojik altyapı ise terahertz dalgaları olacak. İlk olarak 2019 yılında denemelerine başlanan bu sistem, internet ağında yaşanan tıkanıklık ve sınırlamaların aşılmasını sağlayan bir sistem olacak.

6G ne zaman kullanılacak?

6g, teknoloji, internet, gelecek, online, altyapı

İnternet altyapısındaki sistemlerin geliştirilmesi, bunların denemelerinin yapılması ve genel kullanıma açılması genel olarak 10 yıl kadar bir süre alıyor. Bu şekilde hesaplandığında 6G’nin tam ve bildiğimiz anlamda kullanımının 2030 yılı civarında olması bekleniyor. Bunun için özellikle Amerika ve Çin’de birçok araştırma ve geliştirme çalışmasına imza atılıyor. Ek olarak Finlandiya gibi ülkelerde ise 6G’nin kullanımını kolaylaştıracak ve yaygınlaştıracak donanımların geliştirilmesi konusunda da ciddi çalışmalar yapılıyor. Uzmanlar, 6G’nin kamusal alanda kullanımının artırılması ile tam anlamıyla dijitalleşmenin yaşanacağını ifade ediyorlar. Yine birçok araştırmacı 6G’nin sürücüsüz araçlar, artırılmış gerçeklik, metaverse, otonom araçlar gibi birçok farklı alanda kökten değişimler yapacağını da kabul ediyorlar.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.