Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Spor Salonu İnsanları İçin Saç Bakım Önerileri
Spor Salonu İnsanları İçin Saç Bakım Önerileri

iyihisset.com

02 Nis 2016

Spor yaparken terleriz, saçlarımız tuza maruz kalır. Tuz; saça zarar verir, saçın nemliliğini alır, kuruluğa neden olur. Kuru saçlar da çabuk kırılır ve zor şekil alırlar. Ayrıca havuzun klorlu suları, yüzerken taktığımız bone ve hatta saunanın buharı bile saçları yıpratır. Bu yüzden düzenli spor yapan insanların saçlarına özenli bir şekilde bakım yapması gerekir.

Sporcuların Tercihi: Atkuyruğu

Spor yaparken saçları atkuyruğu şeklinde toplamak, saçları yıpranmadan korumak için en uygun tekniktir. Çok sıkı bağlamayın ve atkuyruğunuz biraz tepeden olsun, böylece saçlarınız ensenize değip, tere maruz kalmaz.

Kuru Şampuanın Gizli Yeteneği

Kuru şampuanın özelliği, özellikle saçtaki yağı ve teri uzaklaştırarak pratik bir şekilde saçlarınızı temizlemesidir. Egzersiz yapmaya başlamadan önce saçlarınıza kuru şampuan sıkarsanız, saçlarınız aşırı tere maruz kalmamış olur.

Bone Gerekli

Her ne kadar bone saçlara baskı uygulayarak onların biçimini bozuyor olsa da parlak görünümlü saçlara sahip olmak istiyorsanız mutlaka yüzerken kullanmanız gereken bir ekipman. Çünkü saçları denizin tuzundan ve havuzun klorundan koruyor.

Bone kullanımından sonra şeklini kaybeden saçları toparlamak için hacim veren saç bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Saç Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?

Saçlarınızı kurularken elektriklenmemesini istiyorsanız, kurutma makinesini aşağıdan yukarı doğru değil, yukarıdan aşağıya doğru tutun. Ayrıca kurulama esnasında geniş kıllı fırçaları tercih ederseniz saçlarınız daha az elektriklenir.

Besleyici Şampuanlar

Tüm çabalarınıza rağmen, elbette ki saçınız biraz tere ya da suya maruz kalacak, bundan kaçış yok. E vitamini yönünden zengin besleyici şampuanlarla saçlarınızı yıkarsanız olası yıpranmaların önüne geçmiş olursunuz. Özellikle avokado ve jojoba yağı içeren besleyici şampuanlar da kurumuş saçlar için ideal bir çözüm olur.

Ayrıca C vitamini de saç tellerini güçlendirir ve tuzlu suyun zararlarına karşı onları korur.

Ev Yapımı Saç Bakımı

Sudan çıkmayan deniz insanlarından mısınız? “Gerekirse deniz suyuna saçlarımı feda ederim.” diyorsanız, gerek yok böyle şeylere. Evde kendi kendinize yapabileceğiniz bir karışımla saçlarınızı tuzun ve klorun kalıcı etkilerine karşı koruyabilirsiniz.

 • 20 ml. Tonik Hidrolat (Bambu)
 • 10 ml. Tonik Hidrolat (Gül)
 • 10 ml. Çarkıfelek Çiçeği Yağı
 • 5 g. Toz Halinde C Vitamini

Bir kap içinde hidrolatları birbirine karıştırın ve C vitaminini karışımın içinde dökerek çözünmesini bekleyin. Ardından çarkıfelek çiçeği yağını ekledikten sonra kabın kapağını kapatarak iyice sallayın. Saç maskesini uyguladıktan sonra duş alın, düzenli bakımdan sonra denizde ya da havuzda en mükemmel saçlı siz olacaksınız.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.