Sıradışılıkta Çığır Açan Dünyanın En İlginç Meslekleri

Buradasınız

Yaşa 10 Ekim 2016

Golf top toplayıcılığından, Hindistan cevizi güvenlik mühendisine kadar çoğunu ilk defa duyabileceğiniz; meslek kavramına yeni bir tanım getirmeyi gerektiren fantastik meslekler..

1. Buruşukluk gidericiler

Ayakkabı firmalarında çalışan buruşukluk gidericilerin görevi özel bir ütü kullanarak ayakkabıların parlak ve canlı görünmesini  sağlamaktır.Bir nevi oto galerilerdeki araba parlatma işi gibi.

2. Bisiklet Balıkçıları

Amsterdam denince akla ilk gelen şey bisikletler. Kentte oluşan bu bisiklet artışı, bazı bisikletlerin şehrin kanallarına atılmasına neden oluyor. Harekete geçen Amsterdam Belediyesi bu soruna bisiklet balıkçılarına ödeme yaparak kanalları temizletmekte. Bazı dönemler toplanan bisikletler yılda 15.000 adedi bulabiliyor.

3. Golf topu dalgıcıtoplayıcıları

Bataklıklara düşen Golf toplarını toplayarak insanlar yeni bir sektör oluşturmuştur,  toplanılan bu toplar daha sonra Golf kurslarına vs. satılmaktadır.

4. Hindistan cevizi güvenlik mühendisleri

Gezinmekte olan insanların kafasına Hindistan cevizlerinin kazara düşmesini önlemek isteyen tatil köyleri hindistan cevizlerini  ağaçlarından düşmeden önce toplayacak görevliler alırlar. Bu ilginç meslek erbapları  ağaçlara tırmanırlar ve düşme tehlikesi olanları yerlerinden çıkararak tatsız sürprizlere engel olmuş olurlar.

5. Kusmuk temizleyicisi

Tartışmasız en ilginç ve çoğu insana göre en zor mesleklerden biri de kusmuk temizlikçisi. Hızlı trene binen insanların çoğu öğle yemeklerini bir anda çıkarırlar. Bu olay sıklıkla yaşandığı için lunaparklarda kusmuk temizleyen temizlikçiler vardır. Bu işin berbat olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak bazı insanlar bu makinelerden o kadar hoşlanmaktadırlar ki bunları kullanabilmek için zevkle bu işi yapacaklardır.

6. Mobilya deneyicisi denetleyicisi

Mobilyaların üzerinde hoplayıp zıplayarak, sağa sola yatarak, arkaya yaslanarak onların konforunu denetleyen bu insanların, birçok insanın hayalindeki  mesleğe sahip  oldukları su götürmez bir gerçek.

7. Profesyonel ıslıkçı

Tıpkı bir müzik aleti gibi ıslık çalarak da insanların kalbine dokunabilirsiniz, elbette ki bunun için bir miktar beceri ve güçlü bir nefes gerekiyor.

8. IMAX ekran temizleyici

Görkemli ve olağan üstü büyüklükte olan IMAX ekranlar kirle ve tozla kaplanırsa beklenen etkiyi gösteremeyebilir. Görüntü kalitesini düşünen firmalar bunun önüne geçmek için bunları özenle temizleyecek personelleri işe alırlar.

9. Hayvan Cesedi Toplayıcısı (ya da Yol Mezarcısı)

Özellikle kötü havalarda araba sürerken özellikle görüş mesafelerinin kısaldığı vakitlerde hepimizin en büyük korkusu, yolumuzun üzerine bir canlının çıkmasıdır şüphesiz. Özellikle yol kenarı ormanlık alan ise bu durum daha da önem arz edebiliyor. Kuzey Amerika ve Kanada gibi  bol yeşil alanlara sahip ülkelerde bu meslek oldukça yaygın. Araç hayvana çarptıktan hemen sonra yetişilirse, bu, ölü hayvan toplayıcıları için lezzetli bir akşam yemeği anlamına geliyor.

Kaynak: OfPof

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.