Şimdiki Gençlerin Anlayamayacağı 80’lere Özgü Eşyalar

Buradasınız

Yaşa 05 Aralık 2016

Teknolojinin hızı sağ olsun, son 10 yılda bile hayatımıza yepyeni araçlar girdi. Hadi sizi biraz daha eskilere götürelim. İşte 80’lerde hayatımızın bir parçası olup, şimdiki gençlerin ne olduğunu bile anlamayacakları nesneler.

Kaset

Sizin de ilk aklınıza gelen eşya buydu muhtemelen. Yanına bir de kurşun kalem ekleyince, gençler için çözülmesi zor bir bilmeceden farkı yok.

Teyp

Hazır kasetle şaşırtmışken iyice aklını alalım gençlerin. İleri-geri tuşlarıyla çıkan o iç gıcıklayıcı sesleri de unutmayalım.

Telefon Jetonu

Bugün Siri’ye seslenip arama yapanların hayal bile edemeyeceği bir teknoloji jeton. Tabii jetonun ne olduğunu anlatırken, iple bağlama kurnazlığıyla tekrar tekrar kullanma hikayelerini de es geçmemek lazım.

Önlük Yakası

Size tavsiye, önce niye gerekli olduğunun cevabını bulun sonra “yaka nedir”i anlatın. Hele ki kolalanıp yüzlerce çocuğun boynunda vicdan azabı gibi dolaşmasına iyi bir gerekçe bulmak lazım. Yoksa gençlerin kafası bir hayli karışacak!

Soba Askısı

Bu askıyı sobanın üstüne görünce bir anlam yüklemeleri doğal ama tek başına gördüklerinde epey kafa yoracakları kesin.

Ağrı Bilekliği

Gerçekten ağrıya iyi geliyor muydu bilinmez ama koca bir neslin bu bileklikleri aksesuar gibi taktığını biliyoruz.

Yumurta Çırpıcı

Bunu icat eden arkadaşın yer çekimini bulan Newton kadar mübarek olduğunu söylesek abartmış olmayız herhalde. İlk bakışta daha çok inşaat malzemesi gibi durduğundan, kendisi de bir açıklama isteyen eşyalardan...

TRT Kapanış Ekranı

Bir 80’ler klasiği daha... İşe önce bir zamanlar tek kanalın olduğu, yayının belli bir saat sonra kesildiği bilgisiyle başlayacağımız bir durum bu. Yayının bitmesini hayal edebildiklerinde bunu da rahatça anlayacaklardır.

Gırgır

İlk bakışta oyuncağa benzetileceği üzerine iddiaya bile gireriz. Elektrikli süpürge dururken kim bununla uğraşır yoksa değil mi?

Ekmek Etiketi

İşte anlaşılması da açıklaması da zor bir durum. Ekmeği etiketlemek, hem de direkt üstüne!

Kömürlü Ütü

Bu bir ütüyse kablosu nerede? Kablosu yoksa bu nasıl bir ütü? İkna etmek size kalmış…

Bir Nevi Sanal Gerçeklik Gözlüğü :)

Tek gözümüzü kısıp hep birlikte aynı uzak diyarlara yolculuk yaptığımız o muhteşem alet! Şimdilerin sanal gerçek gözlüğü yani...

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.