Selülitle Savaşan Yağlar

Buradasınız

Yaşa 19 Nisan 2016

Yaz mevsimi ufukta görünüyor, selülitler için çözümler üretmenin zamanı geldi. Derinin altındaki yağ dokusunun bağ dokuları arasında sıkışması sonucuyla oluşan bu rahatsız edici varlıklara çoğunlukla hareketsiz bir yaşam ve aşırı kafein tüketimi sebep oluyor. Üstelik genetik yatkınlığınız varsa hiçbir neden göstermeksizin ortaya çıkabiliyorlar.

Kadınların Ortak Sorunu

Günümüzde her 100 kadından 95’inde selülit oluşumu görülüyor. Madem bu kadar yaygın, erkeklerde ve kadınların kalan % 5’lik kısmında neden olmuyor? Çünkü kadınlarda kolajen lif (cildi ağ gibi saran ve ona sıkılık veren lif sistemi) yapısı erkeklere göre daha farklı. Bu farklılık yüzünden kadınların kolajen lif sisteminde yağ hücreleri çok daha kolay birikir. Lif yapısı daha çok erkeklere benzeyen kadınlarda ise selülit pek görülmez. Zayıf kadınlar selülite maruz kalabiliyorken, bazı kilolu kadınlarda selülit görülmemesinin sebebi budur.

Selülitleri Kapı Dışarı Etmek

Selülitler çok kolay oluşuyorlar ama onlardan kurtulmak pek kolay değil. Kozmetik dünyası selülite çare aramayı hâlâ deniyor. Sağlık uzmanları selülitler için yağ aldırma gibi operasyonlara girmemeniz konusunda hemfikir, çünkü durum daha da kötüleşebilir. Şimdilik en uygun görünen bakım yöntemi, düzenli egzersiz yaparak beslenmenize dikkat etmeniz gibi görünüyor. Ayrıca doğa anne de bize yardıma hazır:

Greyfurt Yağı

Greyfurt kabuklarından elde edilen greyfurt yağı, terapistlerin severek kullandığı masaj aromalarından biridir. Güzel kokusuyla kişide ferahlatıcı bir etki yaratır.

Greyfurt yağı, vücudu yağlardan arındırır. Bunu, yağ depolamasına neden olan enzimleri bloke ederek yapar. Greyfurt yağının birkaç damlasını suya katarak günlük tüketebileceğiniz gibi selülitli bölgenize masaj terapisi olarak uygulayabilirsiniz.

Mandalina ve portakal yağları da greyfurta benzer özellikler taşıdıkları için kullanılabilirler.

Susam Yağı

Deri tarafından çok kolay emildiği için hızlı etki eden masaj yağlarındandır. Düzenli olarak deriye masaj terapisiyle uygulandığı zaman, 3 ay içinde selülitlerde gözle görülebilir düzelmeler gözlemlenmiştir.

Selülitler İçin Gizli Formül

5 yemek kaşığı biber yağı,

5 yemek kaşığı susam yağı,

5 yemek kaşığı tatlı badem yağı.

Birçok yerden rahatlıkla bulabileceğiniz bu yağları bir kapta karıştırın ve selülitli bölgelerinize 5 dakika boyunca masaj yaparak yedirin. Daha sonra selülitli bölgeyi streç filmle sararak 30 dakika bekleyin. Ardından duş alın.

Bu masaj terapisinin meyvelerini 15 gün içinde alacaksınız, düzenli uygulamanızda ise pürüzsüz bacaklara sahip olacaksınız.

Selülitler İçin Başka Bir Gizli Formül

1 tatlı kaşığı susam yağı,

7-8 damla greyfurt yağı,

7-8 damla biberiye yağı,

5-6 damla melisa yağı,

6-7 damla kekik yağı.

Yağlarımızla karışımımızı elde ettikten sonra, masaj terapisi ile streç film yöntemini tıpkı diğer formülümüzdeki gibi uyguluyoruz. Streç filmle sardıktan sonra, biraz da terlemek için 20 dakikalık egzersiz programı hazırlayabilirsiniz çok daha iyi olur.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.