Sanat İçin Sanat: Bağımsız Türk Yönetmenler

Buradasınız

Yaşa 09 Nisan 2016

Bağımsız sinema ilk ortaya çıktığından beri ona birçok misyon yüklendi. Kimilerine göre politik olmalıydı, kimilerine göre düşük bütçelerle yapılmalıydı, kimilerine göre ise öğretmen sinema rolünü alarak; yeni akımlara yön vermeliydi. Aslında bağımsız sinema bu misyonların hiçbirini yüklenmek zorunda değil, tek yapması gereken şey, yapımcı şirket ya da kişilerin yaptırımlarına maruz kalmadan dünya sinema endüstrisinin dışında kalmaktır.

Clerks, Bağımsız Sinemanın Cesaretini Simgeleyen Film

 

Kaynak

“Clerks” filminin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmesinin yanında en komik karakterlerden birini de canlandıran Kevin Smith, filmi çekebilmek için Örümcek Adam çizgi roman koleksiyonunu tam 27.500 dolara satmış. Filmin elde ettiği başarının ardından da koleksiyonu geri satın almış.

“Sarhoş Atlar Zamanı” filmin yönetmeni Bahman Ghobadi ise yapımcının vaat ettiği parayı ödememesinden sonra filmini tamamlayabilmek için tüm eşyalarını satıp, köylülerden borç alarak çekimleri tamamlayabilmiş.

Zeki Demirkubuz

Kaynak

1964 doğumlu Demirkubuz, sinema alanına girmeden önce ütücülük ve işportacılık yaptı. Lise yıllarında okuldan atılan başarılı bağımsız yönetmen, 1980 ihtilali sırasında cezaevine girdi. 1986 yılında Zeki Ökten’in asistanlığını yapmaya başladıktan sonra kısa sürede sinema sektörünü tanıyıp, kısıtlı imkânlarla başarılı yapıtlar ortaya koydu.

2006 yılında “Kader” filmiyle Altın Portakal kazanan Demirkubuz, kendi sinemasını oluştururken Dostoyevski’yi referans olarak aldığını belirtmiştir.

Nuri Bilge Ceylan

Kaynak

Boğaziçi Üniversitesi’nden mühendislik diplomasını aldıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gören Nuri Bilge Ceylan; yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı 7 tane uzun metrajlı film ortaya çıkardı.

Çektiği ilk kısa metrajlı film olan “Koza” ile Cannes Film Festivali’nin ilgili bölümüne katılan Nuri Bilge Ceylan, 2014 yılında çektiği uzun metrajlı “Kış Uykusu” filmiyle Altın Palmiye Ödülü’ne layık görüldü.

Yeşim Ustaoğlu

Kaynak

1960 doğumlu yetenekli kadın bağımsız yönetmen, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin mimarlık bölümünden mezun.

1988 yılında çektiği “Güneşe Yolculuk” filmiyle İstanbul Film Festivali’nden dört ödülle dönen Ustaoğlu, 2008 yılında çektiği “Pandora’nın Kutusu” filminin başarısı sayesinde adını unutulmaz bağımsız Türk yönetmenler listesine yazdırdı.

Bağımsız Türk Sinemasının Duayeni: Yılmaz Güney

Kaynak

Tam 114 filmde oyunculuk, 26 filmde yönetmenlik, 15 filmde yapımcılık ve 64 filmde ise senaristlik yapan Yılmaz Güney’in gerçek ismi Yılmaz Pütün’dür ama biz onu “Çirkin Kral” olarak tanırız.

1937 yılında Adana’da yoksul bir ailede doğan Güney, daha sonra üniversite eğitimi için İstanbul’a gelir ve burada Türk sinemasının unutulmaz ismi Atıf Yılmaz ile arkadaş olur. Hayatı da tıpkı sinemalarına benzeyen Yılmaz Güney, kariyerine sayısız ödül sığdırdı.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.