Saçlarını Paylaşmaya Ne Dersin? Ne De Olsa Kökü Sende!

Buradasınız

Yaşa 18 Kasım 2016

Başkalarının hayatına mutluluk katmanın yüzlerce yolu var. Bazen büyük bir hediye bazen sadece derdine ortak olmaktan geçiyor bu yol. Peki ya Rapunzel’i hikayesini baştan yazarak mutluluk yaratmaya ne dersin?

Saçını kestirip memnun kalmayanların yüreğine su serpmek için kullandığımız “kökü sende” tabiri, artık çok kıymetli bir sosyal sorumluluk projesinin de adı. Bağışçılardan gelen gerçek saçların değerlendirildiği bu projede, hazırlanan peruklar kemoterapi sürecinde saçlarını kaybeden kadınlara ulaştırılıyor. Kadınların pek kıymetlisi saçların yarattığı bu muhteşem moral ağı ise sıradan bir bağışın çok ötesinde bir etki yaratıyor.

Rapunzel’in Askerleriyiz

Enerjisa’da çalışan 12 kadın gönüllünün 2015 yılında hayata geçirdiği Kökü Sende projesi, ilk yılında Kanserle Dans Derneği’nin de desteğini aldı ve 55’i bu dernek aracılığıyla olmak üzere yüzlerce peruğu sahiplerine kavuşturdu. “Rapunzel’in Askerleriyiz” sloganıyla sempatik bir iletişim kuran projeye bağışçı olmak için Rapunzel kadar uzun saçlara sahip olmak gerekmiyor. Peruğa dönüşebilmesi için saçların minimum 25 cm uzunluğunda olması yeterli. Saçların yılda ortalama 15 cm uzadığını düşününce, bağışçı olmanın hiç de zor olmadığını fark etmek mümkün. Tek yapılması gereken, kestirilen saçı Kökü Sende projesinin adresine kargolamak!

“Kuaföre bu kadar heyecanla gideceğimi tahmin etmezdim”

Sesini ağırlıklı olarak sosyal medyadan duyuran Kökü Sende, tahmin edileceği üzere yalnızca peruğa ihtiyaç duyanların değil, bağışçı kadınların da hayatlarına dokunuyor. Ebru Koçbay (32) da bu projede hiç tanımadığı bir kadına faydalı olmanın mutluluğunu yaşayanlardan. Ekim 2016’da Instagram’da tesadüfen Kökü Sende ile tanışıp soluğu kuaförde alan Koçbay, duygularını ve süreci şöyle anlatıyor: “Çoğu kadın gibi ben de saçlarımı uzun kullanmayı seviyorum. Açıkçası projeye rastlayana kadar saçlarımı kestirmeyi düşünmüyordum. Ancak paylaşımları görünce tereddüt etmeden ben de bu işin bir parçası olmak istedim. Kuaföre bu kadar heyecanla gideceğimi hiç tahmin etmezdim. Facebook sayfasından mesaj atıp adresi bilgilerini sordum ve hemen dönüş yaptılar. Kestirdiğim saçlarımı Instagram hesabımdan paylaşıp başkalarına duyurmayı da ihmal etmedim. Umarım saçlarım yeni sahibini mutlu etmiştir.”

Detaylı bilgi ve iletişim için: www.kokusende.org

Kanserle mücadelede kaybedilen saçı telafi etmek gibi küçük bir desteğin bile ne kadar büyük etkiler yarattığı tartışılmaz. Ancak ihtiyaçların bunlarla sınırlı olmadığı da bir gerçek. Siz ve sevdikleriniz için kanserle mücadelede tam destek sunan Cigna Kansere Karşı Yaşasın Hayat Sigortası ile tanışmaya ne dersiniz? 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.