Saçı Uzun Aklı Daha da Uzun: Tarihin En Güçlü Kadınları

Buradasınız

Yaşa 13 Nisan 2016

Saçı Uzun Aklı Daha da Uzun: Tarihin En Güçlü Kadınları

Kimi perde arkasından kimi perde arkasında gizlenmeye ihtiyaç bile duymadan tarihin akışını değiştiren kadınlarla aşağıdaki paragraflardayız. “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var.” sözüne karşılık, arkalarına kimseyi almadan da nasıl başarılı olunabileceğini gösteren bu kadınlar için binlerce

Kleopatra

Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi, güzelliği dillere destan Kleopatra, babası öldüğünde 18 yaşındaydı ve bu yaşta tahta çıktı. Daha sonra kardeşi tarafından tahttan uzaklaştırılıp sürgüne gönderildi ama Kleopatra’nın dönüşü muhteşem oldu. Bu cesur kadın, bir halıya sarılı bir şekilde Roma İmparatoru Sezar’ın sarayına girdi ve Sezar’ı kendisine âşık etti. Aklı, cesareti ve güzelliği ile Sezar’ı büyüleyen bu kadın, kardeşinin Nil Nehri’nde ölü bulunmasıyla (!) tek başına iktidar koltuğuna oturdu.

Hürrem Sultan

Kaynak

Ukrayna’ya düzenlenen akınlardan sonra saraya getirilen, sadece Anastasia ismini değil, tüm geçmişini ardında bırakan Hürrem Sultan, Sultan Süleyman’ın nikahlı karısı (o zamanlar yok öyle şeyler), koskoca Osmanlı İmparatorluğu’nda “Kadınlar saltanatı” dönemini başlatan bir kadın. Devlet kararlarına yön veren gücü, bugün hâlâ konuşuluyor.

Jeanne d’Arc

Fransa’da Yüzyıl Savaşları’nın sembolü haline gelen bu kadın, ülkesini İngilizlerden korumak için zırhları kuşanmış ve kendisini tehlikenin kucağına korkusuzca atmaya razı olmuştu. Kendisine vahiy geldiğine, misyonunun vatanını korumak olduğuna inanan Jeanne d’Arc, din adamları tarafından yakıldı ama ölümünden 400 yıl sonra Vatikan tarafından “Azize” ilan edildi.

Mary Wollstonecraft

Kaynak

Bugün hâlâ feminizm yüzünden türlü sıkıntılar yaşanırken Mary Wollstonecraft, 18. yy’da “Kadın Hakları” yasallaşsın diye didinip duran ilk kadın.

Virginia Hall

Kaynak

İngiliz Özel Operasyonlar İdaresi’nin ajanı, Fransız Direnişinin en büyük destekçisi olan Amerikalı Virginia Hall, Nazi örgütleri hakkında gizli bilgiler topladı, direniş kuvvetlerini eğitti ve onlara güvenli evler açtı. Nazilerden yayan olarak açıp ayağının bir parçası kopması üzerine casusluk işine tahta protezle devam etti. İnanılmaz bir kadın.

Rosa Parks

 

Kaynak

1930’larda Alabama’da beyaz bir adam, otobüste Rosa Parks’tan kendisine yer vermesini ve ondan siyahların bölümünde oturmasını ister, Parks yerinden kalkmaz ve direnir. Bu olaydan sonra ismi Amerika’da siyahi direnişin en önemli militanları arasında anılır. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.