Punk’lığın Kitabını Yazdı: Patti Smith

Buradasınız

Yaşa 08 Haziran 2016

Kaynak

23 Haziran gününe program yapmayın, efsane ses Patti Smith, Zorlu PSM’ye hepimizi şarkılarıyla kendine âşık etmeye geliyor, tabii hali hazırda ona âşık değilseniz.

Yayımladığı 11 stüdyo albümü ile 70’li yıllardan beri müziğe yön veren Patti; Madonna, Nirvana ve Garbage gibi popüler müzik ikonlarına esin kaynağı oldu. Asi sanatçının büyüleyici sesi ülkemizde de çok seviliyor, fanlar konser için gün saymaya başladılar. O yüzden biletinizi şimdiden almaya bakın; yoksa bulamayabilirsiniz.

Punk, Patti Smith’i Annesi Olarak Biliyor

Kaynak

“Punk’ın Vaftiz Annesi” olarak bildiğimiz Patti Smith, 1975 yılında çıkardığı “Horses” albümüyle punk rock türünün doğmasını sağlamış sanatçılardan olduğu için bu unvanı elde etti. Fotoğraf, şiir ve edebiyatla ilgilenen çok yönlü sanatçı, Amerikan gençliğini 19. yüzyıl Fransız şiirleriyle tanıştırdı ve sesinin etkileyiciliği sayesinde kısa sürede popüler bir sima haline geldi.

Sert Mizacına Bakıp Aldanma, O Tam Bir Aşk Kadını

Kaynak

Bruce Springsteen, Michael Stipe ve Fred “Sonic” Smith gibi ünlü müzisyenlerle beraber çalıştı, Fred ile evlendi. Aralarındaki aşk bir ömür sürdü ve iki çocuk yaptılar. Kadının özgür olması gerektiğini her zaman belirten Patti’ye kozmos bir güzellik yaptı; onu aynı soyadına sahip bir sevgiliyle buluşturdu. Erkek egemenliğine karşı her zaman mücadele eden Patti, böylece soyadını değiştirmek zorunda kalmadı.

Bir Kitapla Yeni Bir Yıldız Doğdu

Kaynak

On altıncı yaş gününde annesi Patti Smith’e “The Fabulous Life of Diego Rivera” kitabını hediye ettiği zaman, kızının içindeki dâhi sanatçının ortaya çıkmasına vesile olduğunun farkında mıydı acaba? Patti, Meksikalı Michelangelo olarak anılan ressam Rivera’nın hayatından çok etkilendi ve kendini sanata adadı.

Hayatını Yazsa Film O… Bir Dakika, Yazdı Zaten

Kaynak

Patti Smith’in kendi hayatından, özellikle çocukluğundan bahsettiği kitapları da edebiyat çevrelerince başarılı bulundu. “Çoluk Çocuk”, “Hayalperestler” ve “M Treni” isimli üç kitabı bulunan Patti, “Çoluk Çocuk” ile “National Book Award”a layık görüldü.

Bonus: Sanat, Aşkla Birleştiğinde Sonsuzluğa Ulaşıyor

Kaynak

Patti Smith, 20 yaşındayken hamile kalır ve hamileliği boyunca her pazar günü kumsalda yürüyüşe çıkar. Parasızdır, ailesiyle sorunlar yaşıyordur; çünkü babası kızının koca bulamayacak kadar çirkin olduğunu düşünmekte ve öğretmen olmasını istemektedir. Bir yürüyüşünde, içinden 32 dolar olan bir cüzdan bulur ve kendi hayatını kurmak için New York’a gider.

Burada ilk aşkıyla tanışır. Fotoğrafçı Robert Mapplethorpe ile aralarındaki sevgi o kadar güçlüdür ki birbirlerine ilham kaynağı olurlar. Robert ünlü bir fotoğrafçı; Patti ise başarılı bir yazar, şair, müzisyen kısaca neredeyse her şey olur.

Patti Smith, hepimize hayallerimizin peşinden koştuğumuz ve bundan vazgeçmediğimiz sürece onların gerçek olacağını kanıtlayan ve kendini ölümsüzleştiren bir sanatçı. Şimdi hep beraber:

“Because the night belongs to lovers,

(Çünkü bu gece âşıklara ait,)

Because the night belongs to lust,

(Çünkü bu gece tutkuya ait,)     

“Because the night belongs to lovers,

(Çünkü bu gece âşıklara ait,)

Because the night belongs to us.”

(Çünkü bu gece bize ait.)

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.