Otomobil Kullanırken Yanınızdakinin Korktuğunu Nasıl Anlarsınız?

Buradasınız

Yaşa 04 Ocak 2017

Yılların şoförü de olabilirsiniz acemi bir şoför de... Otomobil sürerken yaptığınız bazı hareketler yanınızdakini tedirgin edebilir. Bunu nasıl mı anlarsınız...

Gözlerini Bir An Olsun Yoldan Ayırmıyorsa

Siz otomobil kullanırken yanınızdakinin çok da rahat olmadığının en önemli göstergesi, kendisi kullanıyor gibi yola dikkatle bakması. Kontrol kendisinde olmadığı için gelebilecek tehlikelere karşı her an uyanık olmak ister. Hoş direksiyonda olmadığı için yapabileceği çok bir şey yoktur ama en azından sizi uyaracak zamanı olabileceğini düşünür.

Müziğin Sesini Kısıyorsa

Aslında “Aman dikkatini bir şey dağıtmasın” demek istiyordur. Dikkat ederseniz siz otomobil kullanırken pek de muhabbet etme hevesi yoktur. Her zaman susturmaya çalıştığınız arkadaşınız, siz direksiyondayken adeta dut yemiş bülbül gibidir J

Refleks Olarak Kendi Yerinde Frene Basıyorsa

İşte tam trafikte tedirgin olan co-pilot davranışı. “Aman biraz yavaşla” demek için kendini tutsa da reflekslerine engel olamaz. Her seferinde yüreğinin ağzına geldiğinden emin olabilirsiniz.

“Kaçla Gidiyorsun?”

Bu soru, “Biraz yavaşlasan iyi olur” demenin kibar yoludur J Hızınız yanınızdakini endişelendiriyorsa, bu tavrından dolayı ona sinirlenmek yerine frene basmanız daha uygun olacaktır. Ne de olsa otomobilde yalnız değilsiniz.

Çalan Telefonunuza Eliniz Gittiğinde “Ben Bakayım mı?” Diyorsa

Kusura bakmayın ama bunu demekte son derece haklı. Çünkü otomobil kullanırken telefonla ilgilenerek sadece kendi canınızı değil onun canını da tehlikeye atıyorsunuz. İnanın, bunun iyi şoförlükle ilgisi yok. Acil bir telefon bekliyorsanız, bırakın yanınızdaki açsın telefonu.

Park Ederken Size Karışıyorsa

İlk hamlesi, eğer ki sinyal vermediyseniz dörtlüleri yakmak yönünde olacaktır. Arkasından siz park ederken “Biraz daha sağa kır” gibi ifadeler kullanıyorsa, bu konuda size pek güvenmediği ortada. Hele bir de “İstersen ben park edeyim” demişse, iyice gerilebilirsiniz çok normal. Sakin olun, kibarca gülümseyin ve tekrar düzgünce park edin.

“Sigortan Var Mı?” Diyorsa

Şaka bir yana otomobil kullanırken sigorta yaptırmak lüks değil ihtiyaç! Dünyanın bin bir türlü hali var. Yaptıracağınız Acil Destek  Ferdi Kaza Sigortası ile kaza geçirmeniz halinde hastanede yatarak tedavi görmenizi gerektiren durumlarda, poliçenizde yazılı teminat  tutarı size ödenir. Öte yandan Cigna Ayrıcalıklar Kulübü üyesi olarak ücretsiz tıbbı bilgi ve danışmanlık gibi Acil Destek Hizmetleri’nden de faydalanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.