Öğrencilere Özel: Online Para Kazanma Yolları

Buradasınız

Yaşa 11 Nisan 2016

Öğrenciyken para kazanmaya çalışmak her zaman için zordur ama bazılarımız bunu yapmak zorundadır. Yoğun ders programının ve zorlu sınavların arasında hangi öğrenci mesaili işin temposuna ayak uydurabilir ki?

Mesaili işleri boş verin, boş vakitlerinizde evden yürütebileceğiniz online işlerle para kazanabilirsiniz.

Öğrencilere Ekmek Kapısı Oldu: YouTube

YouTube sayesinde para kazanmanın bir efsaneden ibaret olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. Özellikle sinema ya da iletişim bölümlerinde okuyorsanız kendinize bir YouTube kanalı açarak reklam gelirleri üzerinden YouTube’dan para kazanabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken şey, kendinizi bir konu belirlemek. Yemek, sinema, oyun veya tasarım… Her şey olabilir. Eğer yüksek izlenme oranları elde etmek istiyorsanız, çekeceğiniz video’larda özgünlüğü ve profesyonelliği yakalamaya çalışın.

Sanat Bölümü Öğrencilerinin Yapması Gereken Şey: Tasarım Ürünleri

Güzel sanatlar öğrencileri olarak zaten yaratıcı insanlarsınız, o zaman neden bu yönünüzü daha rahat bir yaşam için kullanmayasınız ki? Artık online alışveriş sitelerinde tasarım ürünler kapış kapış gidiyor, son yıllarda fabrikasyon ürün almaktansa insanlar el yapımı ürünleri tercih ediyor.

Tasarım tişörtler, aksesuarlar, mobilyalar ve sanat malzemeleri satan online siteler ürünlerini çoğunlukla öğrencilerden satın alıyor. Kim bilir, ileride belki kendi markanızı oluşturursunuz?

Stok Fotoğrafçılığını Duydunuz Mu?

Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, iStock ve Shutterstock gibi internet siteleri, fotoğraflarınız kullanıcılar tarafından her indirildiğinde size belirli bir ücret ödüyor.

Stok fotoğrafçılığı yaparken fotoğrafını çekmek istediğiniz durumlar ve objeler konusunda biraz profesyonel düşünmelisiniz. Sanatçı yönünüzü kendi portfolyonuza saklayın, stok fotoğrafçılığı için firmaların kullanabileceği fotoğraflar çekin. Örneğin duyguları yansıtan fotoğraflar, yemek fotoğrafları ya da meslek fotoğrafları gibi…

Çalışkan Öğrenciler, Biraz Para Kazanmaya Ne Dersiniz?

Notları yükseklerde seyreden öğrencilerin başlarını kitaplarından ve notlarından kaldırmaya pek fırsatı olmaz. Bukisa gibi internet siteleri, paylaştığınız her makale ve araştırma yazınızın popülerliğine oranla size bir ödeme yapıyor. Örneğin makalenizi 1000 kişi okursa 4 dolar kazanıyorsunuz.

Saatlerce, hatta günlerce üstüne çalıştığınız araştırmalarınızın odanın bir tarafında boş boş durmasından çok daha iyi değil mi?

Paranı Boşluğa Değil, Geleceğe Yatır

Gençken hep genç kalacağımızı düşünürüz ama hayat öyle işlemiyor. Geleceğinizi şimdiden güvence altına alın, QNB Sigorta’ın Yeni Nesil Emeklilik Planı ile bütçenizi zorlamayacak küçük tutarlarla bile olsa birikim yapmaya hemen başlayın. Şimdiden yapacağınız küçük tasarruflar, orta yaşlarınızda size büyük bir sermaye olarak geri dönsün.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.