Nörolojistlerin Bir Bildikleri Var: Hedefler İyidir

Buradasınız

Yaşa 02 Nisan 2016

Hedefleri gerçekleştirmenin getirdiği mutluluk hissini hepimiz biliriz. Çok yorgun olsak bile bir anda enerji gelir, canlanırız. Çünkü amaçları gerçekleştirmek mutluluk hormonu salgılatıyor. Ayrıca nörolojistlerin araştırmalarına göre hedefler koymak, onları gerçekleştirdiğimizde hissettiğimiz mutluluk kadar keyif veriyor.

Diyete başlama kararı aldığınızda hissettiğiniz mutluluğu düşünün, işte tam olarak bahsettiğimiz şey bu.

Beyinlerimiz Çok Hassas

Kendinize hedefler belirlerken dikkat etmeniz gereken kural şu: Arzulanan şeyin uğruna verilen çaba ve harcanan zaman ne kadar büyükse, hedefi gerçekleştirmenin etkisi de o kadar büyük oluyor.

Hedef koyarken tabii ki onu gerçekleştireceğimizi düşünürüz ama bazen aksilikler olur ya da yeterince odaklanamayız ve her ne kadar çok çabalamış olsak bile istediğimiz şey gerçekleşmez. Beynimiz bu durumda bizi üzgün hissetmeye yönlendirir. Hayatın gerçeklerinden kaçamayız ama stresi ve hüznü kontrol etmeyi öğrenebiliriz, bunun için meditatif tekniklere de göz gezdirebilirsiniz.

Kimse Bir Günde Astronot Olmuyor

Hedeflerimize ulaşmanın en pratik yolu onu parçalara ayırmaktır. Maraton koşucuları bilirler, tüm maratonu aynı hızda koşmazsınız. Potansiyelinizi en doğru zamanda kullanmalısınız, o yüzden büyük hedeflere önce küçük hedeflerle gidin. Örneğin bir kafe açmadan önce, iş hakkında bilgi sahibi olmak için önce başkasının kafesinde çalışın.

Her Zaman İçin Başka Bir Yol Vardır

Hedeflerini gerçekleştiremeyen insanların ortak özelliği çabuk vazgeçmeleridir. İmkânsız bir şey uğruna çaba göstermenin boşuna olduğunu düşünebilirsiniz ama böyle düşündüğünüz sürece imkânsız her zaman için imkânsız olarak kalacak. “Bu yapılamaz.” demek yerine “Şu an bilmiyorum ama mutlaka bir yolu olmalı.” düşüncesiyle hareket ederseniz, mutlaka bir yere varırsınız. Her zaman başarılı olamayabilirsiniz, önemli olan hiçbir zaman denemekten vazgeçmemektir.

Son Olarak: Katalizör Mekanizması

James Collins, “Kalıcı Olmak” isimli kitabında hedeflerini gerçekleştirmenin bir yöntemi olarak katalizör mekanizmasından bahsediyor. Buna geri bildirim tekniği de diyebiliriz. Yöntem şöyle işliyor: Yapmanız gereken bir şeyi yapmadığınızda bir geri bildirimle karşılaşıyorsunuz.

Örneğin işiniz gereği, her ay tam 50 tane rapor okumak zorundasınız. Eğer bir ay işin ucunu kaçırırsanız, diğer aya iş biniyor ve böylece iş yükü sonsuzluğuna doğru yol almış oluyorsunuz. Katalizör mekanizmasını devreye sokun, muhasebecisinden eğer aylık hedefinize ulaşamazsanız maaşınızın ya da gelirinizin bir kısmıyla bağış yapmasını isteyin. Böylece hem tembelliğinizi yararlı bir işe dönüştürmüş olacak hem de kendinize teşvik edici bir etmen yaratmış olacaksınız.

Akıllı İnsanlar Her Şeye Hazırlıklı Olur

Hedeflerimize ulaşırken her zaman için çok çalışırız; fakat bazen beklemediğimiz durumlar olur. QNB Sigorta’nın Gelirim Güvencede Yıllık Hayat Sigortası ile olası risklerden aylık gelirinizi koruyun. İşsiz kalmaktan ya da iş göremez durumunda olmaktan korkmanıza gerek kalmasın, hedefleriniz sizden uzaklaşmasın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.