Neden Orada Olduğunu Tahmin Edemeyeceğiniz 10 Şey

Buradasınız

Yaşa 08 Şubat 2017

Günlük hayatta karşımıza çıkan, hatta kullandığımız birçok nesne var ki neden orada olduğunu, ne işe yaradıklarını hiç sorgulamıyoruz bile... Nelerden mi bahsediyoruz? Başlayalım...

Uçak penceresindeki küçük delik

Bu küçücük deliğin çok büyük bir işlevi var. O da uçaktaki hava basıncını dengede tutmak. Uçak penceresinde aslında üç katman bulunuyor. Bu delik ise ikinci katmanda bulunuyor. Ve bu delik, uçak bulutların üzerine çıktığında içerisiyle dışarısı arasında oluşan basınç farkını dengeliyor.

Gömlek yakasının arka kısmındaki düğme

Bu düğmenin iki tane makul açıklaması var. İlk akla gelen yakanın düzgün durmasını sağlaması. İkincisi, çıkarılan yaka döneminden kalan bir alışkanlık olması. Eskiden yaka ile gömlek ayrıyken bu düğme kravatın sabitlenmesini sağlıyormuş. 

Spor ayakkabıların en üstteki deliği

Pek çoğumuz hayatımızda kullanmadığımız bu deliklerin ne işe yaradığını gerçekten bilmiyoruz. Halbuki bu deliklerin bir amacı var. Bu amaç bağcıkları geçirmek değil.  Ayakkabının ayağa tam oturup oturmadığını anlamak ve de aynı zamanda spor sırasında ayak bileklerini korumak.

Spagetti kepçesinin ortasındaki delik

Bu delik, standart bir porsiyon için ne kadar spagetti haşlamanız gerektiğini gösteriyor. Tabii ki herkesin yediği miktar farklı olacaktır. Ama böyle bir ölçümlemeyle takribi kaç kişi için ne kadar spagettinin yeterli olduğuna dair fikir yürütebilirsiniz.

Benzin göstergesindeki minik ok

En usta şoförler bile bu oku fark etmemiş olabilir. Benzin işaretinin sağında veya solunda yer alan bu ok, benzin deposu kapağının otomobilin hangi tarafında olduğunu gösteriyor. 

Jeanlerdeki küçük cep

Bugün aslında bu küçük cebin hiçbir işlevi yok diyebiliriz. Çünkü jean 1873’te ilk üretildiğinde bu kısım, cep saatlerini koymak için tasarlanmış. Şimdi o kadar alışmışız ki, küçük cepsiz jean gözümüze eksik görünüyor.

Tükenmez kalemin kapağındaki delik

Bu deliğin tükenmez kalemin mürekkebinin kurumasını önlemek gibi teknik bir sebebi olduğunu düşünebilirsiniz. Halbuki çok daha insani bir amacı varmış. O da, olur da kapağı yutarsanız kalem kapağının nefes borusunu tamamen kapamasını önlemekmiş...

Klavyede F ve J harflerinde bulunan çıkıntılar

Şimdiye kadar dikkat etmemiş olabilirsiniz. Veya dikkatinizi çekmiş ama sebebini düşünmemişsinizdir. Hemen açıklayalım; bu çıkıntılar 10 parmak yazabilenler için bir nevi kılavuz. Bu işaretler sayesinde klavyeye bakmadan hangi harfin üzerinde olduklarını anlıyorlar.

Gömleğin  en üst düğmesinin deliğinin yatay olması

Neden tüm delikler dikeyken, en üst düğme yatay? Bunun en önemli sebebi düğmenin kaymasını önleyerek yakanın düzgün görünmesini sağlamak. Diğer sebebi ise yaka düğmesinin böyle daha kolay ilikleniyor olması.

Saati sol bileğe takma alışkanlığı

Pek çoğumuz nedenini bilmeden, bize öyle gösterildiği için saatimizi sol bileğimize takarız. Bu da aslında çok eski zamanlardan kalan bir alışkanlık. Kurmalı saatler zamanından... Öyle ki insanlar sağ elle saatlerini daha kolay kurdukları için saatlerini de sol tarafa takmışlar. Artık kurmalı saat kalmasa da geleneği devam ediyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.