Meteor Peşinde: Perseid Meteor Yağmurlarını İzleyebileceğiniz Yerler

Buradasınız

Yaşa 08 Ağustos 2016

Uzayın gizemiyle büyülenenler, 12-13 Ağustos tarihi için kendinize şehir ışıklarından uzakta, gökyüzünü berrak bir şekilde görebileceğiniz bir tepe arayışına şimdiden başlayın; Perseid Meteor Yağmurları bu tarihler içinde çıplak gözle görülebilecek.

Yazının başından belirletelim, ne yazık ki bu tür görsel şölenleri büyük şehirlerden izleyemiyorsunuz; şehir ışıkları görüşünüzü kapatıyor.

Perseid Meteor Yağmurları keyfi yaşamak için en ideal gezi planı kamp yapmak gibi görünüyor. Nereye gideceğiniz konusunda emin değilseniz; bu kamp alanlarına mutlaka bir göz gezdirin.

  • Bozcaada Kamp Alanı (Çanakkale),
  • Karagöl Kamp Alanı (İzmir),
  • Kapadokya Kaya Kamp Alanı (Nevşehir).

Perseid Meteor Yağmurları Nedir, Ne Değildir?

Perseid Meteor Yağmurları aslında bir kuyruklu yıldızın arta kalan parçalarından oluşuyor. 109/Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı Güneş’in etrafındaki dönüşünü 133 yılda tamamlıyor; Güneş’e en yakınlaştığı konumlarda ısı ve sürtünme ile parçalanmaya başlıyor. Dünya’nın yörüngesi kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesişince de biz bu meteorları görebilmeye başlıyoruz.

Dünya kuyruklu yıldızın yörüngesine girdiği anda meteorlar kütle çekim etkisine kapılarak atmosferde hızla yanmaya başlıyorlar. Biz de bu duruma “yıldız kayması” diyoruz ama aslında onlar atmosferde hızla yanarak kaybolan meteor parçaları.

Perseid Meteor Yağmurlarını İzleyebilmek için Ne Tür Ekipmanlar Lazım?

Sadece gözleriniz ama kesinlikle şehir ışıklarından uzakta olan bir yerlerde olmanız gerekiyor. Köylerdeki sevdiklerimizi ziyaret etmek için oldukça iyi bir sebep, ne dersiniz?

Meteorların yanarken oluşturdukları muhteşem parıltıları daha yakından izlemek istiyorsanız, teleskop gibi ekipmanlarla görüşünüzü daha da netleştirebilirsiniz.

Peki, Saat Kaç Gibi Gökyüzüne Bakalım?

Göktaşı yağmurunu net bir şekilde görebilmeniz için havanın karanlık olması gerekiyor, en ideal zamanlar gece yarısını geçtikten sonra başlıyor. Bu görsel şöleni kaçırmak istemeyenler şimdiden kamp planları yapmaya başladılar.

Uzmanlar, kuyruklu yıldızların ardında bıraktığı teorik enkaz yığınlarını inceledikten sonra göktaşlarının en net şekilde 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece, saat 03.30 sıralarında görülebileceğini söylediler.

Kuzey yarımkürede bulunanlar biraz daha şanslılar, Perseid Meteor Yağmurları oradan çok daha berrak bir şekilde izlenebilecek.

Neden İsim Olarak Perseid Meteor Yağmurları?

Dünya yörüngesinin 109/Swift Tuttle kuyruklu yıldızın yörüngesiyle kesiştiği noktanın doğrultusunda Perseus takımyıldızı yer aldığı için bu ismi almış meteor arkadaşlarımız. Aslında kendilerinin Perseus takımyıldızıyla bir alakası yok.

Fotoğrafını Çekmek İstiyorsanız

Kaliteli fotoğraflar elde edebilmeniz için bir üçayak ve DSLR kameraya ihtiyacınız var. En geniş açıda, düşük bir ISO değeriyle ve BULB pozlama moduyla Perseid Meteor Yağmurlarının fotoğraflarını çekebilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.