Melek Yatırımcıları Tavlamanın Yolları

Buradasınız

Yaşa 07 Haziran 2016

Harika bir iş fikriniz var. Ve o işi hayata geçirecek heyecana sahipsiniz. Bir de size destek olacak bir melek yatırımcı omzunuza konarsa... Kulağa çok güzel geliyor değil mi? Evet ama girişimcilik hayalinizi gerçeğe dönüştürecek bir melek yatırımcı bulmadan önce bunları bilmenizde fayda var.

***

Doğru Zamanda İletişime Geçin

Önemli olan parlak bir fikre sahip olmak değil, onu hayata geçirebilmek. Melek yatırımcılar her şeyden önce fikrinizi sahiplenmenizi ve şirketinizi kurup, işe başlamış olmanızı bekler. Şunu unutmayın, kimse fikre yatırım yapmaz! Taşın altına elinizi koyacaksınız ki, işi ne kadar önemsediğinizi bilsinler. Hatta melek yatırımcılara başvurmanın en iyi zamanı, geliştirdiğiniz projeden para kazanmaya başladığınız dönemdir. Bu dönemde alacağınız destekle kârınızı tahmininizin ötesinde katlayabilirsiniz.

İşin Uzmanı Olduğunuzu Gösterin

Kuracağınız işte başarılı olmanızın birinci kuralı, bulunduğunuz sektöre her yönüyle hakim olmanız. Deneyimleriniz ve bilgi birikiminizle neden ve nasıl fark yaratacağınızı göstermeli, rakiplerinizden sizi ayırt eden noktanın ne olduğunu iyi anlatmalısınız. Ama bunu yaparken kendinizi, olduğunuzdan farklı göstermeye çalışmayın.

Takımınızı Oluşturun

Projeyi hayata geçirecek olan ekibin kimlerden oluştuğu ve o ekibin üyelerinin nelerden sorumlu olduğu açık ve net olmalı. Çünkü yatırımcılar, o iş fikrinin yanı sıra ekibe yatırım yaptıklarını düşünür. Diğer taraftan ana ekipte yer alan kişilerin nasıl bir ortaklığı olduğu kesinleşmiş olmalı. Hisse mi, satıştan pay mı, maaş mı? Bunların hepsine karar verin.

Dersinizi İyi Çalışın

Melek yatırımcı sadece finansal destek sağlamaz. Yatırımcınızın size sağlayacağı iletişim kanalları, sizi buluşturacağı diğer kişi ve kurumlar, işinizin gelişmesinde en az finansal destek kadar etkili. Bunun farkında olarak sadece işin finansal boyutuna değil, karşınızdaki kişinin deneyimlerinden faydalanmanın sizin için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapın.

İş Planı ve Gelir Modeliniz Hazır Olsun

Melek yatırımcınızın mesleki birikimlerini öne çıkararak atı puan kazandınız ama nihayetinde her şeyden önemlisi kâr getirecek bir iş planınızın olması. Sponsor mu, reklam mı, satış mı, komisyon mu? Gelir modeliniz açık ve net olmalı. Ve bu gelir modeli mümkün olduğunca kısa, orta ve uzun vadeli planlanmalı. Açık noktası olmayan bir stratejik plan istediğiniz desteği almanızı sağlayacaktır.

İhtiyacınız Olan Desteği Belirleyin

Ne kadar maddi desteğe ihtiyacınız olduğu konusunda gerçekçi ve samimi olun. Örneğin 100 bin TL’ye ihtiyacınız varsa, “Tamam siz 70 bin veriyorsanız, o da olur” yaklaşımında olmayın. Talep ettiğiniz desteği işin hangi adımlarında neye kullanacağınıza sunumunuzda yer verin.

Mükemmelin Ötesinde Bir Sunum Yapın

Mükemmel değil, mükemmelin ötesinde bir sunum hazırlamalısınız. Unutmayın tek bir atış hakkınız var; hedefi 12’den vurmalısınız. Hal böyle olunca sonucu şansa bırakma lüksünüz yok. Bunun yanı sıra profesyonel bir şekilde hazırlanmış web siteniz, kurumsal logonuz, kartvizitiniz ve şirket uzantılı e-mailiniz, profesyonel bir intiba uyandırmanın olmazsa olmazları!

Stalker’lık Yeteneklerinizi Konuşturun

Görüşeceğiniz melek yatırımcıyı iyi araştırın. Şimdiye kadar kendisiyle yapılmış tüm röportajları ve hakkında çıkan tüm haberleri okuyun. Bunlardan öğrendikleriniz görüşme sırasında bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Örneğin tuttuğu futbol takımını bilmek, yeri geldiğinde ortayı gole çevirmenizi sağlayabilir.

B Planınız ve Çıkış Planınız Olsun

Melek yatırımcınızın size soracağı muhtemel sorulardan biri “İşler umduğunuz gibi gitmezse ne olacak?” Bu soru üzerine şimdiden düşünün ve yatırımları evriltebileceğiniz B, hatta C planını kurgulayın. Öte yandan projenin hangi evresinde, hangi hedefler sağlanmazsa çıkış planının devreye sokulacağı belli olsun.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.